Досвід та підходи Латвії у сфері розбудови стійкості

Досвід та підходи Латвії у сфері розбудови стійкості

Днями відбувся онлайн-семінар «Досвід та підходи Латвії у сфері розбудови стійкості», організований міністерством оборони Латвії. Як повідомляє Національний інститут стратегічних досліджень (НІСД), українська сторона була представлена членами міжвідомчої робочої групи з розбудови національної стійкості та іншими експертами, у тому числі представниками НІДС: Ольгою Резніковою, Костянтином Войтовським, Андрієм Лепіховим.

Віцепрем'єр-міністр з питань європейської і євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина зазначила важливість для України посилення національної стійкості та поінформувала про прогрес, досягнутій у цій сфері, зокрема щодо розроблення концептуальних документів, висловила вдячність державам Балтії за непохитну підтримку України в умовах агресії з боку Російської Федерації.

З латвійської сторони участь у заході брали віцепрем'єр-міністр, міністр оборони Артіс Пабрікс (на фото), державний секретар міністерства оборони Яніс Гарісонс та інші керівники і представники міністерств, відомств, екстрених служб, бізнесу та неурядових організацій. Представники Латвії поділилися досвідом впровадження комплексної системи національної оборони (comprehensive defence) з використанням підходів «whole-of-society» та розбудови стійкості відповідно до рекомендацій НАТО щодо цивільної готовності.

Було зазначено, що суспільна стійкість та стійкі урядові інституції є одними з основних компонентів та вирішальних факторів для успішного подолання криз будь-якого типу. Наводилися практичні приклади застосування всеохоплюючого підходу до розбудови національної стійкості, зокрема щодо залучення приватного сектора та неурядових організацій до зміцнення систем національної оборони і стійкості, у тому числі підприємств оборонної промисловості, розпорядників майна тощо.

Зазначалася важливість чіткого розподілу відповідальності між державними і недержавними акторами, у тому числі на основі укладених угод щодо кооперації. У ході виступів було підкреслено, що представники приватного бізнесу Латвії демонструють високу свідомість і патріотизм щодо їхнього внеску у забезпечення національної безпеки і стійкості, готові брати на себе частину витрат на проведення відповідних спільних заходів.

Особлива увага приділялася питанням поширення належних знань у сфері цивільного захисту, зокрема, шляхом впровадження спеціальних навчальних програм для молоді, зокрема, у школах.

Була представлена інформація щодо реалізації ризик-орієнтованого підходу до формування галузевих планів у сфері забезпечення безпеки і стійкості, а також організації і проведення у державі процесу оцінювання ризиків у сфері національної безпеки на основі єдиної методології.

Зважаючи на пріоритетність для уряду Латвії заходів із посилення стійкості суспільства та урядових інституцій, обговорювалось значення різних галузей та роль відповідних міністерств і відомств (у тому числі охорони здоров'я, екстреної медицини, транспорту, агропромисловості тощо) у реалізації спільних заходів у межах комплексної системи національної оборони. Підкреслювалась необхідність визначення критично важливих галузей та підприємств, фінансування яких не повинно припинятися або зменшуватися навіть під час криз. Також наголошувалося на важливості формування підприємствами і організаціями планів на випадок кризових ситуацій з урахуванням забезпечення стійкості ланцюгів постачання.

Латвійські учасники виявили зацікавленість у вивченні досвіду України, набутого після 2014 року під час протистояння російській гібридній агресії, а також продовженні серії семінарів з питань розбудови національної стійкості.

Підготував Олександр Козубенко

19.04.2021