Американці знову хочуть купити Гренландію

Американці знову хочуть купити Гренландію

Гавань та місто Тасілак, Гренландія. Фото: Lucas Jackson / Reuters

Ідею викупити в Данії острів Гренландія розглядає президент США Дональд Трамп. Видання The Wall Street Journal повідомляє, що американський лідер уже обговорив таку можливість зі своїми радниками та доручив юристам провести правову експертизу можливої угоди.

Джерела в Білому домі стверджують, що кілька радників Трампа підтримали проєкт, визнавши його економічну доцільність. Проте дехто впевнений, що інтерес президента до Гренландії може з часом зменшитися. Серед факторів на користь такого сценарію – наявність старих авіабаз США, побудованих у 1950-х роках, та інтерес Америки в розробці багатих родовищ нафти і газу.

На офіційний запит The Wall Street Journal про можливий продаж найбільшого острова не відповіли ані в адміністрації Трампа, ані в офісі прем'єр-міністра Данії. Проте газета нагадує, що передавання Гренландії не така вже фантастична ідея: вона розглядалася Держдепом у далекому 1867 році, а після Другої світової війни президент Трумен навіть пропонував Данському королівству цілком конкретну суму в 100 мільйонів доларів.

Світові експерти відгукнулися на новину, яка поки перебуває на стадії чуток: майже ніхто не вірить у реальну продаж Гренландії. Але ймовірним здається те, що США отримають право розмістити на острові свої військові бази. Зважаючи на посилення присутності Росії в Арктиці, американська відповідь цілком очікувана. Хтось має стримувати авангард Північного флоту РФ та відстежувати дії його підводних човнів та діяльність аеродромів.

16.08.2019