Літні багатії розповідають, як заробити мільйони

Літні багатії розповідають, як заробити мільйони

Ти можеш витратити два роки і $100 000 на здобуття ступеня MBA в Гарварді. Або кілька хвилин на розмову із розумними багатими людьми похилого віку, які діляться своїм досвідом. Кореспондент часопису Organization Management Journal (США) вчинив саме так, скориставшись розслабленням таких хлоп’яків під час їхнього кругосвітньої круїзу. Прислухайся до їхніх порад. Хіба тобі не потрібен мільйон доларів?

Преамбула

Із 25 найбагатших людей світу лише в одного є ступінь MBA. А 13 — самі створили компанії, які зробили їх мільярдерами. Отже найбільша ймовірність розбагатіти — у хлопців із кльовими ідеями, незалежно від їхньої освіти!

Ми урочисто дефілюємо уздовж узбережжя Бразилії на круїзному лайнері Crystal Serenity, одному з найрозкішніших у світі. Час — початок березня, пора сльоти на вулицях і сезонного афективного розладу на північ від цих місць. Але тут, на палубі з басейном, пасажири ніжаться під променями сонця, потягуючи «кайпиринью». Вартість каюти в нашому тримісячному круїзі навколо світу — від $40 тисяч за комірчину на третій палубі до півмільйона за розкішний пентгауз. Ну і зрозуміло, що більшість чоловіків на борту — пенсіонери, причому, зрозуміло, багаті та успішні. Такі собі горили в порівнянні з нами, мавпочками.

У пору їхньої молодості вже можна було отримати ступінь MBA (прим. — Master of business administration, тобто — освітній курс для керівників середньої і вищої ланки в бізнесі), першим подібне навчання увів Гарвард 1908 року. Але лише деякі з тутешніх мільйонерів мають таку ступінь. Насправді деякі з них навіть не закінчили школу! Зате вони своєю працею і біографією заробили набагато більш почесний ступінь, який умовно можна назвати MBR, або «Майстер реального бізнесу» (Master of business of reality).

«Основна проблема бізнес-шкіл у тому, що більшість дійсно успішних людей ніколи їх не відвідували», — говорить Філіп Делвз-Бротон, автор мемуарів «Випереджаючи графік: два роки в Гарвардській бізнес-школі». — Така ситуація неможлива в медицині, наприклад, або в юриспруденції. Будь-який успішний юрист має юридичну освіту. Але далеко не кожен успішний бізнесмен має ступінь MBA». Тому відкладімо сухі підручники, повні таблиць і формул, із тим щоби послухати тих, хто насправді заробив величезні гроші.

Літні багатії розповідають, як заробити мільйони

«Самостійний» Рольф Іллслі

Відслуживши в армії під час Другої світової, Іллслі заснував компанію з розробки та виробництва просвітлювальних покриттів для різного роду оптичних лінз. Сьогодні технології Optical Coating Laboratory використовуються при виробництві супутників, комп'ютерних моніторів і пласких телевізорів.

1. Склади список: не те, що ти хочеш зробити, а те, ким ти хочеш бути.

Як це зробити

«1960 року, коли мені було 38-м, мені запропонували $1 млн за мою компанію, — згадує Іллслі. – У той час це були великі гроші, тому я міцно задумався. Я вирішив скласти список того, що для мене було дійсно важливо: 1) коли мені буде 80, я хочу відчувати, що не дарма прожив життя; 2) хочу бути в здоровому глузді, не втратити самоповаги і гідності, не бути самотнім; 3) бути в доброму здоров'ї; 4) відчувати приємне хвилювання від того, чим займаюся; 5) мати свободу і душевний спокій; 6) не думати, що хтось (або сама доля) неправий до мене; 7) мати достатньо грошей для всього згаданого; 8) бути вільним від розчарування; 9) бути впевненим у собі, але не самолюбивим; 10) НЕ накупити занадто нерухомості, яку треба обслуговувати; 11) самому приймати рішення і планувати свій час. Отже гроші не були самоціллю. Я відмовився від пропозиції, і сьогодні, коли мені 91 рік, я з гордістю можу сказати, що досяг усього, що було в тому списку».

Чому це працює

«З чого насправді складається хороша робота? Вона дає тобі відчуття витраченого з користю часу, цінності та самоповаги, — коментує Воррен Беннис, професор менеджменту Університету Південної Каліфорнії. – Скласти такий список — відмінна ідея, але в сучасному швидкоплинному світі тобі, можливо, доведеться пару разів на рік уносити до нього зміни».

«Душа компанії» Майкл Фохт

У нього немає вищої освіти, зате він добрався до поста президента і операційного директора медичної корпорації Tenet Healthcare.

За 20 років його управління Tenet зросла з 35 до 114 лікарень у 16 штатах. Сьогодні Фохт — душа компанії на круїзних лайнерах.

2. Нехай за тебе працюють правильні люди.

Як це зробити

«В одній із моїх лікарень начальником адміністративної служби працював хлопець, якого я прозвав кульбабою, — він вічно був кошлатий. А ще він постійно нив, і це зводило мене з розуму. Тому одного разу я взяв і звільнив його. Це виявилося помилкою. Якби я уважно вивчив його роботу, то зрозумів би, що її-то він якраз робить бездоганно. Я згоден, що у школах MBA майбутньому топ-менеджеру дають хорошу теоретичну базу, але працювати з людьми там ніц не вчать. А для мене саме в цьому і полягає ключ до успіху: зрозуміти завдання, знайти співробітника, який найкраще впорається з ним [завданням], а потім просто терпляче спостерігати, як йдуть справи, відокремлюючи його особисті якості від професійних».

Чому це працює

«Чим вище ти піднімаєшся управлінськими сходами, тим більшу роль у твоєму успіху починають відігравати інші люди, оскільки ти вже не можеш робити все сам, — пояснює Делвз-Бротон. — У бізнес-школі Гарварду є купа витончених курсів. Але коли випускників школи через п'ять років після закінчення запитали про те, що б вони хотіли дізнатися, якби можна було повернутися до Гарварду, один із них заявив: «Я хотів би, щоб мене навчили розмовляти з водіями вантажівок»».

«Освічений хлопець» Білл Готрам

Залишивши 1982 року державну податкову службу, він заснував консультаційну (дідько, консалтингову, звичайно!) фірму з питань оподаткування, яка одного дня стала найбільшою в Онтаріо. Йому належать два маєтки в Канаді і один на Мальті, а шість місяців на рік він проводить у відпустці.

3. Долучися до 3% людей, які знають щось корисне.

Як це зробити

«Одного разу я почув пораду від гуру мотивації Джима Рона, і вона мені дуже сподобалася, — каже Білл Готрам. — Він сказав: «Все, що потрібно знати людині для успіху, вже написано, але тільки у 3% американців є абонемент у бібліотеку». Я подумав, що це дуже простий спосіб насичитися новими ідеями. За минулі з тих пір роки я прочитав, напевно, 1500 книг із бізнес-порадами». Білл відзначав зірочками поради, що йому сподобалися: 1 = «добра», 2 = «досить хороша», 3 = «дуже хороша», 4 = «ух ти, варто пустити в справу!». «Чотиризіркові» думки й ідеї він заносив у базу даних. Сьогодні в базі близько 50 000 відібраних Готрамом цитат, розподілених за категоріями для швидкого пошуку («найм», «звільнення», «переговори» тощо). Коли виникає проблема, він просто звертається до цієї скарбничці знань і вибирає рішення — зазвичай воно спрацьовує, що доводить успіх Готрама в бізнесі.

Чому це працює

«Деякі студенти після закінчення програми MBA вважають, що тепер знають усі, — каже професор Воррен Беннис (який написав, між іншим, 30 книг з бізнесу і лідерства). — Я б не найняв жодного з них на роботу. Я шукаю людину, яка йде життям із піднятими від подиву бровами, яка не розгубила тягу до нового, наснагу, амбіції, яка хоче стати кращою і постійно вчиться».

«Машина часу» Лін Ву

Народившись у Пекіні, він працював на фабриці з виробництва віників, а потім отримав стипендію на навчання в Колумбійському університеті за спеціальністю «електротехніка». За 35 років роботи в Кремнієвій долині він заснував три компанії; його останній стартап, ICS, забезпечив його на все життя.

4. Ти занадто зайнятий, щоб сидіти.

Як це зробити

«На більшості корпоративних нарад люди борються зі сном, попиваючи каву і закушуючи горішками, — говорить Лін Ву. — Просто неймовірно, скільки часу витрачається даремно. Коли в наших компаніях йшли великі проекти, я проводив наради з ключовими співробітниками кожен день. Але з однією хитрістю: я призначав їх на п’ять вечора, коли всі вже втомилися і хотіли додому. І я не дозволяв нікому сідати. Так усе могли сфокусуватися і працювати ефективно. У нас ніколи нарада не тривала довше години, в більшості випадків ми вкладалися у 20-30 хвилин».

Чому це працює

«Гуру менеджменту Том Пітерс говорив, що найголовнішою умовою успішного бізнесу є «готовність діяти негайно»», — цитує Делвз-Бротон. – «Володарі ступеня MBA люблять проводити наради і обговорювати все до найдрібніших подробиць, оскільки їх навчили цьому в бізнес-школах. Але поки ти все говориш і говориш, відточуючи деталі, ти відкладаєш дії. Така дрібниця, як відсутність стільців на нараді, має величезне мотивуюче значення, оскільки вона говорить: «Треба йти вперед, а не сидіти тут». Так проводять наради у військових» . У відомому дослідженні, проведеному Університетом штату Міссурі, дві групи випробовуваних проводили наради: одна — «сидячі», інша — «стоячі». І за результатами все одно приходили до однакових рішень. Так у чому різниця? Летючки-«посиденьки» тривали на 34% довше. Не можна так розкидатися часом.

«Містер самовпевненість» Томмі Швайгер

Народився у Великобританії, кинув школу в 15 років, щоб продавати чоловічі сорочки. Засновник компанії, яка володіє правами на використання персонажів «Зоряних воєн» і студії Disney, Барбі, Спайдермена та інших в оформленні домашнього текстилю (наприклад, постільної білизни).

5. Знайди свою хуцпу.

Як це зробити

«Будь-який бізнес — це шоу-бізнес, — каже Томмі Швайгер. – Ти постійно як на сцені, і твоя індустрія дивиться на тебе оцінююче... Ти повинен бути артистом і вміти побудувати повідомлення про свій товар так, щоб потенційні покупці і постачальники впали до тебе в обійми. Першим, хто дав дозвіл на використання своїх логотипів у моїй продукції, був знаменитий футбольний клуб «Манчестер Юнайтед». У того хлопця з МЮ, з яким я вів переговори, була влада, але у мене була «хуцпа». Це слово на ідиші означає і манеру поведінки, і життєву позицію в цілому — це почуття власної гідності, відсутність будь-яких боязкості і соромливості, холоднокровність і впевненість у собі. Цьому не можна навчитися за книгами. Хуцпу треба тренувати — в розмовах із людьми, рукостисканнях, поплескуваннях по спині... Моя хуцпа тоді дозволила мені негайно укласти угоду, хоча в бізнесі в мене було чимало проблем. Але я був упевнений, що зможу зробити це... Успішні люди знають, де щирість переходить у балакучість, упевненість — у нахабство, а переконаність — у козлячу впертість. Знають і не переходять цю межу, хоча постійно знаходяться поруч із нею».

Чому це працює

«Студенти MBA вважають, що бізнес робиться за допомогою таблиць, презентацій та електронної пошти, — іронізує Делвз-Бротон. – Але це лише частина процесу, яка зовсім не гарантує успіх. Я зустрічав багато розумних людей зі світу бізнесу, які зовсім не вміли переконувати і запалювати. У них були чудові ідеї, але в бізнесі їм не вдалося спіймати удачу. Дуже багато в лідерстві залежить від хуцпи».

«Творець історії» Кіт Стейнер

Він був черговим на телефоні в службі клієнтського сервісу щойно створеної телекомунікаційної компанії MCI на початку 1980-х. А доріс до старшого віце-президента компанії. У 1998 році WorldCom поглинула MCI, що дозволило Кіту піти на пенсію у віці 47 років.

6. Втратити роботу — нормально. головне — не втратити пристрасть до неї.

Як це зробити

«Більшість хлопців учиться на MBA, будує кар'єру з однією метою — добитися підвищення доходів, — каже Кіт Стейнер. – Це неправильний підхід. Нерозумно вибирати кар'єру тільки на підставі того, де тобі більше заплатять. Треба шукати посаду і компанію, які викликали б у тебе, не побоюся цього слова, пристрасть. Одна з причин мого успіху в тому, що я любив те, чим займався [вибачте за каламбур в українській мові]. MCI була маленькою компанією, коли я прийшов туди. Ми творили історію, розбудовуючи першу в Америці телекомунікаційну мережу, що конкурувала з AT&T. Це було захопливе завдання, тому я із задоволенням затримувався на роботі до ночі і ніколи не скаржився на стрес, незважаючи на важкий трудовий ритм».

Чому це працює

«Більшість студентів програм MBA намагаються купити квиток у світ, який уже створений, — говорить бізнес-тренер Філіп Делвз-Бротон (його остання книга називається «Мистецтво продажів»). – Вони хочуть убудуватися в чинну корпоративну структуру. Але найуспішніші бізнесмени змушують світ підлаштовуватися під них. Простіше кажучи, ти швидше за зробиш прибутковим і перспективним проект, який розбурхує тебе самого (нехай іншим спочатку він здавався повною нісенітницею), ніж повториш чужий успіх у перевірених областях. Коли ти знайдеш свою пристрасть — це сплав того, що ти хочеш робити, і того, в чому ти хороший, — нагорода не змусить на себе чекати. Фахівці з корпоративної стратегії називають таку пристрасть «стійкою довгостроковою перевагою». Вона дозволяє тобі не тільки працювати більше і бути кращим за всіх твоїх конкурентів сьогодні, а й утримувати цю перевагу протягом усієї своєї кар'єри».

И на останок, кілька відсотків…

Що лежить в основі успішної кар'єри?

50% — навички міжособистісних відносин

48% — мотивація і енергійність

47% — планування та розробка стратегії

42% — лідерський стиль

37% — тренінги та освіту

35% — зв'язку

33% — репутація і чесність

28% — вміння йти на компроміс і домовлятися