Як утримати баланс між роботою та особистим життям

Як утримати баланс між роботою та особистим життям

Баланс між особистим і робочим американці називають work-life balance. Що це таке, чому він може порушуватися і як його підтримувати?

У нашій статті порадами діляться президент косметичної компанії «Лабораторія Ірен Букур», співзасновник Facebook і «просто» мільярдер.

Західні компанії все більше приділяють уваги поняттю work-life balance: тема активно обговорюється в ЗМІ, створюються спеціальні рубрики на інтернет-ресурсах і навіть окремі сайти.

До питання про баланс між роботою та особистим життям поступово приходять і українські ЗМІ та роботодавці, і це однозначно правильний крок. Чому – читайте нижче.

Що таке work-life balance

Термін work-life balance з'явився наприкінці 1980-х років. Кембріджський онлайн-словник пояснює його як співвідношення часу, який витрачається на роботу, до часу на те, що ви любите: себе, сім'ю, друзів, відпочинок.

Поняття work-life balance в Україні більш знайоме і звичне як «баланс між роботою та особистим життям».

Філософське його розуміння ми почули від Ірини Букур, творця однойменного преміум-бренду авторської живої косметики Irene Bukur:

«Термін «баланс», на мій погляд, тут не зовсім доречний. Я говорила б скоріше про гармонію. Якщо у тебе з'являється відчуття, що ти щось у своєму житті упускаєш — значить, гармонія порушена. Якщо ж ти відчуваєш себе задоволеним і навіть щасливим — і вдома, і на роботі, — значить, все в порядку. Безумовно, у кожного з нас періодично виникають конфліктні або проблемні ситуації, але мова в даному випадку не про них. Я говорю зараз про тривалий внутрішній стан людини».

Відчуття балансу або гармонії виключно індивідуальне для кожної людини, яке, до того ж, не один раз змінюється протягом життя. Але, незважаючи на всю індивідуальність, є одна спільність: такої життєвої рівноваги повинен прагнути кожен.

Чому порушується баланс

Дисбаланс проявляється по-різному: помилки, напружені відносини з колегами, професійне вигорання, безсоння, постійне відчуття дискомфорту, брак сил, енергії, часу на себе, сім'ю, здоров'я, спорт, інші захоплення-гобі. Якщо вам знайомі ці відчуття, значить ви не з чуток знаєте про першопричини порушення балансу.

1. Перепрацювання

В Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD) проаналізували дані за країнами щодо кількості робочих годин на рік і ступеня «задоволеності життям». І дійшли висновку, що баланс у багато чому залежить від кількості годин, проведених на роботі. Перепрацювання ставить під загрозу безпеку людей, впливає на їхнє здоров'я, підвищує рівень стресу і дає виключно короткостроковий ефект.

Останню тезу підтверджує співзасновник Facebook і творець стартапу Asana Дастін Московіц:

«Якщо ви працюєте більше 40-50 годин на тиждень, то результативність від додаткової роботи швидко скорочується і незабаром йде в мінус — це результати аналізу Генрі Форда, зробленого на початку XX століття, який вивчав виробництво з метою максимізації прибутку.

Методом авральною роботи можна домогтися більш високих результатів на кілька тижнів, але за це доведеться платити потім відновленням сил. Плюс ви лише стаєте жертвою ілюзії, що швидкість роботи виросла. Це стосується всього: кількості відпрацьованих годин на тиждень, кількості хвилин, протягом яких ви можете сфокусуватися, кількості днів відпустки на рік».

2. Відсутність досягнень і насолод

Відчуття гармонії і балансу в житті неможливо як таке, якщо в житті немає досягнень (бажаного успіху в якійсь сфері) і насолод (задоволення від чогось) одночасно. Спроби жити тільки однією стороною медалі не призводять до повного відчуття щастя. Про місце улюбленої справи в житті говорить англійський мільярдер Річард Бренсон:

«Людина проводить на роботі до 80% свого часу, тому дуже важливо знайти справу, якою ви будете по-справжньому захоплені. А якщо щоденна робота для вас утомна і нудна до жаху — краще обміркувати зміну кар'єри».

3. Жертви заради кар'єри

Побудова кар'єри вимагає жертв, безумовно. Але не на постійній основі. У цьому впевнена Ірина Букур:

«Для того, щоб знайти свою справу і досягти в ній успіху, потрібно бути повністю сконцентрованим на своїй мети. Саме тому в цей період сім'я, друзі, особисті захоплення йдуть на другий план. І це не погано, і не добре — це єдина можливість домогтися чогось у житті.

Але найчастіше, в гонитві за черговою метою або вершиною, людина не встигає усвідомити, що життя — це не тільки робота. Дуже важливо вміти вчасно зупинитися і озирнутися навколо, щоб не втратити себе, не втратити близьких людей».

Звідси основна порада Ірини — зупинитися, подивитися, хто поруч з вами, і організувати своє життя так, щоб у ньому було місце не тільки для роботи. Іншими словами — гармонію і баланс в житті потрібно завжди підтримувати.

Як утримати баланс між роботою та особистим життям

Як підтримувати баланс постійно

1. Беріть на себе не більше восьми ролей

Протягом життя ми граємо різні соціальні ролі: підлеглий, керівник, чоловік, батько, енергійний гравець у теніс тощо. Підраховано: якщо людина грає менше восьми соціальних ролей — його життя знаходиться під контролем. Перевищення цього числа призводить до дисбалансу.

А скільки ви зараз граєте ролей у театрі імені себе?

2. Делегуйте, спрощуйте і прощайтеся

Робіть тільки те, що важливо. Решту делегуйте, спрощуйте або зовсім прощайтеся із завданнями та планами.

Трудоголізм — це найчастіше сліпа віра в те, що тільки важкою роботою можна добитися успіху і багатства. Але часто такий постулат перетворюється на працеманію, праця заради праці, невміння делегувати, неорганізованість.

3. Встановлюйте кордони і дотримуйтесь графіка

Стежте за тим, скільки годин ви витрачаєте на роботу (на тиждень або місяць, а не на день). Пам'ятайте, що сюди ж відноситься час, який ви провели в неспокої або роздумах про баланс між роботою та особистим життям. Все це є однією з ознак робочого стресу.

Витрачайте дорогу з роботи якраз на те, щоб налаштуватися на особисте життя. Тобто роботу потрібно залишати на роботі і не приносити її в будинок.

4. Дотримуйтеся ідеальної формули продуктивності

Практикуйте повне занурення. Якщо складність завдання сильно перевершує ваші вміння — це область стресу. Якщо ви вмієте набагато більше, ніж потрібно зробити — це область нудьги. Балансуючи між стресом і нудьгою, ви зможете повністю зануритися в роботу і не відволікатися на подразники.

Остерігайтеся неправдивих перерв, марного інтернет-серфінгу. Перерви краще планувати і суворо їх дотримуватися.

Говоріть про завищені вимогах керівництву, не соромтеся.

«Саме керівник відповідає за правильну організацію праці — за те, як сформований графік, як розподілені навантаження. Надмірні і часті перепрацювання в результаті приведуть до того, що людина просто виснажиться, а це означає, що на конструктивні рішення або на нові ідеї у нєї просто не вистачить сил. Це одна з основних причин, чому практика вичавлювати з людини все, що можна, для мене — не прийнятна», — підтверджує думку Ірина Букур.

5. Захоплення та спорт

Стрес на роботі впливає на психічне здоров'я. Знижуйте рівень напруги за допомогою фізичних вправ, релаксації, гобі, позитивних ритуалів — занять для тіла і душі.

6. Виділяйте час для близьких

Трудитися і відпочивати, за уявленням англійського мільярдера Річарда Бренсона, необхідно завжди на повну силу:

«Якщо ви щосили працюєте над кар'єрою, це не означає, що в інший час ви не можете жити на повну. Визначайте час з близькими і коханими як пріоритетний. Додайте його в робочий календар так само, як би ви занесли нараду. Нумо, розслабтеся».

Визначте, що для вас успіх, що для вас задоволення, як отримати підтримку рідних і не втратити себе — і рухайтеся тільки в цих напрямках. Утримати баланс між роботою та особистим життям може кожен, якщо постійно пам'ятати про нього і робити конкретні кроки. Які саме — ви вже знаєте.