Бойова екіпіровка призначена для підвищення бойової ефективності солдатів та їхньої живучості на полі бою. У Росії сучасні зразки почали розробляти наприкінці 1990-х. Першою із незмінним російським пафосом був представлений базовий комплект індивідуальної екіпіровки (БКІЕ) «Бармиця». На її основі розроблена екіпіровка «Ратник», яка почала поступати у війська у 2014—2015 роках.
«Ратник» має кілька варіантів на модульну систему, але загалом є комплексом засобів захисту, зв'язку, спостереження і прицілювання, а також зброї і боєприпасів. Але і йому на заміну уже готується новий бойовий комплекс — екіпіровка «Сотник».
ЗС РФ планують озброюватися «Сотником» уже в 2025—2030-х роках. Заявляється, що в бойовій екіпіровці будуть використані новітні наукові досягнення в галузі бронематеріалов, навігації, систем нічного бачення, відстеження психофізіологічного стану військовослужбовця тощо.
Концепт російської бойової екіпіровки 3-го покоління представлений на виставці «Армія-2018». Поки що він привертає увагу лише своїм футуристичним виглядом, в решті «досягнень» росіяни на два кроки відстають від провідних армій світу. А можливо, просто ще не зуміли вкрасти чужі розробки.
Якщо про всі комплектуючи «Ратника» можна прочитати справді великий об’єм інформації навіть у російській статті Вікіпедії, то «Сотник» поки що напівлегендарна «зброя третього тисячоліття» (чуть не написав Третього рейху), яку відчайдушно піарять і російські науково-дослідницькі центри і армійські генерали.
Концепція спорядження «Сотник»
Основну долю наукових розробок для армії агресора створює підмосковний Центральний науково-дослідницький інституту точного машинобудівництва (ЦНДІточмаш), який входить до складу корпорації «Ростех». ЦНДІточмаш обіцяє провести дослідно-конструкторські роботи з розробки «Сотника» вже до 2023 року.
За інформацією, яку озвучив гендиректор інституту Альберт Баков, нова екіпіровка має кардинально іншу концепцію, ніж «Ратник»: повідомляється, що вона не просто захищає окремі частини тіла бійця, а є системою, яка «охоплює все тіло солдата цілком і може в значній мірі підвищити його захищеність при виконанні найскладніших бойових завдань».
Від чого ж захищатиме «Сотник»?
Захист від несприятливих погодних умов
Науковці вбудовують у костюм систему клімат-контролю та обіцяють, що «навіть при температурі нижче 40 градусів за Цельсієм боєць у захисному спорядженні буде відчувати себе нормально». Комфортність бойового екіпірування мають підтримувати вбудовані термоелементи, які працюють на акумуляторі. Живлення костюму розраховано на чотири години роботи без підзарядки. При чому все це не буде сковувати рухів.
Посилення фізичної витривалості за допомогою екзоскелету
Конструкція з вуглепластика — екзоскелет — дозволить людині без жодних зусиль переносити вантажі на рівні власної ваги. Екзоскелет розробляється в АО «ГБ Інжиніринг», гендиректор якого, Сергій Смаглюк, запевняє, що їхній продукт «конструктивно простіше і ефективніше, ніж американський». Таємниця «простішої конструкції» розкривається нескладно: в американському костюмі встановлені гідроприводи, а російське екіпірування — пасивного типу. Тобто, вага не піднімається «надлюдиною», а рівномірно розподіляється по всій конструкції. Російський екзоскелет, за деякими даними випробуваний у Сирії.
Заради справедливості потрібно сказати, що а американців поки що серйозні проблеми з вартістю їхнього бойового екіпірування, гідравлічні прилади та інші фішки якого потребують легкого та невеликого, але потужного джерела енергії.
«Комп'ютер у шоломі»
У шолом екіпірування «Сотник» вбудують тактичний комп'ютер і системи зв'язку. Усю інформацію солдат побачить перед обличчям на дисплеї в заборолі шолома. Подібна система використовується в шоломах льотчиків, але «Сотник» має захищати від куль та осколків — його забороло зроблять куленепробивним і тонованим.
До речі, американський шолом буде зв’язувати окуляри воїна з прицілом зброї, й солдат побачить усе, на що він спрямований. Розширять можливості прицілювання сенсори, нічне бачення та тепловізор.
Адаптивний камуфляж «Сотника»
Ще один НДІ «Техномаш» розробляє спеціальне камуфляжне покриття, аналог якого росіяни вже використовують для військової техніки. Для поліпшення маскування спорядження «Сотник» застосують матеріал-хамелеон, здатний відтворювати складні зображення. Тобто, передбачається, що він повторюватиме гойдання трави на вітрі або коливання листя. Солдат максимально зливатиметься з навколишнім середовищем.
Цей «хамелеон» управлятиметься електронікою, яка, за твердженнями представників «Техномашу», не потребує багато енергії: її споживання становить від 4 до 20 Вт на квадратний метр поверхні, при цьому забезпечуючи зміни зображення щопівтори секунди.
Система озброєння нового бойового екіпірування
У комплект «Сотник» росіяни мріють додати міні-БПЛА під управлінням вбудованого комп’ютера. Крихітний безпілотник з камерою нічного бачення має літати навколо солдата і передавав йому все, що «спостерігає» в радіусі 200 метрів.
Американці застосовували аналогічні дрони під час війни в Афганістані. Росіяни планують використання своєї безпілотніков в умовах вуличних боїв — для розвідки, а також передбачити в міні-дроні можливість передавати відзняті карти місцевості із зазначеними цілями.
Інші технічні новинки «Сотника»
Для підвищення живучості солдата екіпірування включатиме протимінні черевики, для контролю за станом людини — моніторингову систему із стеженням за пульсом і частотою дихання.
Для додаткового маскування від виявлення солдата за допомогою тепловізора (або приладу нічного бачення) в «Сотнику» використовується технологія «інфрачервоної непомітності». Як ще реалізовуватиметься — секретна тайна.
Незважаючи на підвищений бронезахист, розробники запевняють, що, завдяки новим матеріалам та інноваціям, вага «Сотника» становитиме лище 20 кг (на 20% менше за вагу «Ратника»). Крім того, із використанням у модульному комплекте екзоскелета солдат взагалі не відчуватиме вагу спорядження.
Ціна питання? Розробники кажуть, що комплекти «Сотник», які надійдуть до військ агресора в 2025 році, коштуватимуть приблизно 50 тисяч рублів.