День Незалежності України — факти

День Незалежності України   факти

День Незалежності України – знакове свято, тому що саме 24 серпня вважається днем утворення Української держави в її сучасному вигляді.

17 березня 1991 року відбувався єдиний в історії СРСР Всесоюзний референдум про збереження СРСР. Одночасно з цим референдумом, в Україні, за наполяганням Народного Руху України за перебудову, провели республіканське консультативне опитування: «чи згодні ви, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України». Позитивно на нього відповіли понад 80 % опитаних.

30 років тому, 24 серпня 1991 року, Верховна рада УРСР ухвалила постанову та Акт проголошення незалежності України.

Уперше День Незалежності України святкували не 24 серпня, а 16 липня — у день, коли Верховна Рада прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Саме цей документ, ухвалений у 1990 році, дав змогу через рік проголосити незалежність країни. І вже після цього свято вирішили відзначати 24 серпня.

Чернетку Акту про проголошення незалежності України Левко Лук'яненко та Леонтій Сандуляк написали у шкільному зошиті за півтори години вранці 23 серпня. Для документа обрали визначення «акт», бо слово закон здавалось надто буденним та натякало на багаторазову дію. А, наприклад, універсал – пов'язували з Петлюрою, це могло відлякати комуністів.

В офіційній версії слова Лук'яненка дещо відредагували: вилучили згадку про УНР, Четвертий Універсал 1918 року та законодавство СРСР, а до визначення «неподільна» додали ще й недоторканна. Документ надрукували й роздали депутатам на ознайомлення.

Акт проголошення незалежності було ухвалено через три дні після придушення путчу консервативних сил Радянського Союзу, які намагалися повернути СРСР без демократичних перетворень і «перебудови». Знакова сесія українського парламенту розпочалася з хвилини мовчання в пам’ять про трьох росіян, які загинули в ніч на 21 серпня під час мітингу жителів Москви проти путчу.

В’ячеслав Чорновіл запропонував внести до зали синьо-жовтий прапор, а також підняти його над куполом парламенту.

За незалежність України проголосували навіть комуністи. А представник компартії Олександр Мороз у своїй доповіді запропонував реформувати армію та ввести власну валюту.

Позачергове засідання Ради 24 серпня 1991 року завершив гімн Українських Січових стрільців, який опозиціонери виконали прямо біля трибуни. Підспівували навіть мітингувальники на вулиці.

Рішення про проголошення незалежності не було забаганкою політиків. Його приймали за допомогою всенародного референдуму 1 грудня 1991 року, на якому понад 90% українців висловили схвальну думку щодо підписання відповідного документу.

Нині Україна є найбільшою за площею країною Європи.

24 серпня 1994 року на Хрещатику в Києві пройшов перший військовий парад на честь Дня проголошення незалежності України.

Першою країною, яка визнала українську незалежність, була Польща.

Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук.

Національну валюту України гривню введено в обіг 2 вересня 1996 року. До 16 вересня 1996 на гривні можна було обміняти тимчасову валюту – карбованці, 100 тисяч яких міняли на одну нову грошову одиниця. У 2008 році комісія з естетики Міжнародного фінансового банку визнала українську гривню однією з п'яти найкрасивіших валют світу.

Українська Конституція є однією із найдавніших у Європі: мова йде не про сучасний варіант основного закону, прийнятий 28 червня 1996 рок, а про Конституцію Пилипа Орлика, написану ще у 1710 році.

Україна добровільно відмовилась від ядерної зброї, арсенал якої був третім у світі за величиною, та передала всі боєголовки і ракети Російській Федерації.

В Україні розташований перший вищий навчальний заклад у Східній Європі — Острозька академія, яку в 1576 році заснував князь Острозький Костянтин-Василь.

Перший офіційний мобільний дзвінок в Україні тривав 40 секунд. Його 1 липня 1993 року здійснив перший український президент Леонід Кравчук у прямому ефірі національного телебачення.

У 1992 році, через рік після здобуття незалежності, в Україні офіційно зареєстрований національний домен – ua.

Першу олімпійську медаль незалежної України взимку 1994 року виборола фігуристка Оксана Баюл у Норвегії.

Переможець Ліги чемпіонів Андрій Шевченко — перший і єдиний український футболіст, який отримав престижну нагороду футбольного світу «Золотий м’яч».