Хто розв’язав Другу світову війну – опитування українців

Хто розв’язав Другу світову війну – опитування українців

Майже половина українців вважає, що Друга світова була розв’язана через змову Гітлера та Сталіна, не погоджуються із цим твердженням 29% опитаних, ще 23% не визначилися з відповіддю.

Видання The Ukrainians наводить дані Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, відповідно до яких 48% українців погоджуються, що Друга світова війна була розв’язана внаслідок змови Гітлера та Сталіна про поділ сфер впливу у Європі та укладення пакту «Молотова—Ріббентропа». Дослідження репрезентативне й показує, яке місце в історичній пам’яті українців має День Перемоги.

Детальні результати опитування

  • 41% опитаних громадян України вважає, що Україна має відзначати обидві дати — і День пам’яті та примирення 8 травня, і День перемоги над нацизмом 9 травня. Ще 31% вважає, що Україна має відзначати лише День перемоги над нацизмом 9 травня. Близько 9%, навпаки, підтримують ідею відзначати лише День пам’яті та примирення 8 травня.
  • 46% українців погоджуються, що Радянський Союз не зміг би  здобути перемогу у війні проти нацистської Німеччини без допомоги західних союзників з Антигітлерівської коаліції. Не погоджуються з цим 35%.
  • 46% українців позитивно ставляться до рішення української влади про визнання воїнів Української повстанської армії (УПА) борцями за незалежність України. Проти цього — 29%,  9% респондентів відповіли, що їм байдуже, і ще 16% не визначилися.

9 травня — День перемоги: про що важливо пам’ятати. Чому існує дві дати відзначення Дня перемоги, чому неправильно говорити, що «СРСР переміг фашистів», що означає червоний мак на аватарках ваших друзів та як Україна відновлює власну історичну пам’ять про Другу світову війну — найкривавішу в історії людства? Зібрали відповіді у матеріалі.

Хто і як проводив дослідження

Загальноукраїнське опитування провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 22 по 29 квітня 2021 року в усіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитаний 2021 респондент віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

Довідково. Фонд належить до провідних аналітичних центрів в Україні, який вдало поєднує дослідження громадської думки з аналізом політики та ключових суспільно-політичних процесів, розробляє аргументовані пропозиції для інстанцій, які ухвалюють рішення, а також для громадськості щодо демократичної трансформації України та її інтеграції у європейську спільноту.