Ви хочете ефективно управляти своїми грошима? Хочете заробити капітал і жити без турбот щодо фінансів?
Жоден не може дати вам кращу пораду, ніж Воррен Баффетт, статки якого становлять понад $72 млрд, що робить його третім у списку найбагатших людей світу.
Крім того, він часто дає розумні поради з приводу того, як можна домогтися багатства, яким може слідувати будь-яка людина, незалежно від того, має вона досвід інвестування чи ні.
Сайт GOBankingRates, присвячений особистим фінансам, склав рейтинг найкращих порад, які давав Воррен Баффетт. Ось шість із них нижче.
1. Ніколи не втрачайте гроші
«Правило номер 1: ніколи не втрачайте гроші. Правило номер 2: ніколи не забувайте правило номер 1», – говорив Баффетт.
Безсумнівно, ця порада здається простою: ніхто не думає, що втрачати гроші – це хороша ідея.
Але якщо подивитися на цю пораду ширше, то вона виявиться дуже мудрою: уникайте ризиків там, де це можливо! Зокрема, зазначає Воррен Баффетт, щоби бути успішним і щасливим, ніколи не ризикуйте тим, що вам необхідно, аби отримати те, чого вам просто хочеться, навіть якщо ставка тисяча до одного на вашу користь.
Слідуючи цьому правилу, сам Баффетт не раз утримувався від багатьох ризикових інвестицій протягом багатьох років і пропустив можливості, які могли б принести йому велику вигоду, наприклад, у технологіях.
Однак з часом, наслідуючи цю стратегію щодо обачливості у непотрібних ризиках, він зміг сколотити величезний статок, і стратегія окупила себе сповна.
2. Отримуйте високий прибуток за низькою ціною
«Ціна – це те, що ти платиш, прибуток – це те, що ти отримуєш», – написав Баффетт у листі до акціонерів Berkshire Hathaway.
Ви можете втратити гроші (і порушити правило номер 1), якщо заплатите високу ціну за те, що принесе вам низький прибуток.
Це може статися, якщо ви залізете в борги, припустимо, візьмете кредитну карту, тому що на додаток до вартості покупки ви будете змушені виплачувати високі відсотки.
Або це відбувається, коли ви купуєте щось, неважливо що – акції на біржі або нерухомість – у той час, коли купують всі та ціни на ринку завищені.
«Неважливо, йдеться про шкарпетки чи акції, мені подобається купувати товар високої якості тоді, коли ринок знаходиться на спаді», – написав Баффетт. І це дуже розумний підхід.
3. Розвивайте в собі правильні фінансові звички
«Найчастіше ми поводимося так, як звикли, – заявив Баффетт під час промови перед студентами, – і багато хто говорить про те, що маленькі звички занадто непомітні, поки вони не приведуть вас до фінансового краху».
В усіх нас є звички, які нам подобається порушувати, і звички, яким нам подобається слідувати.
На думку Баффетта, найважливіша звичка – економити гроші.
«Найбільша помилка – не вчитися економії грошей», – заявив він.
Подумайте про те, щоб установити автоматичні платежі за рахунками або автоматичні перекази з вашого рахунку на ощадний або інвестиційний рахунок, щоби сформувати звичку економити гроші найбільш безболісним і простим способом.
4. Завжди майте багато доступної готівки
Баффетт говорить про те, що у Berkshire Hathaway завжди було як мінімум $20 млрд, але зазвичай набагато більше, еквівалента готівки, які завжди можна було зняти в разі потреби.
І знову це стратегія відходу від ризиків, тому що ці гроші могли бути інвестовані в щось. Але, за словами самого Баффетта, саме ця стратегія берегла його компанію від неприємностей під час фінансової кризи 2008 року, коли багато інших компаній опинилися на межі краху.
Напевно, у вас немає $20 млрд, які ви могли б заховати під матрац. Але ви можете виділити якусь частку своїх грошей і зберігати їх готівкою або на депозитних рахунках. Це особливо важливо, в разі якщо ви є підприємцем і у вас немає постійного доходу.
5. Інвестуйте в себе
Баффетт часто говорив про те, що необхідно інвестувати в себе будь-якими способами – від турботи про своє тіло і здоров'я до пошуку роботи, яка вам подобається, і отримання додаткової освіти.
«Усе, що ви робите, щоб поліпшити ваші здібності і зробити себе більш цінним, окупиться в плані підвищення вашої купівельної спроможності», – заявив він в одному зі своїх інтерв'ю.
Ці інвестиції повернуться десятикратно, зазначає Воррен Баффетт, на відміну від інших активів, ваші здібності та навички нікуди від вас не подінуться.
Це може означати курси підвищення кваліфікації, інші види навчання і освіти, організацію власного бізнесу або навіть якісь волонтерські вакансії, в рамках яких ви можете отримати нові навички, яких у вас раніше не було.
Усе, що робить вас розумнішими, робить вас багатшими.
6. Ставте перед собою довгострокові цілі
Помилка, яку роблять більшість людей, – це спроби скористатися зростанням цін або можливістю отримання швидких доходів у короткостроковій перспективі, вважає Баффетт. Такий спосіб мислення призводить до неприємних наслідків для більшості людей.
Замість цього він радить інвестувати в більш довгострокові цілі. Замість того щоб намагатися заробити швидкі гроші, радить мільярдер, краще сконцентруватися на зростанні купівельної спроможності протягом усього життя. І це дуже розумний підхід.