Чому не потрібно боротися з фейками і як вони тренують пам’ять люди

Чому не потрібно боротися з фейками і як вони тренують пам’ять люди

Дерек Маллер: Протидія дезінформації повинна буди вибірковою

Не зі всіма фейками потрібно боротися?

Під час розмови з Біллом Гейтсом про загрози, що стоять перед людством, канадський журналіст і популяризатор науки Дерек Маллер (або Мюллер) висловив цікаву думку щодо боротьби з дезінформацією.

Маллер нагадав, що зазвичай люди вважають за необхідне помічати «неправильні речі» і робити все можливе для боротьби з фейками. За словами журналіста, він і сам донедавна говорив: «Існують люди з поганими ідеями, і ви повинні чинити їм опір». Але зараз, за словами популяризатора наукових знань, його погляди трохи змінилися та пом'якшилися.

Дерек Маллер порівнює спротив дезінформації із роботою імунної системи.

Чому не потрібно боротися з фейками і як вони тренують пам’ять люди

— Очевидно, це проблема, якщо ваша імунна система слабка і ні на що не реагує, але також погано, якщо ваша імунна відповідь надто сильна, — стверджує Маллер і наводить приклад пандемії грипу 1918 року, коли виявився цікавий розподіл кількості померлих: діти й старі люди помирали частіше через слабку імунну систему, але також помирали люди у віці 25-35 років — через надто сильну імунну відповідь, що і спричинило такий розподіл смертності.

За словами Маллера, в протидії дезінформації також існує «золота середина».

— Ви ніколи не побачите моїх відео про прихильників пласкої Землі, тому що я не бачу в цьому сенсу, — говорить пан Дерек. — Таке відео лише вчергове утвердить їх в їхньому світогляді, і змінити їхні погляди навряд чи вдасться.

Дерек Маллер робить висновок, що протидія дезінформації повинна нагадувати вибіркову, специфічну імунну відповідь.

Чому не потрібно боротися з фейками і як вони тренують пам’ять люди

Фейки тренують людину?

Тут потрібно зауважити, що тема «фейк ньюз», неправдивих новин — стара, як світ, проте за всю історію людства досі недостатньо вивчена науковцями. Нові дані та гіпотези з'являються постійно. Наприклад, опубліковане восени 2020 року в журналі Psychological Science дослідження Університету Північної Кароліни показує, що фейкові новини можуть зробити людину більш критичною!

Так, попередні дослідження показували: помилкові новини закріплюються в пам'яті людини і в подальшому здаються все більш достовірними. Результати нового дослідження стверджують, що спогади про дезінформацію, навпаки, можуть зробити людину не лише критичнішою, а й суттєво поліпшити пам'ять на реальні події і достовірну інформацію.

Експерименти, які проводили дослідники, полягали в демонстрації учасникам неправдивих новин із виправленнями і без виправлень. «Піддослідні» досить точно інтерпретували достовірність інформації, спираючись на спогади про фейкові новинах. При цьому в учасників експерименту відзначалося поліпшення запам'ятовування достовірних і точних фактів.

Відео: Розмова з Біллом Гейтсом про загрози, що стоять перед людством

(переклад «Цікава наука»)

Олександр Козубенко