На світлому боці. Фотопідбірка до Міжнародного дня блондинок: вікова еволюція білявих голів
31 травня відзначається Міжнародний день блондинок. «Лента.ру» простежила, як протягом 100 років змінювався образ білявою жінки — героїні анекдотів і вічного об'єкта чоловічої уваги.
1910-і роки: природна краса локонів
Фото: East News
Вивчаючи всесвітню історію через призму жіночої краси, можна дізнатися багато нового: наприклад, що світле волосся вважалися перевагою ще в Стародавній Греції: сучасниці Сократа і Діогена наносили на пасма лимонний сік і виходили на пекуче сонце, щоб волосся вигоріли. Наступні століття представляли собою довгу низку періодів переваги блондинок над брюнетками і навпаки. Але в XX столітті з повсюдним появою салонів краси і відкриттям чарівних властивостей перекису водню світловолосі жінки перестали бути рідкістю.
У 1910-х блондинки ще не встигли захопити світ. Світлі локони красунь того часу не були знайомі з барвниками (принаймні в тих випадках, коли мова йшла про «пристойних» жінок). І якщо дівчині пощастило мати волосся чарівного світло-русявого відтінку, можна було бути впевненим в їхньому природне походження. Такі локони, наприклад, мала американська зірка німого кіно Мері Пікфорд.
1920-ті роки: головне — довжина і форма
Фото: East News
Жінки епохи «несамовитих двадцятих» не освітлювали волосся, і взагалі в ту пору були в моді брюнетки — на темному волоссі краще виглядали модні в ту пору короткі структурні стрижки і всілякі прикраси для прядок. Але так було до тих пір, поки на кіноекранах не з'явилася Грета Гарбо, голлівудська актриса шведського походження. Її холодна краса і крута вдача зробили образ білявою жінки по-новому привабливим. Не буде перебільшенням сказати, що саме «крижана шведка» започаткувала навалі блондинок в американському кіно.
1930-і роки: дякуємо за перекис!
Фото: Bettmann / Getty Images
У Голлівуді влаштувалася кінозірка Джин Гарлоу — перша з американських актрис, що отримала прізвисько Платинова Блондинка, яке згодом стало узвичаєним позначенням дуже світлого і холодного відтінку волосся. Відтінок дорогоцінного металу не був природним: молода знаменитість нещадно висвітлювала волосся термоядерної сумішшю з мильної стружки, перекису водню, аміаку та господарського відбілювача Clorox.
Джин зуміла переломити ставлення громадськості до жінок, які фарбують волосся: їх перестали вважати «гульонами». Але зірка жорстоко поплатилася за пристрасть до блонду. Вона померла в 1937 році у віці 26 років від ниркової недостатності, що розвилася на тлі хронічної інтоксикації організму; вважається, що передчасну смерть посприяло саме захоплення актриси токсичним освітлювачем для волосся. Ще до відходу в інший світ волосся Гарлоу почали ламатися і випадати так сильно, що дівчині довелося носити перуку.
Проте справа Джин жила і перемагала: в розвинених країнах з'являлося все більше салонів краси, і жінки змінювали колір волосся вже без побоювань, що їх вважатимуть «поганими дівчатами».
1940-і роки: гічкоківські блондинки
Фото: East News
І знову стараннями Голлівуду народився новий ідеал краси — гічкоківська блондинка. Висока, гарна, витончена, холодна і елегантна жінка — такий образ створював в своїх фільмах кінорежисер Альфред Гічкок. Довгі золотисте волосся його музи укладали м'якими хвилями.Один з найяскравіших прикладів — зачіска актриси Вероніки Лейк.
1950-ті роки: і Бог створив Бабетту
Фото: Diomedia
Після того як молода французька актриса Бріжіт Бардо знялася в фільмі «І Бог створив жінку», представниці прекрасної статі в усьому світі розмріялися про такі розкішні довгі локони медово-золотистого відтінку. Не всі могли похвалитися густотою шевелюри, отже в хід йшли начісування, підкладки та шиньйони. Бардо швидко стала б'юті-іконою, будь-яка її зачіска копіювалася з релігійним завзяттям. Найяскравіший приклад — бабета, високе потужне начісування, яке Бріжит продемонструвала у фільмі «Бабетта йде на війну» в 1959 році.
1960-і: секс-революція і короткі стрижки
Фото: Rex
Утомившись від Бабетт, жінки 1960-х з радістю вхопилися за новий тренд: коротке волосся. Всі рівнялися на світловолосу манекенницю Твіггі з її ідеально вкладеним пшеничним волоссям і величезними очима. А мінімалізм зачіски компенсували яскравим макіяжем зі стрілками і накладними віями.
1970-ті: Об'ємчик робитимемо?
Фото: Getty Images
Після стрижки 1960-х «під хлопчика» в моду 1970-х повернулося довге волосся. Епоха хіпі пропонувала безліч варіантів укладок — від афрокосичок, як у білявою актриси Бо Дерек, до абсолютно прямого волосся. Але наймоднішою, мабуть, були стрижка каскадом і освітлення окремих пасм, як робила американська актриса Фарра Фосетт. Зірка «Ангелів Чарлі», ідеальна блондинка тієї епохи, вважала за краще надавати локонам холодний, майже сірий відтінок. Завдяки хаотичному меліруванню і укладанню волосся кінчиками назовні зачіска виглядала дуже об'ємною.
1980-е: чорнобриві блондинки
Фото: Eugene Adebari / Shutterstock / REX
До приходу 1980-х уважалося, що волоссям і бровами бажано гармоніювати за кольором, а освітлювати коріння потрібно регулярно, щоб ніхто не запідозрив, що «цар несправжній». Але головна поп-зірка епохи так не вважала: Мадонна носила біляві локони в стилі Мерилін Монро із зухвало чорним корінням, до якого додавалися соболині брови, які явно вказували на те, що співачка — італійських кровей.
1990-ті: хочу як в Еністон!
Фото: NBC / NBCU Photo Bank / Getty Images
З 1994 по 2004 рік у багатьох країнах демонструвався американський телесеріал «Друзі». Роль однієї з героїнь — Рейчел — виконувала актриса Дженніфер Еністон. Можливо, їй не вдалося вразити глядачів глибиною майстерності, зате жінки «взяли на олівець» її зачіску. Рідкісний перукар в те десятиліття не чув прохання клієнтки постригти і пофарбувати «під Рейчел». Зараз смугасте мелірування і стрижка драбинкою вже не вважаються ідеалом краси, але сама Джен і нині регулярно входить у всілякі рейтинги зірок з найкрасивішими волоссям. В інтерв'ю вона зізнавалася, що ненавиділа образ «під Рейчел» і вважала його вкрай невдалим.
2000-е: блондинка в шоколаді
Фото: Kevin Winter / Getty Images
Епоха гламуру принесла відповідних героїнь. Однією з ікон стилю стала американська спадкоємиця мільярдів Періс Хілтон. Її довге світле волосся незмінно виглядали так, немов дівчина тільки-тільки вийшла з салону. Читачки світської хроніки незабаром розкусили томну блондинку: Хілтон, як і багато зірок нульових, удавалася до нарощування волосся. Прикладу актрис, моделей та інших відомих дам послідували і «рядові» жінки. Вони швидко пересвідчилися, що регулярне очищення і приклеювання до власних пасмів пучків чужих волосся не йдуть на користь шевелюрі: постраждалі пасма доводилося коротко стригти.
2010-і: бронді й інші оптичні ілюзії
Фото: Dimitrios Kambouris / Getty Images
Друге десятиліття XXI століття принесло нові техніки освітлення волосся. Бути просто блондинкою вже немодно, зате тепер до стилістів звертаються з проханням зробити омбре, шатуш і бронд. Усі ці методи фарбування ріднить те, що на виході зачіска переливається відразу кількома відтінками і сказати точно, блондинка перед вами, шатенка або, може бути, руда, часом украй важко. Дівчата приходять в салон краси із збереженими в смартфонах фотографіями кумирів: моделей Кари Делевінь і Джіджі Хадід або «ангелів» Victoria's Secret.