Пам'ятник Богдану Хмельницькому на Софійській площі в Києві. Відкритий на честь 900-річчя Хрещення Русі. Фото © kozubenko.net
Богдан Хмельницький, один з найважливіших діячів української історії, народився 6 січня 1596 року (27 грудня 1595 р. за старим стилем) у місті Чигирині в шляхетній родині.
При хрещенні Хмельницькій отримав подвійне ім’я Богдан-Зиновій, але називався завжди лише Богданом. Майбутній великий український гетьман, видатний військовий та державний діяч, до початку 1540-х років жив собі звичайним життям шляхтича, навчався та служив польському королеві.
Поширена версія, що польський керівник у Чигирині позбавив Хмельницького його маєтку на хуторі Суботові, через що Богдан виступив проти свавілля польської шляхти. Насправді, конфлікт між українською козацькою старшиною та польською шляхтою точився вже давно, а у Хмельницькому противники Польщі побачили свого лідера.
Згодом Хмельницький став гетьманом Війська Запорозького, а під час війни з Польщею на чолі козаків був обраний головою Гетьманату, Української держави 17-го століття.
Повстання Хмельницького швидко переросло на визвольну боротьбу козацтва і всього українського народу проти польського панування. Хмельницький за допомогою Кримського ханства та Московського царства здобув незалежність більшої частини українських земель.
Богдан Хмельницький помер 1657 року, не встигши завершити створення Української держави, а згодом його послідовники зруйнували те, що він побудував. Але визвольна боротьба та часи Гетьманату показали українцям, що вони спроможні досягти незалежності на своїй рідній землі.
© Марія Козубенко