Гібридні загрози для української частини Дунайського регіону

Гібридні загрози для української частини Дунайського регіону

Днями представники восьми країн Дунайського регіону, до якого належить і частина України, провели експертне онлайн-засідання, присвячене проблематики гібридних загроз для реалізації Стратегії Європейського Союзу для даного регіону на 2021—2023 роки. Засідання стало першим елементом започаткування співробітництва між країнами регіону та майданчиком обміну досвідом і думками між експертами сектору безпеки цих країн.

Зокрема робоча група МВС України презентувала результати дослідження щодо питань аналізу та класифікації загроз. Висновок: гібридні загрози сьогодні є серйозним викликом для сучасної безпекової інфраструктури.

Серед інших українських спікерів були представники Ради національної безпеки та оборони України, Міністерства культури та інформаційної політики, Національного інституту стратегічних досліджень, Державного науково-дослідного інституту МВС України. Зі своїми доповідями виступили й іноземні представники: із Чехії, Словаччини, Австрії, німецької Баварії, а також спеціально запрошений спікер від Європейського центру передового досвіду протидії гібридним загрозам, що розташований у Фінляндії.

Гібридні загрози для української частини Дунайського регіону

Гібридні загрози для української частини Дунайського регіону

«Українське питання» серед інших питань конференції «Гібридні загрози: визначення, розуміння, протидія в контексті Стратегії ЄС для Дунайського регіону (національний досвід та регіональний підхід)» розкрив представник Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД). Завідувач сектору досліджень Південного регіону НІСД Артем Филипенко представив ґрунтовний аналіз гібридних загроз для чотирьох «дунайських» областей України: Закарпатською, Івано-Франківською, Чернівецькою та Одеською, загальна площа яких становить понад 68 тис. кв. км, населення – 5,9 млн осіб.

Серед об'єктивних обставин, які роблять надто вразливою українську частину Дунайського регіону Филипенко відзначив такі:

  • складна та суперечлива історія регіонів, яка впливає на ментальність населення, зокрема, наявність певної історичної міфології, яка може використовуватися в інформаційній війні;
  • периферійне розташування, наявність соціальних проблем, диспропорцій у розвитку між містами та сільською місцевістю;
  • багатонаціональність, що може бути використане для провокування міжетнічних конфліктів;
  • прикордонне розташування, що створює умови для впливу сусідніх країн, а також транскордонної злочинності, зокрема, контрабанди та нелегальної торгівлі.

Крім того, експерт НІСД навів конкретні приклади гібридної активності Російської Федерації в Дунайському регіоні. Це, зокрема, провокування сепаратизму в Одеській області, зокрема, в південних районах (спроба створити так звану «Бессарабську народну республіку»), терористичні акти в Одесі та Ужгороді (наприклад, підпал Центру угорської культури у 2018 році), намагання роздмухати міжетнічну ворожнечу, намагання спекулювати на «русинському питанні» в Закарпатті, розповсюдження фейків, зокрема, із застосуванням медіа сусідніх країн.

Підготував Олександр Козубенко