Грецький міф про Арахну

Грецький міф про Арахну

Арахна — давньогрецька дівчина з Лідії, дочка Ідмона, що змагалася з Афіною в мистецтві ткати й за це була перетворена богинею на павука.

Грецький міф про Арахну

На всю Лідію славилася Арахна своїм мистецтвом ткати. Пишалася вона, що немає їй рівної в цьому вмінні. Одного разу вигукнула Арахна: «Хай приходить сама воячка й умілиця Афіна Паллада змагатися зі мною! Не перемогти їй мене!»

Афіна з'явилася до Арахни у вигляді сивої згорбленої старої та намагалася відрадити від цієї забаганки. Але гординя Арахни перевершила здоровий глузд. Тоді прийняла богиня свою справжню зовнішність, і почалося змагання.

Арахна ж виткала на своєму покривалі сцену з життя богів, зобразивши їх на горі Олімпі під час веселих бенкетів, де вони поводили себе, як звичайні смертні люди. «Ось приклад життя безсмертних богів!» — посміялася Арахна.

Тоді Афіна виткала Ікара, що наблизився до сонця під час польоту з крилами та впав і загинув. «А це — приклад людської зарозумілості!» — відповіла Афіна ткачисі.

Верхом досконалості була робота Арахни, вона не поступалася красотою роботі Афіни, але в зображеннях її були неповага і виклик богам Олімпу. Тому перемога була присуджена Афіні. У гніві перетворила Афіна дівчину на павука, сказавши при цьому: «Ти так гордишся своїм умінням ткати? Ну так роби ж це все своє життя!».

У грецькій міфології не раз зустрічаються приклади того, як смертні поплатилися за зухвалість кинути виклик олімпійським богам, якщо своїм умінням вони наближалися до вміння богів і навіть перевершували їх.

Марія Козубенко, 23.09.2015 – для школи

Картина «Пряхи», Дієґо Веласкес, 1658

Грецький міф про Арахну

Кадр із телесеріала «Надприродне»: в ролі Арахни — актриса Міттіта Барбер (Mittita Barber)

Грецький міф про Арахну