Звідки з'явилися і куди зникли татаро-монголи (цитата)

Звідки зявилися і куди зникли татаро монголи (цитата)

Найбільша в історії планети імперія була створена «татаро-монголами» — їхня могутня держава простягалася від Тихого океану до Чорного моря. Проти куди зник цей народ, що контролював чверть суходолу Землі?

Насправді, татаро-монголи нікуди не зникали, тому що їх узагалі не існувало! Розберемося з цією цікавинкою нижче... (І, по-перше, дорогі російськи «історики»: найбільшою імперією в історії була Британська.)

Монголо-татар не було

Звідки зявилися і куди зникли татаро монголи (цитата)

Монголо-татари чи татаро-монголи? Ніхто з істориків не скаже вам достеменно, хто в цьому слові має бути першим. А все з тієї причини, що жодних монголо-татарів ніколи не існувало.

У XIV столітті монголи, що завоювали землі кипчаків (половців) і Русь, почали змішуватися з цими кипчаками — кочовим народом тюркського походження. Половців було більше, ніж чужинців-монголів, і, незважаючи на політичне панування, монголи «розчинилися» в культурі й мові завойованого ними народу.

«Усі вони стали схожі на кипчаків, немов належали до того ж роду, бо монголи, оселившись у землі кипчаків, брали з ними в шлюби і залишалися жити на їхній землі», — писав арабський історик-очевидець тих подій.

На Русі та в Європі XIII-XIV століть татарами називали всіх кочівників-сусідів Монгольської імперії, в тому числі і половців. Після руйнівних походів монголів слово «татари» (на латині — tartari) перетворилося на свого роду метафору: чужоземні «татари», атакуючі ворогів, мов блискавка, здавалися нібито породженням пекла, давньогрецького Тартару.

Монголів ототожнювали спочатку з «людьми з пекла», потім — з кипчаками, якими вони були асимільовані. У XIX столітті російська імперська історична наука вирішила, що «татари» — це тюрки, які воюють на боці монголів. Так вийшов курйозний і тавтологічні термін, що являє собою злиття двох назв одного й того ж народу і дослівно означає «монголо-монголи». Порядок слів був обумовлений політичними міркуваннями: після утворення нової імперії — СРСР було вирішено, що термін «татаро-монгольське іго» занадто радикалізує відносини між росіянами і татарами, і їх вирішили «сховати» за монголами, які в СРСР не входили.

(До речі, «іго» — українською «ярмо», а саме поняття називається «монгольська навала».)

Велика імперія

Звідки зявилися і куди зникли татаро монголи (цитата)

Монгольський правитель Темуджин зумів перемогти в міжусобних війнах. 1206 року він прийняв ім'я Чингісхан, і був проголошений великим монгольським ханом, об'єднавши розрізнені клани. Він провів ревізію армії, розділивши солдатів на десятки, сотні, тисячі й десятки тисяч, організував елітні найпідготовленіші підрозділи тощо.

Знаменита кіннота монголів могла переміщатися швидше іншого роду військ у світі — на добу вона долала до 80 кілометрів.

Монгольське військо протягом багатьох років розоряло багато міст і села, що траплялися йому на шляху. Незабаром у Монгольську імперію увійшли Північний Китай та Індія, Середня Азія, а потім і частини територій Північного Ірану, Кавказу, Русі... Імперія простягалася від Тихого океану до Каспійського моря.

=== Цікавий факт: На сьогодні близько 16 мільйонів людей є нащадками Чингізхана по чоловічій лінії. Так, його старший син Джучі залишив 14 синів. У свою чергу, внук Хубілай, який управляв Китаєм, мав 22 законних сини. Також — Чингісиди, Чингісовичі, рід Чингіса, Золотий рід (від (монг. Алтан ураг).

Чингізиди (від англ. Chinggisid, «Чінґісовичі», «рід Чінґіса») — монголська ханська (царська) династія, прямі нащадки Чингісхана (хана Чінґиса) з роду Борджигінів. У Чингісхана та його першої дружини Борте було чотири сини: Джучі, Чагатай, Угедей, Толуй. Тільки вони і їхні нащадки успадковували вищу владу в державі і лише їх нащадки носили родовий титул Чингізидів. ===

Розвал найбільшої держави світу

Звідки зявилися і куди зникли татаро монголи (цитата)

Завойовницькі походи передових загонів доходили до Італії та австрійського Відня, але повномасштабного вторгнення в Західну Європу так і не відбулося: онук Чингісхана Батий, дізнавшись про смерть Великого хана, повернувся із усім військом назад, щоб обрати нового главу імперії.

Прижиттєво Чингісхан розділив свої колосальні землі на улуси між синами. Після його смерті в 1227 році, найбільша імперія світу, що охоплювала до 38 млн кв. км суходолу (чверть всієї земної поверхні і третина всього населення тогочасної Землі), залишалася єдиною протягом сорока років поспіль.

Однак незабаром вона почала розпадатися. Улуси відділялися один від одного, з'явилися вже незалежні імперія Юань, держава Хулагуїдів, Синя і Біла Орда. Монгольську імперію зруйнували адміністративні проблеми, внутрішня боротьба за владу і нездатність контролювати величезне населення держави (порядку 160 млн чоловік).

Ще однією проблемою, можливо, найбільшою, став строкатий національний склад імперії (а яким може ще бути склад імперії, історики?!). Справа в тому, що монголи не домінували у своїй державі ані в культурному, ані в чисельному сенсі. Просунуті у військовому плані, знамениті вершники і майстри інтриг, монголи не змогли утримати свою національну ідентичність як чільної. Підкорені народи активно розчиняли в собі завойовників-монголів, а коли асиміляція стала відчутною, країна перетворилася на роздробленні території, на яких, як і колись, проживали різні народи, що так і не перетворилися на єдину націю.

Незважаючи на те, що на початку XIV століття імперію спробували перетворити на конгломерат незалежних держав при верховенстві великого хана, довго вона не протягнула. У 1368 році в Китаї проходить «повстання червоних пов'язок», у результаті якого імперія зникає. Тільки через століття, в 1480 році, буде остаточно знято «монголо-татарське іго» на Русі.

Розпад імперії монголів

Звідки зявилися і куди зникли татаро монголи (цитата)

Незважаючи на те, що імперія вже розвалилася на декілька держав, кожна з них продовжило дроблення. Особливо це торкнулося Золотої Орди — за двадцять років там змінилося близько двадцяти п'яти ханів, а деякі улуси хотіли отримати незалежність. Цей час було використано на свою користь князями на Русі — саме тоді, користуючись замішанням міжусобних воєн Золотої Орди, Іван Калита розширив свої володіння, а Дмитро Донський розбив Мамая в Куликовській битві.

У XV столітті Золота Орда остаточно «розкришилася» на Кримське, Астраханське, Казанське, Ногайське і Сибірське ханства. Правонаступником Золотої Орди стала Велика Орда, яку також роздирали міжусобиці та війни з сусідами. 1502 року Кримське ханство захопило Поволжя, в результаті чого Велика Орда припиняє своє існування. Рештки землі були поділені між іншими осколками Золотої Орди.

Куди ж поділися монголи?

Звідки зявилися і куди зникли татаро монголи (цитата)

Можна виділити кілька основних причин зникнення «татаро-монголів». У першу чергу, монголи були поглинені культурою іншими народами, тому що не були розвинені більше, ніж завойоване ними населення. До того ж, монголи легковажно ставилися до культурної та релігійної політики.

Також монголи не були більшістю у військовому відношенні. Американський історик Пайпс пише про чисельний склад армії Монгольської імперії: «військо, що підкорило Русь, очолювали монголи, проте ряди його [війська] складалися в основному з людей тюркського походження, у побуті відомих під ім'ям татар».

Очевидно, монголи були остаточно витіснені іншими етносами, а їхні залишки змішалися з місцевим населенням. Що ж до татарської складової невірного терміна «татаро-монголи» — це численні народи, що жили на землях Азії і до приходу монголів звані європейцями «татари», то вони продовжили там жити і після розвалу імперії.

Однак це не означає, що кочові монгольські воїни зникли назовсім. Після розпаду імперії Чингісхана виникає «новомонгольська держава» — китайська імперія Юань. Її столиці були в Пекіні і Шанду, а під час воєн імперія підпорядкувала собі територію сучасної Монголії. Частина монголів була надалі вигнана з Китаю на північ, де і закріпилася на територіях сучасних Внутрішньої (входить до складу Китаю як автономний район) і Зовнішньої Монголії.

Такі справи, малята…

promova.net