У вітчизняних [авторка має на увазі російські] серіалах і кіно все частіше з'являється квірбейтинг — несміливі натяки на гомосексуальні відносини між персонажами, які приваблюють аудиторію. Двозначна поведінка героїв не підпадає під закон про пропаганду одностатевих відносин, адже її позиціонують як міцну дружбу. Поки західні стрімінгові послуги типу Netflix відкрито включають у свої шоу гомосексуальних персонажів, а про користь і шкоду квірбейтингу сперечаються телекомпанії та дослідники, російські медіа освоюють новий маркетинговий хід.
Розповідаємо про обманні прийоми та квір-маніпуляції: як спрацював головний квірбейт 90-х у серіалі «Зена — королева воїнів», що таке «ефект бабусі» та «гендерсвіт», а також як квірбейтинг пов'язаний із національною безпекою США, чому його символом Росії може стати актриса Ірина Горбачова і чим використання гомосексуальних образів шкодить ЛГБТК+ спільноті?
Що таке квірбейтинг?
Термін «квірбейтинг» з'явився у 50-х — 80-х роках. Американські поліцейські використовували його у прямому значенні: вони ловили ґеїв на приманку, щоб їх викрити. Держава вважала , що ґеї психічно неврівноважені і через це загрожують національній безпеці, адже комуністи можуть легко ними маніпулювати та шантажувати. Ґеїв вираховували та відправляли на примусове лікування.
У 80-х терапевт Лоуренс Голдін у статті «Безпричинна мова в апеляційних справах за участю ґеїв: квір-травля з лави» про дискримінацію ґеїв у судах США вперше назвав «квірбейтинг» гомофобною риторикою та словесною образою.
Зі зростанням усвідомленості суспільства ставлення до квір-персон змінилося: наприкінці 70-х в Америці з'являються перші відкриті ґеї, а медіакорпорації розуміють, що на ринку формується нова аудиторія. Творці творів масової культури стали навмисно натякати на гомосексуальність персонажів, щоб залучити до продукту представників ЛГБТК±аудиторії без репрезентації одностатевого кохання. При цьому вони наполегливо заперечують та висміюють ймовірність відносин між персонажами. Це і є квірбейтинг. Квірбейтинг-дискурс базується на ідеї консьюмеризму, вбудованій у ЗМІ: вони заманюють потенційну аудиторію, продаючи їй символічний контент. Аудиторія, у свою чергу, приносить компаніям рейтинги та дохід. Концепцію квірбейтингу переосмислили в колах фанатів серіалів і поп-музики на початку 2010-х років: у масовій культурі прийом вже використовували як маркетинговий хід — і йому знадобилася назва.
Автори й раніше грали з глядачами натяками на одностатеві стосунки між героями — досить згадати головний квірбейт 90-х — серіал «Ксена: принцеса-воїн». Тремтливі стосунки Ксени та її бойової подруги Гарбіель залишилися для фанатів загадкою та хвилюючою інтригою протягом 130 серій: сцени, що демонструють почуття героїнь, замаскували під дружню взаємодопомогу. Наприклад, у 22 серії 6 сезону під назвою «Друг у біді не покине» Габріелла цілує бездиханну Ксену, щоб передати їй з рота цілющу воду з фонтану сили на горі Фудзі і воскресити подругу після битви зі злим самураєм Йодоші. До речі, 2019 року в інтерв'ю The Daily Telegraph Люсі Лоулес, яка зіграла Ксену, зізналася: героїні справді були одностатевою парою. Продюсер серіалу Роб Таперт в інтерв'ю EW в 2016 році заперечує це і каже, що студія турбувалася про те, що серіал можуть сприйняти як «лесбійське шоу», і сконцентрувалася на любовній лінії Ксени та бога війни Ареса.
Серіал «Ксена: принцеса-воїн»: щоб воскресити Ксену, Габріель передає їй цілющу воду через рот/ Квірбейтінг. Безжальний і нещадний
Були спроби трансформації оригінальних історій. У цьому, наприклад, звинувачують Джоан Роулінг — після виходу останньої книги про Гаррі Поттера письменниця раптово заявила: Дамблдор — гей, після чого її почали цькувати в соцмережах. Фанати зауважили: письменниця говорить про гомосексуальність персонажів скрізь, окрім фільмів та книг.
Як виглядає квірбейтинг?
Квірбейтинг зустрічається в таких зарубіжних серіалах, як «Надприродне» (мисливець за нечистю Дін та ангел Кастіель), «Вбиваючи Єву» (російська кілерка Віланель та розвідниця Єва), «Шерлок» (детектив Шерлок та його антагоніст шахрай Моріарті, Шерлок і його помічник доктор Ватсон), «Мерлін» (принц Артур Пендрагон і чарівник Мерлін) і «Якось у казці» (зла королева Реджіна Міллс і мисливця за головами Емма Свон). У російському кінематографі — наприклад, у фільмі «Я худну» (головна героїня Аня та її найкраща подруга Наташа).
Механізм квірбейтингу у фільмі «Я худну», як і скрізь, працює приблизно так: два персонажі обмінюються закоханими поглядами, але коли їхні руки стикаються, вони відразу перемикаються на дружні обійми. Неоднозначна фраза, незграбна пауза, невеликий жарт — так героїнь фільму постійно використовують, щоб натякнути на лесбійський сюжет. Відмінно спрацьовано: після виходу «Я худну» фандомна публіка довго створювала шиперські кліпи та фанфіки про героїнів Горбачової та Бортич, підвищуючи рейтинг кінострічки. В анотаціях до «Я худею» продовжували писати: «Це фільм про трепетну жіночу дружбу».
У листопаді цього року [2020] вийшов кліп на пісню Тосі Чайкіної «Обняла. Кохаю. Цілую». Відео розповідає зворушливу історію двох дівчат, чи то закоханих одина в одну, чи… просто хороших подруг? Кліп та текст пісні всіляко натякають: між героїнями не просто дружба, але фактичних мистецьких підтверджень цьому здогаду немає.
Офіційна обкладинка треку Тосі Чайкіної: кліп на пісню «Обняла. Кохаю. Цілую» — боязка спроба репрезентації чи квірбейт?
Цікавий збіг: і в «Я худну», і в кліпі Тосі Чайкіної, і в серіалі «Чики» з квір-натяками знялася Ірина Горбачова — схоже, продюсери об'єктизують образ актриси, створюють свій «Горбачова-бейт», заманюючи до перегляду вже минулими квірбейтами аудиторію.
У КоАП РФ є стаття 6.21 — «Пропаганда нетрадиційних сексуальних відносин серед неповнолітніх», яка говорить: юридична особа, що зареєстрована в Росії і «пропагує» гомосексуальність у ЗМІ, отримує штраф від мільйона рублів або зупиняє свою роботу на три місяці. Та ж історія з іноземними компаніями закінчиться штрафом до 100 тисяч рублів та забороною продукту. Так, у березні 2017 року Віталій Мілонов просив перевірити фільм «Красуня та чудовисько» на наявність гей-пропаганди. Експерти не знайшли у стрічці порушень закону, про що повідомив Володимир Мединський: фільму просто підняли рейтинг із 6+ до 16+.
За що квірбейтинг критикують?
Квірбейтинг — лише маркетинговий хід: так автори залучають до екрану квір-глядачів і не зачіпають почуття основної аудиторії. Члени ЛГБТК±спільноти вважають: натяк на лесбійський (і не тільки) сюжет вводить в оману. Квір-аудиторія сподівається побачити гомосексуальних персонажів, схожих на реальних, розраховує на розуміння та адекватну репрезентацію спільноти, до якої належить. Натомість квірбейт обманює їх та знецінює одностатеві стосунки, прирівнюючи їх, у кращому разі, до дружніх експериментів, у гіршому — до жартів та випадковостей. Хибне залучення та загравання з глядачем приносить творцям прибуток, а ЛГБТК±людям — біль: квірбейтинг підтримує стереотипи про несерйозність одностатевих стосунків та нав'язує суспільству гетеронормативність. У дисертації «From Queer Reading to Queerbaiting» йдеться про те, що недостатня репрезентація квір-спільноти в масовій культурі вже є формою цькування.
Адмінки спільноти «Квірбейтінг. Безжальний і нещадний» про квірбейт-бінго, фанфіки та ефект бабусі:
Як упізнати квірбейтинг?
Впізнати квірбейтинг можна за його головними рисами — слизькістю та неуніверсальністю. Будь-який натяк на гомосексульність персонажів без розкриття мистецької правди можна вважати квірбейтом. Тому в хід у авторів йде все: погляди, дотики, романтичні стежки та штампи. Наприклад, популярні стежки — «рятівний поцілунок» і «гендерсвітч», тобто сексуальні чи романтичні стосунки під час обміну тілами та гендерами.
«Квірбейтинг — приманка заради наживи»: колаж про те, як можна потрапити на вудку експлуатації гомосексуальних образів
Квірбейтинг булшит детектор
Ми вигадали настільну гру (на зразок «бінго на випивання») під назвою «Квірбейтинг булшит детектор», де постаралися перерахувати популярні квірбейт-приймачі. Ми граємо в неї за переглядом серіалів — іноді навіть великими компаніями в онлайн-просторах. Гра постійно змінюється, а список стежок поповнюється. Деякі прийоми широко відомі, а деякі ми зафіксували і назвали самі — так з'явився «ефект бабусі», його суть у тому, що квірбейт-персонажі раптово виявляються родичами. А є, наприклад, токсичний троп — «лавгейт» — дуже складні та пристрасні стосунки».
Фанфіки дають відчуття контролю
Фанфіки, навіть написані за фільмами з квірбейтом, найчастіше реалізують бажання ЛГБТК±аудиторії — дають контроль за власними відчуттями. Люди пишуть про те, чого не вистачило в оригінальному творі. Вони не тиражують квірбейтинг, а прописують відкриту репрезентацію, від якої автори відмовилися. Тут проблема не в самому квірбейтингу, а в тому, що йде разом з ним — токсичні відносини, побудовані на лавгейті. Цей шлях часто використовують, щоб прописати «хімію» між двома персонажами через ворожнечу. ЛГБТК±спільнота проектує цей шлях на свої твори, на себе. У гомофобному світі ворожнечі і так достатньо — ось вагома причина, щоб відмовитися від квірбейтингу.
Як обійти квірбейтинг у творі?
Правило просте: не натякайте. А якщо натякнули — доводьте до кінця. На жаль, не в усіх країнах можна легко і просто прописати ЛГБТК±репрезентацію у кіно та серіалах: з'являться проблеми з прокатним посвідченням та віковим цензом. Якщо обійтися лише квірбейтингом, то твір краще не стане, а ось розчарованих глядачів додасться. У російській кіноіндустрії є позитивні приклади репрезентації. Наприклад, серіал Романа Волобуєва «Просто уяви, що ми знаємо» про нові медіа, в якому є три ЛГБТК±персонажі: творці не акцентують увагу на їх орієнтації, як заведено робити в російських серіалах, гомосексуальні герої тут природні. Одна з головних героїнь, зумерка Ксюша, приїхала займатися журналістськими розслідуваннями в Росії після навчання у США. Дівчина не вписується в шаблон лесбіянки з масової культури, тому що орієнтація не визначає її образ і поведінку. Щоб уникнути звинувачень у квірбейтингу, творцям фільмів просто не варто намагатися робити свій твір сучасним / інклюзивним / масовим ледь вловимими натяками заради іміджу. Коли творці зображають гомосексуальних людей та їхні стосунки, незрозумілі за контекстом, момент варто пояснити та прокоментувати у творі. Допоможе тільки максимальний уникнення двозначності.
Тих, хто критикує квірбейтинг, можна розділити на дві команди: тих, хто звинувачує телешоу, фільми і книги в квірбейті, і тих, хто вважає, що перші все вигадують. На ці думки, квірбейтинг — одночасно експлуататорське і уявне явище: але так не буває. У дисертації «From Queer Reading to Queerbaiting» обговорюється достовірність смислів та значень, створених продюсерами та лічені глядачами. Аудиторія, яка звинувачує авторів у квірбейтингу, обстоює свої інтерпретації. Творці квірбейт-контенту дають їм ґрунт для трактувань, а за прямих питань про стосунки персонажів — висмикують його з-під ніг. У цьому сенсі квірбейтинг варто розглядати не як образу квір-спільноти на недостатню репрезентацію, а як пряме звинувачення в брехні: аудиторія не отримує того, на що її постійно заманюють, забираючи час заради рейтингів.
Переклад. Автор: Беата Якименко
Ілюстрація: Валентина Палатурян
Джерела:
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47820447
http://gaytoday.com/interview/010104in.asp
https://paperpaper.ru/papernews/2015/3/31/sherlock/
https://www.researchgate.net/publication/339881878_Queerbaiting_queer_visibility_in_media_representation_or_digital_media's_exploitation
https://www.bbc.com/russian/features-47901119
https://www.avclub.com/10-episodes-of-xena-warrior-princess-that-solidified-i-1844368779
https://www.dailytelegraph.com.au/lifestyle/stellar/the-return-of-warrior-princess-lucy-lawless/news-story/e557a91a61c7895affacd810cbd45b24
https://ew.com/article/2016/05/06/xena-warrior-princess-gabrielle-lesbian/
https://ew.com/article/2016/05/06/xena-warrior-princess-gabrielle-lesbian/
https://www.kinopoisk.ru/media/article/3339513/
Переглянути на Medium.com
Переглянути на Medium.com
https://snob.ru/selected/entry/122000/
https://www.vedomosti.ru/politics/news/2017/03/09/680500-medinskii-gei-propagandi
https://hypebae.com/2020/6/queer-baiting-what-is-it-why-harmful-lgbtq-community-tv-shows
Натисніть, щоб отримати доступ до fulltext01.pdf
https://vk.com/@queerbaiting_cruel-igra-kvirbeiting-bulshit-detektor
https://vk.com/@queerbaiting_cruel-effekt-babushki