Китайський міф про створення людей — богиня Нюйва

Китайський міф про створення людей   богиня Нюйва

Китайська міфологія приділяє більше уваги людським відносинам, а не походженню світу. Але деякі міфи розповідають про створення землі, природних явищ тощо. Окремий міф присвячений історії походження людства, що з’явилося завдяки богині Нюйва (女媧).

Згідно з цим міфом, коли земля відділилася від неба, були на ній гори, ріки, трава та дерева, птахи та звірі, комахи, риби, але не було жодної людини, і тому світ був простим і тихим. По землі бродив великий жіночий дух Нюйва, яка відчувала страшенну самотність і розуміла, що для того, аби оживити землю, чогось бракує.

Китайський міф про створення людей   богиня Нюйва

Давньокитайський малюнок богині Нюйва

Якось Нюйва присіла на березі ставка, зачерпнула долонею жовтої глини, змочила її водою і, дивлячись на своє відображення у ставку, виліпила щось схоже на маленьку дівчинку.

Поставила її на землю, і раптом ця маленька фігурка ожила, закричала, наче дитина, і почала радісно підскакувати. Нюйва назвала своє створіння Шень, що китайською означає «людина».

Перша людина була дуже маленькою, але її створила богиня, і тому ця людина відрізнялася від птахів, що літають, від тварин, які бігають на чотирьох лапах. Шень поводилась як господар Всесвіту. Нюйва була дуже задоволена своїм творінням і, продовжуючи справу, виліпила з глини багато людей обох статей. Створені богинею люди оточили свою матір, танцювали й радісно кричали. А потім вони поодинці та групами розбіглися по світу.

Надивувавшись і заспокоївшись, Нюйва продовжувала працю. З-під її пальців поставали живі люди, і, чуючи їхній сміх, вона вже не почувалася такою самотньою — світ був заселений її синами та доньками. Нюйва бажала заселити усю землю цими маленькими розумними істотами, працювала дуже довго й страшенно стомилася.

Китайський міф про створення людей   богиня Нюйва

І тоді богиня взяла до рук довжелезний мотузок, або, за іншими міфами, велика ліана, занурила її в рідку глину і струсила цю глину на землю. В тих місцях, куди падали шматочки глини, з’являлися нові маленькі чоловічки.

За допомогою мотузки-ліани Нюйва полегшила собі працю. Здавалося, вона на цьому могла б і спинитися, але замислилася, що можна зробити, аби людський рід продовжувався і без неї. Адже люди з часом помирали, і створювати щоразу нових було б дуже клопітно. Тому богиня наказала жінкам одружуватися з чоловіками та народжувати дітей. Так рід людський почав продовжуватися сам собою, і поступово люди заселили всю землю.

Козубенко Марія, 6-А клас (2016 рік)