Бізнес-тренери, або для солідності — коучі, вельми специфічні люди. Їхня (високооплачувана) робота полягає в тому, аби твердити нам те, що ми і так знаємо з дитинства: «Ти — хороший!», «Ти зможеш», «Ти впораєшся з цим!»
До цих банальностей коучі додають коротку інструкцію щодо конкретних дій і тренування пари навичок. Це й є приблизний зміст більшості тренінгів, спрямованих на особистісний ріст. Але люди впевнені, що це працює, тому варто розглянути твердження тренерів детальніше.
Суть тренінгів полягає в тому, що часто людині для успіху всього-то й потрібно, що добре слово і напрямок, куди йти. Переглянь-мо збірку деяких добрих слів та навичок, які, на думку успішних коучів, повинен розвинути кожен.
Навичка 1. «Не множте сутностей понад необхідне»
Цей філософський принцип не застаріє, поки по землі ходить хоч одна людина. Люди схильні до роздумів про те, «як би воно могло бути», до спроб сісти на два або навіть три стільці. У підсумку остаточно заплутуються у своєму житті, не знаючи, що робити. Перше, що скаже психолог або коуч: «Відсіки зайве».
Так, якщо ви працюєте в кількох сферах, і це доставляє дискомфорт — приберіть ті ділянки, які приносять найменше прибутку або найменш цікаві. Те ж саме з особистим життям, освітою, робочими обов'язками. Все, що не приносить видимої користі, має бути знищене в ім'я добра. Людина не «мультітаскова» машина. Чим менше завдань вона виконує, тим краще в неї виходить, тим більше ресурсів акумулюється для руху вперед.
Навичка 2. Не тягніть кота за хвіст
Не тягніть. Ніколи. Чим більше ви думаєте над рішенням, тим гірше буде результат. Це відбувається з двох причин. По-перше, поки ви думаєте, ваша рішучість випаровується. А рішучість — найголовніший двигун вашого життя. Чим довше ви знаходитесь в бездіяльності, тим більше відмовок ви собі придумуєте, тим більше уявних перепон будуєте. В результаті ви або почнете з низькою мотивацією і кинете, або не почнете ніколи.
По-друге, поки ви сидите на дивані й роздумуєте, в реальності нічого не відбувається. А могло б. В цей же час хтось, можливо, вже втілює ваші ідеї та мрії.
Навичка 3. Не ридайте над помилками
Це тільки зі сторони здається, що помилки — особисто ваша проблема. Мільйони людей продираються через свою некомпетентність щодня. Мільйони залишаються за бортом майбутнього, зостаючись рюмсати над своїми помилками і недоліками. Типові плачі: «У мене неправильна освіта», «Йому все дається легко, а мені — ні» тощо.
А інші мільйони в цей час помиляються, аналізують свій досвід і йдуть далі. Не вміючи писати презентації, вбивають на них тиждень, потім три дні, потім 2 години. Не вміючи вести бізнес, створюють один, потім другий, потім третій і процвітають. І не тому, що вони мудрі як Соломон. Вони просто знають, що світ суцільно складається з таких же людей, як вони самі. Які помиляються і роблять дурниці, і в цьому нічого страшного немає.
Навичка 4. Мрійте правильно
Мріяння — дуже мотивуюче заняття, але… не завжди. Мрії як процес мають дві мети: домогтися, якщо не маєш, і змиритися, якщо не можеш домогтися. Так от другого процесу потрібно уникати.
Наприклад, ви мрієте про автомобіль. І, коли вам сумно, у мріях ви частенько сідаєте в нього, подумки вдихаєте запах салону, гладите капот, мчитеся гірською дорогою. Зазвичай у такі моменти ви відчуваєте розслаблення і умиротворення. І ось чому: сісти в гарне авто в реальності ви не можете, але дуже хочеться. Мозок розуміє, що власне авто могло б вас порадувати, і, щоб зняти стрес, він сприймає вашу уявну картинку як справжню, впорскуючи дозу гормонів задоволення. Людина розслабляється, як ніби вона дійсно купили машину.
Що ми маємо в підсумку? Людину, яка замість того, щоб працювати на свою мрію, сидить на дивані і робить губами «брррмммм-бм-бм-бм» і руками крутить уявне кермо. Йому вже не потрібна машина, у нього є. В голові.
Тому, коли вам захочеться на білосніжний пляж, приміром, не треба закривати очі і уявляти його. Краще подивіться картинки в інтернеті і працюйте, поглядаючи на них. Мрійте з відкритими очима.
Навичка 5. Хочете вчитися — вчіться в найкращих
Якщо перед вами стоїть завдання чогось навчитися в короткий строк або опанувати нову область — вибирайте вчителя. Свій базис потрібно будувати, ґрунтуючись більшою мірою на практичному досвіді. І не самостійному, а в супроводі досвідченого «бойового товариша», який не кине в біді і поправить помилки. Хочете стати кращим — йдіть до найкращих. Інакше придбання майстерності просто не працює.
Потрапити до вчителя не так складно, як здається. Питання тільки, від чого ви готові відмовитися: від грошей (йдучи на нижчу посаду або стажистом) або, наприклад, статусу.
Навичка 6. Надздібності існують! І ви вже їх маєте
Так, всі люди — супермени. Але далеко не всі це усвідомлюють. Деякі просто займаються своєю суперменской роботою, не усвідомлюючи своєї майстерності.
Так ось. Ключовою особливістю суперздатностей є те, що вони працюють тільки у світі людей, невидимі для неозброєного ока і складаються з навичок. Щоб зрозуміти, які супернавичкі є у вас, станьте перед дзеркалом і запитайте себе: «Хто я без свого суперкостюма?» І відображення відповість вам: «Я — хороша мати, відмінний програміст, талановитий маркетолог чи перекладач від Бога». Ось такі вони, ці суперздатності. Не завжди їх можна знайти в собі відразу, але завжди можна придбати. Тому працюйте над собою.
Коучі знають, що в кожній людині живе супермен. Іноді його потрібно просто дістати. Знайдіть супермена в собі!