11 найзухваліших пограбувань в історії

11 найзухваліших пограбувань в історії

Історія говорить про те, що ми схильні ідеалізувати неординарних кримінальних особистостей. Навіть у тих грабіжників, які не ділять своїх жертв на багатих і бідних, все одно знаходяться свої фанати, що захоплюються їхньою зухвалістю.

З розвитком охоронних технологій бандити теж стали більш хитрими і витонченими — це зворотний бік інновацій, підтримка своєрідного балансу.

Американська промисловість розцвіла з настанням епохи залізничних перевезень, але незабаром промисловцям довелося змагатися з бандою нещадного Джессі Джеймса. Великі банки, винні у Великій депресії 1920-х років стали жертвами серії пограбувань Джона Діллінджера, чим викликали певне співчуття людей, що покладали на бандитів частину відповідальності за економічний колапс. У лютому 2013 року в Брюсселі зграя грабіжників довела, що масові крадіжки діамантів усе ще в моді.

Історія говорить нам: неважливо наскільки велика мишоловка, завжди знайдеться хитре мишеня, якому закортить потягнути сир.

Представляємо вам кілька найзухваліших і хитромудрих пограбувань в історії людства.

1. Наліт на Купол тисячоліття

11 найзухваліших пограбувань в історії

2000 рік. У Лондоні, нарешті, завершили будівництво споруди, відомої як Купол тисячоліття, і на це пішло катастрофічно багато грошей. Серед численних виставок, що проходили в цій будівлі, була й експозиція діамантів. Головний експонат виставки — «Зірка тисячоліття», бездоганний алмаз вагою у 203 карати і вартістю близько 250 млн доларів.

Грабіжники планували увірватися з автоматами напереваги, схопити діаманти та зникнути на катері, що чекав на злочинців. Але діло не вкипіло, оскільки лондонська поліція вже спостерігала за ними у зв'язку з декількома нападами на машини інкасаторів, і злочинці були арештовані на місці.

2. Пограбування музею Ізабелли Стюарт Гарднер

11 найзухваліших пограбувань в історії

1990 рік. Увесь Бостон відзначав день Святого Патрика, жителі міста пили пиво і обговорювали американців-янкі. У цей час два грабіжники, переодягнувшись у поліцейських, просочилися до музею, де вкрали 13 творів мистецтва, серед яких — полотна Рембрандта, Мане і кілька праць Деґа. Загальний збиток оцінили в 500 млн доларів.

Тепер у залі музею Гарднер висять порожні рами — на знак поваги до викрадених картин і з надії, що в один прекрасний день вони повернутися на своє місце. Це один із найгучніших нерозкритих злочинів на сьогоднішній день.

3. Пограбування банка з бомбою на шиї

11 найзухваліших пограбувань в історії

Для тих, хто дивився фільм «Устигнути за 30 хвилин» (англ. 30 Minutes or Less), ця історія може здатися знайомої. Але правдива реальність була куди більш трагічною.

У 2003 році доставщик піци прийшов до банк і простягнув касирові записку з проханням віддати йому гроші, а потім підняв майку, аби продемонструвати вибуховий пристрій, прикріплений до його шиї і на грудях. Не минуло й 15 хвилин, як поліція штату заарештувала його.

Він кричав, що його насильно змусили здійснити пограбування і що бомба ось-ось вибухне. Поліція оточила ділянку в очікуванні саперів, але загін ще не встиг прибути на місце, як бомба почала пищати і нарешті вибухнула.

4. 6 мільярдів допомоги від Сполучених Штатів було вкрадено в Іраку

11 найзухваліших пограбувань в історії

У хаосі постсаддамівського Іраку — з агентами особистої безпеки, колишніми іракськими військовими і армією США, що борються за контроль у реґіоні — хтось зник з шістьма мільярдами доларів, які Конгрес виділив країні.

Спеціальний генеральний інспектор у справах відбудови Іраку Стюарт Бовен визнав, що не дорахувався грошей, і назвав це «найбільшою крадіжкою коштів у національній історії». Неймовірна сума, повна відсутність будь-яких результатів розслідування, а також те, що всі, здавалося б, забули про це, робить злочин найбільшим і найдивнішим з усіх пограбувань.

5. Крадіжка зі сховища французького банку

11 найзухваліших пограбувань в історії

У 2010 році банда грабіжників, скориставшись якимись складними інструментами, прокопали тунель і пробралася до сховища одного з паризьких банків, де члени зграї обчистили близько сто депозитних скриньок. Точна сума вкраденого невідома, тому що заможні клієнти самостійно управляли своїми скриньками.

Дуже схожий злочин відбувся місяцем раніше в банку в північній частині міста, де теж пограбували близько ста скриньок. Під підозрою все та ж таємнича банда.

6. Велике пограбування поїзда

11 найзухваліших пограбувань в історії

У 1963 році 2,3 млн фунтів (на сьогодні це 40 млн фунтів), було викрадено з поштового поїзда в Англії. Банда з 15 осіб примудрилася впорати цю справу справа навіть без зброї. Гроші везли, щоб спалити, і злочинці могли гладко зникнути з ними.

Але горе-грабіжники сіли… грати в «Монополію» вкраденої готівкою в коморі, де переховувалися. Всюди в сараї залишилися їхні відбитки. І це щирісінька правда!

7. Д.Б. Купер

11 найзухваліших пограбувань в історії

Улюбленець прихильників теорії змови Д.Б. Купер здійснив єдине в історії Сполучених Штатів нерозкрите викрадення літака.

1971 року невідомий чоловік, якому згодом надали прізвисько «Д.Б. Купер», викрав Боїнг-727, за який отримав викуп у розмірі 200 тис. доларів, і вистрибнув з літака разом з грошима десь між Портлендом і Сієтлом.

Незважаючи на роки пошуків і досі проваджене розслідування ФБР, ані тіла злочинця, ані злочинних гроші так і не було знайдено. Доля цієї людини невідома, але справа її залишається відкритою протягом понад 40 років. За цей час було напрацьовано 60 томів припущень і версій.

8. Пограбування з вертольота

11 найзухваліших пограбувань в історії

У 2009 році звикла до порядку поліція Швеції зіткнулася з високоорганізованої зухвалої бандою злочинців. Це був перший злочин в країні, вчинений за допомогою вертольота.

Банда грабіжників у викраденому вертольоті приземлилася на дах будівлі банку. Вони розбили скло кувалдами, підірвали захисні двері, пройшли до зали зберігання готівкової валюти і спробували зникнути з мішками викрадених грошей. У всіх поліцейських машин, які прибули на місце злочину, виявилися проколоті шини, оскільки злочинці заздалегідь розкидали по дорозі шиповані кулі. Ніхто із спійманих грабіжників не отримав більше 7 років ув'язнення. Отже, якщо у вас є бажання попрактикуватись у своїх кримінальних навичках, то серед усіх країн Швеція — найвдаліша.

9. Томас Блад і Корона Британської Імперії

11 найзухваліших пограбувань в історії

1671 рік. Томас Блад, що був ірландським найманим убивцею, вирішив спробувати себе у пограбуванні.

Його «скромною» метою стали коштовності Корони Британської імперії, що зберігалися в Лондонському Тауері і охоронялися величезною кількістю варти. План Блада включав у себе переодягання, фальшивий титул, фальшиву дружину (зіграну повією) і фальшивого небожа, який нібито збирався одружитися з донькою Едварда Талбота — Зберігача Корони.

Огледівши ситуацію, бандити оглушили Талбота, розбили молотком скло, за яким лежали коштовності і, розштовхавши видобуток по кишенях, спробували втекти. Проте далеко піти їм не вдалося. Кажуть, кілька охоронців стягнули їх з коней. Бладу пішло в руку: короля Карла II так потішив це замах, що він пробачив Томаса і дозволив йому виїхати до Ірландії.

10. Діамантове пограбування в Антверпені

11 найзухваліших пограбувань в історії

Це пограбування 2003 року охрестили «пограбуванням століття». Того разу із Антверпенського центру діамантів було викрадено величезну кількість золота, діамантів та інших коштовностей. Вартість викраденого оцінювалася в 100 млн доларів, але, пізніше з'ясувалося, що справа дещо прикрашена…

«Пограбування століття» в Антверпені 2003 року організував такий собі Леонардо Нотарбартоло, який відсидів до цього три роки у в'язниці. Частиною свого хитрого плана Леонардо задумав зарекомендувати себе видатним італійським алмазним дилером і заслужити довіру в Центрі.

Під час пограбування було зламано 123 із 160 сталевих скриньок з унікальними кодовими замками. Леонардо заарештували, але іншим учасникам злочина вдалося сховатися. Кілька років по тому ватажок дав інтерв'ю для журнала Wired, в якому стверджував, що все це було придумано дилером, який найняв його. Судячи з усього, реальний збиток Центру діамантів склав десь 20 млн доларів — левову його частку припало відшкодовувати страховій компанії.

11. «Пограбування століття» в Лондоні 2015 року

11 найзухваліших пограбувань в історії

Навесні 2015 року крадії вдерлися до підземних сховищ елітного ювелірного кварталу «Гаттон Ґарден» у Лондоні. До приміщення вони потрапили через вентиляційну шахту, попередньо вибивши вікна на верхніх поверхах. Далі вони тиждень бурили дірку в даху сховища, щоб нарешті потрапити всередину. Там вони викрали коштовностей на суму 14 мільйонів фунтів стерлінгів.

Загалом, було винесено 56 сейфів, набитих золотом, сапфірами та діамантами. Цю операцію називають «найбільшим пограбуванням у новітній історії Британії».

У січні 2016 року лондонський суд визнав винними у грабіжництві безпосередніх учасників — Г'ю Дойла, Вільяма Лінкольна та Карла Вуда. Раніше ще четверо людей були засуджені за участь у цій схемі. Найстаршому обвинуваченому — 76 років.