У Давній Греції на честь перемоги в битві або інших видатних подій проводилися великі спортивні змагання, на які часто збиралися атлети і глядачі із найвіддаленіших міст. Під час таких змагань, заснованих царями та легендарними героями припинялися навіть війни.
Серед знаменитих змагань були ігри в місті Олімпія, присвячені верховному богу Зевсу. На Олімпійські ігри до Пелопоннесу з'їжджалися спортсмени з усієї Греції.
Заснування давніх Олімпійських ігор
Перші змагання в Олімпії на березі річки Алфей відбулися 776 року до нашої ери, наступні проводилися кожні чотири роки. Греки із різних міст-держав сприймали Олімпійські ігри як символ єдності свого народу, змагання і події навколо них відігравали велику роль у розвитку давньогрецької культури.
Згідно з міфами, перші урочисті змагання відбулися під час поховання легендарного царя Пелопа, а далі легенди приписують поновлення давніх Олімпійських ігор самому Гераклу, який улаштував атлетичні змагання на честь Пелопа. Грецькі перекази називають й імена упорядників правил проведення Олімпіад: Лікурга зі Спарти та Іфіта з Еліди.
Проведення перших Олімпійських ігор
Священне перемир'я, яке встановлювалося на час Олімпійських ігор, греки називали «екехірія». Давні Олімпіади тривали п'ять днів, із 22 по 27 червня. Атлети зазвичай готувалися до ігор протягом 10 місяців у гімназіях (в спортивних залах та на майданчиках). До Пелопонесу вони також прибували разом із тренерами за місяць до початку Олімпійських ігор, щоби на місці готувати до змагань.
Як правило, організаторами змагань були громадяни Еліди, з-поміж яких обирали суддів. Ще відобразилося в назві арбітрів — «еланодики».
Перші Олімпійські ігри включали в себе тодішні види спорту, які іноді дуже відрізняються від сучасних. До програми античних змагань входили: біг на різні дистанції, метання диска та списа, боротьба і кулачний бій, змагання колісниць, навіть конкурси трубачів та інше. Від V ст. до н. е. учасниками Олімпіад стали поети, які читали свої твори перед глядачами та суддями.
Переможці Олімпійських ігор
Переможці Олімпійських ігор називались олімпіоніками. В останній день змагань олімпіоніки-чемпіони одержували вінки з галузок священної маслини та пальмову гілку. А на честь триразового переможця ігор в Олімпії встановлювали його погруддя.
Переможців Олімпіад вшановували не менше за героїв війни та знаменитих полководців чи правителів: їхні імена та назви міст, звідки вони прибули, урочисто оголошували на вулицях, на честь олімпіоніків улаштовували бенкети. Героя-переможця на батьківщині зустрічали всім містом, складали жертву покровителю поліса, влаштовували бенкети та співали гімни на честь олімпіоніка. В Афінах переможець ігор звільнявся від податку та інших обтяжливих громадських обов'язків, йому давали найкраще місце в театрі тощо. У деяких містах Греції діти олімпіоніків теж користувалися привілеями.
Відомі олімпіоніки
Найбільш відомим і єдиним за всю історію стародавніх Олімпійських ігор атлетом, що перемагав на шести Олімпіадах поспіль був борець Мілон з Кротона (з 536 до 520 рр. до н. е.). Інший уславлений атлет — Леонід з Родоса, який здобув по три перемоги на чотирьох Олімпіадах поспіль. Серед олімпіоніків були й видатні давньогрецькі вчені і мислителі: наприклад, Піфагор став чемпіоном з кулачного бою, Платон — у боротьбі-панкратіоні. Участь в Олімпіадах також брали Гіппократ, Сократ, Аристотель та інші.
У наш час Олімпійські ігри було відроджено з 1896 року. Тепер великі спортивні змагання організовує Міжнародний олімпійський комітет.
Для реферата: Марія Козубенко, 6-А клас