Перспективи та ризики ветеранського руху в Україні: соціологічне дослідження

Перспективи та ризики ветеранського руху в Україні: соціологічне дослідження

Питання про державну політику щодо ветеранів для України – одне з найактуальніших. Яким чином воно пов'язане із суверенітетом держави та як від ветеранського руху залежить сила армії, досліджувала громадська організація (ГО) «Студена».

17 вересня результати дослідження розвитку руху та його важливості для нинішньої України представили соціалогині Києво-Могилянської академії Тамара Марценюк і Анна Квіт. Участь у пресконференція також взяли співзасновниця ГО «Студена», кінопродюсерка та правозахисниця Оксана Іванців і заступник міністра у справах ветеранів Олександр Терещенко.

Авторки дослідження представили збірник із результатами опитувань громадської думки та опитувань учасників бойових дій: про ставлення суспільства до ветеранів АТО/ООС (позитивне – 62%), про їхню участь у політиці та громадському життю, про образ ветерана, який формується у засобах масової інформації (левова частка, до 61% — телебачення), про існуючи стереотипи тощо.

Окремою темою проведеного дослідження стали історії успіху – відомі ветеранські проєкти, а також особисті перемоги ветеранів і ветеранок російсько-української війни. Аналіз показав, що, незважаючи на стереотип, активні в бізнесі чи суспільному житті атовці стали такими не після війни – вони були активними чоловіками і жінками й до 2014 року.

Крім великого блоку досліджень із позитивними результатами, зазначалися й ризики і небезпеки радикалізації ветеранів. Декого шляхом маніпуляцій залучають до псевдокорисної громадської діяльності або навіть до відверто кримінальних справ.

Загалом саме ставлення до ветеранів є одним із визначальних факторів престижу військової служби, що під час війни має величезне значення для обороноздатності. Це підкреслив і заступник міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Олександр Терещенко.

Підготовка проєкту закону щодо статусу ветеранів

14 вересня Президент України на церемонії відкриття «Ігор нескорених» повідомив що ініціює законопроект щодо статусу ветеранів. Володимир Зеленський зауважив, що міністерка Оксана Коляда «обіцяла за тиждень підготувати законопроєкт». На запитання інформаційного агентства АрміяInform про стан підготовки цього проєкту, Олександр Терещенко відповів, що мався на увазі «закон про добровольців, який протягом тижня буде внесений».

Олександр Леонтійович повідомив, що «такий проєкт уже внесений однією з політичних сил (законопроєкт № 7190 від 2017 року – Ред.), але він має бути допрацьований найближчим тижнем», — зауважив заступник міністра.

«У нас є певна кількість людей, які добровільно пішли захищати країну, і зараз є сім'ї загиблих (добровольців – Ред.), які не отримали жодного статусу, жодної допомоги. – сказав Олександр Терещенко. – Тому, наскільки я знаю, саме в цей короткий термін буде внесений саме цей закон (про статус ветеранів – Ред.), а закон про ветеранів — робота над ним продовжується».