Підступний чадний газ (поради для військових)

Підступний чадний газ (поради для військових)

Окис вуглецю (чадний газ) є небезпечним для здоров'я життя людей тварин. Його підступність у тому, що він не має ані запаху, ані кольору, ані смаку.

За несприятливих санітарно-гігієнічних умов, а також при недотриманні правил техніки безпеки можуть спостерігатися професійні отруєння окисом вуглецю на виробництвах.

Отруєння можливу котельнях та інших приміщеннях внаслідок несправності пічного опалення, в армії, наприклад, — у гарматних баштах військових суден, у машинних відділеннях, гаражах, ПТОРах, у кабінах автомобільної та бронетанкової техніки тощо.

Слід пам'ятати, що навіть за невеликих концентраціях чадного газу в повітрі, що вдихається, може трапитись важке отруєння (при вміст лише 1% СО смерть настає майже миттєво). Проникнення окису вуглецю відбувається через органи дихання.

Першою ознакою при отруєнні є слабкість, сонливість, запаморочення, шум у вухах. Швидко настає м'язова слабкість — незважаючи на загрозливу для життя небезпеку постраждалий не здатен самостійно подолати навіть невеличку відстань. З'являється байдужність до навколишньої обстановки. Це суттєво ускладнює становище постраждалого.

Підступний чадний газ (поради для військових)

За важкої інтоксикації розвивається кома, а потім настає смерть. Постраждалому слід терміново надати першу медичну допомогу:

1. Якомога швидше винести його із зони отруєної атмосфери.

2. За необхідності, здійснити штучне дихання методом «рот у рот» або «рот у ніс».

3. Постраждалого негайно доставити до лікувального закладу.

Запобігання отруєнь окисом вуглецю

1. Заборонено спати в автомобілях, особливо з увімкнутим двигуном.

2. Випробування двигунів у ПТОРах повинно здійснюватися лише з використанням шлангових відсмоктувачів у систему відводу вихлопних газів.

3. Під час руху автоколон необхідно дотримуватись дистанції між машинами 25-50 м, оскільки за малих дистанцій між технікою, що рухається, за попутного вітру відбувається накопичення СО в кабінах.

4. Під час відпочинку слід заглушувати мотори, особовий склад розташовувати для відпочинку з навітряною боку.

5. За використання опалювально-вентиляційних установок у кузовах, командних пунктах та інших спорудах тривалість роботи в режимі рециркуляції мас бути не більше 30 хвилин.

6. Не дозволяється тривала робота двигуна в капонірах та інших укриттях. Перед запуском двигуна в боксах попередньо відчинити навстіж ворота.

7. За утеплення кабін та кузовів тентами краї тентів мають бути вище за вихлопну трубу на 1 м.

8. За пічного опалення призначається опалювач, що пройшов навчання та інструктажі та який стежитиме за справністю систем опалення, герметичністю димоходів, повним згорянням палива. За опалення кам'яним вугіллям димоходи не зачиняються засувками.

9. Заборонений обігрів закритих приміщень за допомогою пристроїв із застосуванням відкритого вогню.

10. За встановленої в наметах (кузовах, кунгах) руби для відведення диму необхідно виводити вище намету чи даху кузова.