Багато хто з нас бачив відомий американський фільм «Парк Юрського періоду» або цикл телевізійних передач англійського ВВС про доісторичних велетнів — динозаврів. Але мало хто знає, що десятки наших земляків щоденно спілкуються із мовчазним свідком епохи «жахливих ящерів».
Мова йде про звичайний граніт. На території Васильківського району цілі пласти корисної копалини розташовані поблизу села Плесецьке на глибині, вигідній для промислового видобутку. Шар-плиту цього матеріалу було відкрито 1935 р. «Прибув» граніт до нас під час зсуву земної кори більш ніж пів мільярд років тому зі Скандинавії. З різних причин відкриття залишалося лише відкриттям понад двох десятиріч, аж поки наприкінці 1950-х років спеціалісти не встановили точне розташування та ймовірні об'єми запасів гранітної породи. Лише у зоні, що вивчена ученими, прогнозовані запаси служитимуть людям близько 75 років.
Із чого все починалося?.. Поблизу села Плесецьке на замовлення міністерства шосейних доріг та автотранспорту відповідно до державного проекту в далекому 1958 році засновано розробку докембрійського шару поверхні Землі з метою отримання будівельного матеріалу – граніту. Невеликий колектив невеликого підприємства виробляв щебінь для потреб шляхобудівних організацій району, в середньому, 7-7,5 тонн на місяць.
У 1990-ті року завод не минула доля багатьох організацій та підприємств пострадянського простору. Економіка держави переживала не найкращі роки.
Нове життя гранітного кар'єру почалося у 2004 р., коли кільканадцять засновників очолив теперішній генеральний директор Плисецького гранкар'єру Валентин Стадник. Саме Валентин Дмитрович знайшов інвесторів, організував товариство з обмеженою відповідальність…
У спадок від минулих років підприємству залишився затоплений кар'єр із зіпсованими виробничими горизонтами та порушеною структурою промислового граніту. Протягом майже чотирьох років тривала робота з налагодження виробництва: замовлення, монтування, випробування устаткування, роботи з налаштування. Паралельно було видалено понад 1,5 млн. кубометрів води, очищене дно кар'єру від старої техніки, що була затоплена у ньому. Загальне інвестування склало понад 25 млн. доларів. Підприємство пишається застосуванням новітніх технологій та найсучаснішою чеською лінією заводу з каменедробильним обладнанням, із гордістю згадують працівники про новий парк кар'єрної та транспортної техніки, що зараз включає до 30 машин.
Гендиректор не приховує, що ТОВ «Плисецький гранітний кар'єр» є бюджетоформуючим підприємством Васильківського району. Не зважаючи на досить невеликий строк роботи, кар'єр вийшов на серйозні потужності виробництва – до 60 тисяч тонн щебеневої продукції на місяць. Завдяки широкому спектру фракцій щебеню, що виготовляється, підприємство є постійним постачальником для більшості виробників бетону та шляхобудівників області. Понад двадцять великих організацій щоденно споживають 2-2,5 тонни продукції кар'єру.
Колектив підприємства сьогодні складає майже 110 чоловік, великий відсоток інженерно-технічного складу. Турбуючись про кваліфікаційний рівень робітників, керівництво організувало курсову підготовку: протягом 2007—2008 рр. усі нові працівники, а їх додалося понад 70, пройшли навчання у Київському міжгалузевому інститут підвищення кваліфікації.
Цього року по лав гірників долучилися п'ять молодих спеціалістів-випускників Житомирського державного технологічного університету. Один з них, 22-річний гірничий майстер Дмитро Терещук розповів нашому кореспондентові, про своє задоволення роботою. Усі знання, здобуті під час навчання, на кар'єрі стали йому у пригоді. Приємно був вражений молодий інженер досить високою заробітною платнею – вона складає, у середньому, 2800 грн. – та увагою до працівників. Наприклад, усім новоприбулим житло оплачує підприємство.
Активну участь бере колектив підприємства й у громадському житті. Заступник з розвитку виробництва Ігор Майхрович є депутатом районної ради, іще двоє співробітників – депутати Плесецької сільської ради. До речі, наслідками тісної співпраці з місцевою владою є відремонтовані 30 км доріг у Плесецькому, активна участь у ремонті школи, дитячого садка. Працюють проекти допомоги ветеранам, інвалідам.
Не даремно вважаючи, що кар'єрний камінь – символ сили, підприємство виступає спонсором змагань з богатирського спорту району. Підшефними є й дві районні футбольні команди.
Валентин Стадник дуже дякує за підтримку ТОВ голові райдержадміністрації Сергію Анатолійовичу Задорожньому, скромно замовчуючи про величезну працю у створенні та розвитку успіху підприємства усього колективу.
Дуже хотілося б бачити більше таких заводів, фабрик у нашому районі. Працюючи на економіку, вони не залишаються байдужими й до проблем земляків.
На фото: Гірничий майстер Дмитро Терещук.
10.08.2008