Фото: зустріч звільнених українців, 7 вересня 2019 року. Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Лідери країн, керівники міжнародних організацій, посадовці Заходу вітають звільнення 7 вересня осіб, раніше затриманих в Україні за злочини проти держави, та захоплених Росією українських моряків і політичних в'язнів.
Нагадаємо, що в рамках обміну до України повернулися 35 утримуваних росіянами українців – політв'язнів і військовополонених, а до Росії передали 35 осіб, засуджених в Україні за тяжкі кримінальні злочини. За інформацією уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, Росія утримує ще 110 громадян України на своїй території і в окупованому нею Криму; Служба безпеки України заявляє про ще 227 українців, які утримуються росіянами та найманцями на території окупованих районів Луганської і Донецької областей.
На Заході на безумовно важливу подію відреагували представники Сполучених Штатів, Європейського Союзу, міністри закордонних справ, очільники НАТО та інших організацій. Поряд із вітаннями більшість заяв містять сподівання на виконання Росією мінських угод в повному обсязі та попереджають про подовження санкцій.
Реакція світових лідерів на взаємне звільнення полонених
Генсек ООН
Генеральний секретар Організації об'єднаних націй Антоніу Ґутерріш у привітання висловив надію на «торування шляху до остаточного врегулювання конфлікту у Східній Україні». Заяву глави ООН передав його речник Стефан Дуджаррік, який підкреслив, що обмін – «важлива гуманітарна подія», яка може послужити «позитивним кроком до зміцнення загальної впевненості та посилення сталого та конструктивного діалогу на всіх рівнях».
Антоніу Ґутерріш закликав підтримати зусилля задля досягнення миру, які докладають «нормандська четвірка», Тристороння контактна група, ОБСЄ та інші. За словами політики, нагальна мета — забезпечення сталого припинення вогню, полегшення гуманітарної ситуації вздовж лінії зіткнення та уможливлення прогресу в імплементації мінських угод.
США
Державний департамент США привітав звільнення 35 українських політв'язнів, яких утримували в Росії та в анексованому Криму, але закликав Москву звільнити й інших ув'язнених громадян України.
Речниця Держдепу Морган Орґатус заявила: «Ми постійно закликали звільнити 24 членів українських екіпажів, затриманих Росією після нападу на українські кораблі в Чорному морі біля Керченської протоки в листопаді 2018 року, а також Олега Сенцова та інших політичних в'язнів. Ми вітаємо повідомлення про те, що вони повернулися додому. Ми закликаємо Росію негайно звільнити всіх інших українців, включно із представниками кримськотатарської громади, які все ще залишаються несправедливо ув'язненими», – мовиться в заяві Орґатус.
Також вона закликала до «більш активного діалогу між Росією та Україною», зазначивши, що президент України Володимир Зеленський вже заявив про свою готовність до дипломатичного врегулювання війни на Донбасі.
«Ми підтримуємо зусилля президента Зеленського і закликаємо Росію виконати всі свої зобов'язання, взяті нею в рамках Мінських угод», – підсумовує речниця Державного департаменту.
Німеччина
Канцлерка Німеччини Анґела Меркель назвала обмін «обнадійливою ознакою». За її словами, які оприлюднив речник німецького уряду Штеффен Зайберт, вона радіє за українських моряків і за Олега Сенцова, які можуть нарешті повернутися додому.
«Тепер варто працювати далі з усією силою для виконання мінських домовленостей. Уряд Німеччини готовий до цього», – мовиться в заяві.
Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас уважає, що цей обмін «приводить у рух виконання мінських домовленостей». І він звернув увагу на звільнення режисера Олега Сенцова й 24 українських моряків; при цьому звільнення моряків, яке Росія здійснила не безумовно, а в порядку обміну на бажаних для неї осіб, Маас усе одно вважає виконанням із боку Москви рішення Міжнародного трибуналу з морського права, який ухвалив, що їх мають звільнити негайно.
«Цей крок… створює добре підґрунтя для нового поступу в «нормандському форматі», — додав міністр і заявив: «Ми хочемо допомогти в тому, щоб тепер швидко були запущені й подальші заходи, щоб люди на сході України могли нарешті знову жити в мирі».
Франція
Президент Франції Емманюель Макрон привітав обмін та назва його «рішучим кроком до відновлення конструктивного діалогу, який має настати найближчими тижнями».
«Франція, разом із Німеччиною, посилить свої зусилля в «нормандському форматі», щоб можна було досягти подальшого поступу і щоб почати виконувати політичну частину мінських домовленостей».
В окремому твіті Макрон привітав звільнення в рамках обміну кінорежисера Олега Сенцова, додавши: «Ми завжди були на його боці».
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан назвав взаємне звільнення «жестом, що свідчить про бажання Росії і України відновити діалог». За словами очільника МЗС Франції, обмін «є внеском у відновлення довірливої атмосфери між сторонами переговорів у «нормандському форматі».
«Франція, разом із Німеччиною, підтримає зусилля обох сторін досягти подальшого конкретного поступу наступними тижнями. Пріоритетом є зміцнення перемир'я, розведення сил і відведення важких озброєнь, розмінування і втілення нагальних гуманітарних заходів на користь населенню Донбасу. Франція також закликає до поступу у виконанні політичних і гуманітарних частин мінських домовленостей, … щоб досягти звільнення всіх в'язнів, пов'язаних із конфліктом», – мовиться в його заяві.
Крім того, заявив міністр, «конфлікт в Україні буде в центрі порядку денного засідання Ради французько-російської співпраці з питань безпеки», яке відбудеться в Москві 9 вересня і в якому візьмуть участь голови МЗС і Міністерства оборони Франції.
Ле Дріан: «Ми не прямуємо до Москви, щоб зняти санкції»
Також перед своїм візитом до Москви разом із міністеркою оборони Флоренс Парлі, Жан-Ів Ле Дріан заявив, що зняття санкцій проти Росії наразі не на часі. Парлі, своєю чергою, заявила про «велику кількість геостратегічних викликів, щодо яких у Франції та Росії спільні інтереси».
«Звісно, ми не погоджуємося в певних питаннях, але це змушує нас посилювати діалог. Ми хочемо вибудувати чесний та вимогливий діалог по всіх цих питаннях, демонструючи відкритість і водночас висуваючи свої умови», – сказала Флоренс Парлі.
За матеріалами «Радіо Свобода»