Не секрет, що статті Вікіпедії повністю, або частково копіюються, наприклад, для різних рефератів або доповідей у школах. І вчителі, які дійсно читають роботи своїх учнів, легко помітять, це – у тексті нерідко трапляються підкреслені слова і фрази (залишки посилань в енциклопедичній статті) та цифри у квадратних дужках (примітки-зноски Вікіпедії).
Якщо текст невеличкий, то прибрати ці речі неважко:
- посилання прибираються через меню «правої кнопки миші», яке так і називається «Посилання» — тиснемо на підкреслене синє слово та обираємо цей пункт, або викликаємо опціє комбінацією клавіш Ctrl+K (латинська «ка»);
- цифри та букви в квадратних дужках просто видаляємо.
Але, якщо текст великий, нерідко ці «артефакти» пропускаються, через обсяг стаття чи просто лінки передивлятися.
Як прибрати посилання та цифри в квадратних дужках із скопійованої статті Вікіпедії?
Розберемо на прикладі. Ось ми копіюємо фраґмент тексту «Загальні відомості» із статті про планету Юпітер.
У Word цей текст спочатку має такий вигляд – із непотрібним нам шрифтом, підкресленнями-посиланнями тощо.
По-перше, прибираємо «вікіпедійне» форматування: одразу після вставлення тексту під ним з'являється значок форматування, натиснувши на який обираємо «Злиття форматування».
(Примітка: якщо нам узагалі неважливе форматування, то після вставлення обираємо правий значок – «Зберегти лише текст», тоді на наступних кроках не потрібно буде прибирати посилання та надрядкові символи.)
«Злити форматування»
Тепер текст набуває стандартного для наших документів шрифту, але решта елементів вихідної статті залишається. Щоби прибрати всі посилання в тексті, виділяємо текст та тиснемо комбінацію клавіш Ctrl+Shift+9.
На другому етапу прибираймо надрядкові символи: виділяємо потрібний текст у Ворді…
… та тиснемо в меню на кнопку «Надрядковий символ» (або комбінацію клавіш Ctrl+Shift+«плюс»).
Усі циферки із примітками стали також вигляду, як і решта тексту.
По-третє (найскладніше), прибираємо усі цифри і символи в квадратних дужках. Для цього йдемо до опції «Пошук і замінювання» — викликається, наприклад, комбінацією клавіш Ctrl+H (латинська «аш»). Тиснемо кнопку «Більше»…
… і відмічаєм пункт «Знаки підстановки».
У меню «Спеціальний (знак підстановки)» можна побачити, що будь-яка кількість символів для заміни позначається знаком * («зірочка»).
Тепер найцікавіше: у полі «Знайти» нам потрібно вказати «будь-яка кількість символів у квадратних дужках» — [*], але символ квадратних дужок уже використовується як у знаках підстановки, тому дужки потрібно, як кажуть програмісти, «екранувати» — перед кожною дужкою ставимо похилену риску-слеш. Поле «Замінити на» залишаємо порожнім, адже нам потрібно повністю прибрати зноски в тексті.
Після натискання на кнопку «Замінити все» отримаємо почищений текст із Вікіпедії.