Скільки коштує «сніданок туриста»

Скільки коштує «сніданок туриста»

У 1979 році Генеральна асамблея Всесвітньої туристичної організації затвердила Всесвітній день туризму що відтоді відзначається щороку 27 вересня. Основною мстою цього дня є пропаганда туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвиток зв'язків між народами різних країн.

В Україні День туризму відзначається з 1998 року. Туризм відіграє значну роль у житті країни. Завдяки його розвиткові поширюється популярність України як держави з багатою культурою та історією.

Окрім культурологічної функції, туризм має неабияке значеним і для звичайного відпочинку людини Точніше сказати, відпочинок туристів зовсім не звичайний: два-три насичених тижні відпустки у небуденній обстановці з цікавими людьми та у цікавих місцях залишають яскраві спогади та враження на кілька місяців, а нас — у тонусі та доброму настрої.

Наш кореспондент зацікавився, яким місцям відпочинку надають перевагу васильківчани. За випадковими телефонними номерами району було опитано 124 особи віком від 23 до 57 років: 71 жінка і 53 чоловіка. 88% респондентів — 109     осіб — працевлаштовані.

Цього року вже «відгуляли» відпустки 104 працевлаштовані особи (95%) та відпочили 14 безробітних, усього — 118 чоловік або 95,1% респондентів. Із них 7 цього року відпочивали уже двічі.

За місцями відпочинку районні туристи розмістилися таким чином:

74 % (88 осіб) — Кримські курорти;

21% (26 осіб) — курорти Туреччини і Єгипту;

4% (5 осіб) — курорти та туристичні маршрути Європи;

1% (1 особа) — курорт у Таїланді (див. діаграму).

Усе частіше мешканці району звертаються до туристичних агентств для, так би мовити, професійного влаштування свого відпочинку. За коментарем ми звернулися до директора туристичної агенції «горящих» путівок у Василькові.

Сергій Анатолійович розповів, що за п’ятиріччя існування його фірми кількість клієнтів постійно зростає: лише послугами цієї, окремо взятої, агенції цьогоріч скористалося близько двох тисяч громадян. Усе більше людей обирають цивілізовані способи відпочинку та його організації.

Серед громадян, які звертаються до туристичних агентств, переважають мешканці міста — понад 80%, звертаються до Васильківського турагентства і мешканці інших міст, зокрема, Києва. Серед його клієнтів лише кожен п'ятий — мешканець селищ і сіл району.

Зростання числа наших земляків, що відпочивають «за путівкою», говорить про те, що люди оцінили певні переваги такої відпустки над відпочинком за схемою: Крим — вокзал — «розвідні» — сумнівне житло «біля моря» за невиправдано високу ціну.

Чому громадяни України дедалі частіше обирають тури до Туреччини, Єгипту, Болгарії, Чехії тощо? Відповідь напрошується сама собою: поряд із відносно невеликою вартістю путівки туристичні агенції пропонують сервіс та проживання дійсно європейського рівня. Налагоджена система обслуговування гостей з пострадянських країн поєднується із додатковими послугами страхування, придбання сувенірної продукції тощо. А наявність такого виду обслуговування, як «олл-інклюзів», та можливість придбання «горящих» путівок за істотно нижчими цінами приваблює все більше прибічників відпочинку у всесвітньо відомих туристичних мекках.

Вже традиційним серед українців стає літній відпочинок у Туреччині, як і зимовий — у Єгипті. Приваблює відсутність складностей із оформленням візи — це можна здійснити прямо в аеропорту — та розумне поєднання показників «ціна-якість».

Серед найпопулярніших місць відпочину директор турагенції назвав: Анталію, Мармарис, Бодрум у «країні чотирьох морів» — Туреччині, Золоті Піски, Албену, Сонячний берег — у Болгарії, Шарм-аль-Шейх, Хургаду, Сад, Табу — в Єгипті.

Природа Туреччини тішить відпочивальників і зимовими гірськолижними курортами. Наприклад, відомим Улудагом. А постійно тепле Червоне море Єгипту залишає на все життя враження від підводних прогулянок на чарівних коралових рифах.

Відносно недорогим залишається суто дитячий відпочинок на вітчизняних курортах — у Трускавці, Моршині, Яготині. Двотижнева путівка обійдеться батькам приблизно у 2-3 тисячі гривень.

За відпочинок для дорослих доведеться викласти орієнтовно 550-1500 доларів, в залежності від статусу готелю. Єгипет обійдеться дещо дорожче: наприклад, за двотижневе проживання у Шарм-аль-Шейху потрібно викласти від 650 доларів у 4-зірковому готелі та 750-900 — у п’ятизірковому. Трохи дешевший відпочинок у Хургаді, другому відомому морському курорті Єгипту.

Як ми бачимо, найпопулярнішим способом відпочинку залишаються відвідування морських та гірських курортів, як в Україні так і за кордоном. Дуже невелика кількість мешканців Васильківщини проводить відпустки за туристичними маршрутами рідної культурної спадщини, не говорячи вже про активний туризм — походи до лісів, водоймищ, інших ландшафтних природних цікавинок Землі. Тут під словом «туризм» ми маємо на увазі саме туризм, а не виходи «на природу», пікніки тощо.

У березневому номері нашої газети (див. статтю «На сторожі культурної спадщини», №18 від 4.03.08 р.) начальник відділу культури та туризму РДА Володимир Вовченко говорив про те, що «на превеликий жаль, в районі ми не маємо туристичної агенції, яка б розробляла нові туристичні маршрути, але задумки щодо них ми все ж таки маємо. Це маршрути: Липовий Скиток, де знаходиться красива і стародавня церква, якій вже більше 300 років; музей історії Данилівки; музей старожитностей у Варовичах; музей старожитностей у Діброві; «Васильківські Карпати» — це Мархалівка, Роспавичі, Іванковичі, Гвоздів, Велика Бугаівка, де природа вирізняється красивим ландшафтом і унікальними краєвидами. Є також Мар’янівка — музей-садиба Івана Козловського, поруч курган «Переп'ятиха», який має трагічну та легендарну історію…».

Із жалем можна констатувати, що хура й досі там. Задумки щодо розробки нових туристичних маршрутів залишаються задумками, а культурні осередки Васильківщини, не підтримані державою, доживають своє багате минулим життя у забутті.

Залишається сподіватися, що шановні ентузіасти туристичної справи, не зважаючи на загальні тенденції занепаду активного та корисного відпочинку, попри все збережуть наснагу та заповзятість у такій необхідній сфері нашого божевільного життя. Від щирого серця поздоровляємо зі святом та бажаємо усім прихильникам туризму міцного здоров'я, успіхів у популяризації активного відпочинку, а тим, хто стоїть на сторожі туристичної галузі, зокрема, Володимиру Григоровичу Вовченку, втілення усіх своїх задумок у життя та наявності можливостей щодо цього.

Олександр Козубенко

Скільки коштує «сніданок туриста»