США значно скоротять фінансування НАТО

США значно скоротять фінансування НАТО

Кошти підуть на оборонні програми України та Грузії

Адміністрація Білого дому переходить до істотного скорочення свого внеску в колективний бюджет НАТО. Як повідомляє «Європейська правда», про це інформує телеканал CNN з посиланням на джерела в Пентагоні і Альянсі.

Раніше США забезпечували близько 22 % прямого фінансування НАТО, що покривало витрати на утримання штаб-квартири, на спільні інвестиції у сфері безпеки, а також на окремі військові операції.

Це значною мірою символічний крок, оскільки прямий бюджет НАТО відносно невеликий — близько $2,5 млрд, і він відокремлений від національних оборонних бюджетів, які, як рекомендує НАТО, повинні складати 2 % від ВВП.

Представники Міністерства оборони США заявили, що адміністрація Трампа прагне скоротити свій внесок приблизно до 16 % — відповідно до внесків Німеччини, яка дає 14,8 %, незважаючи на те, що у США економіка більше.

Відзначається, що Білий дім уже погодив із НАТО нову формулу внесків до загального бюджету Альянсу.

У Пентагоні зазначають, що зекономлені кошти допоможуть фінансувати інші зусилля США в сфері оборони і безпеки в Європі, зокрема оборонні програми для України і Грузії.

У 2019 році цивільний бюджет НАТО був встановлений у розмірі приблизно $260,5 мільйони й використовувався в основному для фінансування штаб-квартири НАТО в Бельгії та адміністративних витрат.

На 2019 рік також є військовий бюджет у розмірі $1,56 мільярда, який використовується для фінансування деяких спільних операцій та стратегічного командного центру НАТО, а також для підготовки та досліджень. Це лише частка загальних витрат на оборону країн-членів, які, за оцінками НАТО, у 2019 році становитимуть понад трильйон доларів.