Цікаві факти про бурятів

Цікаві факти про бурятів

Кілька століть буряти живуть пліч-о-пліч з росіянами, будучи частиною багатонаціонального населення Росії (?). При цьому вони зуміли зберегти самобутність, мову і релігію.

Чому буряти називаються «бурятами»?

Про те, чому буряти звуться «бурятами» вчені досі сперечаються. Вперше цей етнонім зустрічається в «Потаємне оповіді монголів», що датується 1240 роком. Потім протягом більш ніж шести століть слово «буряти» не згадується, знову з'являючись тільки в письмових джерелах кінця XIX століття.

Є кілька версій походження цього слова. Одна з основних зводить слово «буряти» до Хакаський «пираат», який сходить до тюркського терміну «бурі», що перекладається як «вовк». «Бурі-ата» відповідно перекладається як «вовк-батько».

Така етимологія пов'язана з тим, що багато бурятских родів уважають вовка тотемним тваринам і своїм прабатьком.

Цікаво, що в хакасскій мові звук «б» приглушений, вимовляється як «п». Козаки називали народ, що живе на захід від Хакасія «пираат». Надалі цей термін русифікувався і став близький до російського «брат». Таким чином «бурятами», «братніми людьми», «братськимі мунгаламі» стали називати все монголомовне, що мешкало в Російській імперії.

Цікавою також є версія походження етноніма від слів «бу» (сивий) і «ойрат» (лісові народи). Тобто буряти — це корінні для даної місцевості (Прибайкалля і Забайкалля) народи.

Племена і роди

Буряти — етнос, що сформувався з декількох монголомовних етнічних груп, що проживали на території Забайкалля і Прибайкалля, які не мали тоді єдиного самоназви. Процес формування йшов протягом багатьох століть, починаючи з Хуннской імперії, в яку протобуряти входили як західні хунну.

Найбільшими етнічними групами, що сформували бурятський етнос були західні хонгодори, буалгіти і ехірітамі, і східні — хорінци.

У XVIII столітті, коли територія Бурятії вже входила до складу Російської імперії (за договорами тисячу шістсот вісімдесят дев'ять і 1727 року між Росією і династією Цин), в південне Забайкаллі також прийшли халха-монгольські і ойратскіе пологи. Вони стали третім компонентом сучасного бурятського етносу.

До сих пір серед бурятів збереглося родоплеменное і територіальний поділ. Основні бурятські племена — це булагати, ехірітамі, хори, хонгодори, сартули, цонголи, табангути. Кожне плем'я ділиться ще й на роди.

Територіально буряти поділяються на ніжнеузькіх, хорінських, агінських, шенехенских, селенгинських та інших, в залежності від земель проживання роду.

Чорна і жовта віра

Для бурятів характерний релігійний синкретизм. Традиційним є комплекс вірувань, так званий шаманізм або тенгріанство, бурятською мовою званий «хара шажан» (чорна віра). З кінця XVI століття в Бурятії почав розвиватися тибетський буддизм школи гелуг — «шара шажан» (жовта віра). Він серйозно асимілював добуддийских вірування, але з приходом буддизму бурятський шаманізм не був повністю втрачений.

До сих пір в деяких областях Бурятії шаманізм залишається основним релігійним напрямком.

Прихід буддизму ознаменувався розвитком писемності, грамоти, книгодрукування, народних промислів, мистецтва. Широке поширення також отримала тибетська медицина, практика якої існує в Бурятії і сьогодні.

На території Бурятії, в Іволгинському дацанф знаходиться тіло одного з подвижників буддизму ХХ століття, голови буддистів Сибіру в 1911—1917 роках Хамбо-лами Ітігелова. У 1927 році він сів у позу лотоса, зібрав учнів і сказав їм читати молитву-благопобажання для померлого, після чого, за буддійським віруванням, лама пішов у стан самадхи. Він був похований у кедровому кубі в тій же позі лотоса, заповівши перед своїм відходом відкопати саркофаг через 30 років. У 1955 році був проведений підйом куба.

Тіло Хамбо-лами виявилося нетлінним.

На початку 2000-х років було проведено вивчення тіла лами дослідниками. Висновок Віктора Звягіна, завідувача відділу ідентифікації особистості Російського центру судмедекспертизи стало сенсаційним: «З дозволу вищої буддистської влади Бурятії нам надали приблизно 2 мг зразків — це волосся, частинки шкіри, зрізи двох нігтів. Інфрачервона спектрофотометрія показала, що білкові фракції мають прижиттєві характеристики — для порівняння ми брали аналогічні зразки у наших співробітників. Аналіз шкіри Ітігелова, проведений в 2004 році, показав, що концентрація брому в тілі лами перевищує норму в 40 разів».

Культ боротьби

Буряти — один з найбільш «боротьбових» народів світу. Національна бурятская боротьба — традиційний вид спорту. Змагання з цієї дисципліни здавна проводяться в рамках Сурхарбану — народного спортивного свята. Крім боротьби учасники також змагаються у стрільбі з лука та верховій їзді. У Бурятії також сильні боротьбисти-вільники, самбісти, боксери, легкоатлети, ковзанярі.

Повертаючись до боротьби, потрібно сказати про мабуть найвідомішого сьогодні бурятського борця — Анатоліч Міхаханова, якого також називають Орора Сатоси.

Міхаханов — сумоїст. Орора Сатоси перекладається з японської мови як «північне сяйво» — це Сиконії, професійний псевдонім борця.

Народився бурятський богатир цілком стандартною дитиною, важив 3,6 кг, але успадкував гени легендарного предка роду Закши, який, за переказами, важив 340 кг і їздив на двох биків — нащадки стали проявлятися. У першому класі Толя вже важив 120 кг, в 16 років — під 200 кг при зрості 191 см. Сьогодні вага іменитого бурятського сумоїста — близько 280 кілограм.

Полювання на гітлерівців

У роки Другої світової війни Бурят-Монгольська АРСР послала на захист батьківщини більше 120 тисяч чоловік. Буряти билися на фронтах війни в складі трьох стрілецьких і трьох танкових дивізій Забайкальської 16-ій армії. Були буряти і в Брестській фортеці, що першою зіткнулася із гітлерівцями. Це відображено навіть у пісні про захисників Бреста:

Розкажуть лише камені про ці бої,
Як на смерть герої стояли.
Тут російський, бурят, вірменин і казах
За Батьківщину життя віддавали.

37 уродженців Бурятії за роки війни були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, 10 стали повними кавалерами ордена Слави.

Особливо прославилися на війні бурятскі снайпери. Що не дивно — вміння влучно стріляти завжди було життєво необхідно для мисливців. Герой Радянської Союзу Жамбил Тулаев знищив 262 фашиста, під його керівництвом була створена снайперська школа.

Інший прославлений бурятський снайпер, старший сержант Цирендаші Доржиев до січня 1943 року знищив 270 солдатів і офіцерів противника. У зведенні Радінформбюро в червні 1942 року про нього повідомлялося: «Майстер надміткого вогню товариш Доржиев, який знищив за час війни 181 гітлерівця, навчив і виховав групу снайперів, 12 червня снайпери-учні товариша Доржіева збили німецький літак». Ще один герой, бурятський снайпер Арсеній Етобаев за роки війни знищив 355 фашистів і збив два ворожих літака.