В’ячеслав Чорновіл: автор проголошення Незалежності
Український політик, публіцист та політичний в'язень В'ячеслав Максимович Чорновіл багато років був активним діячом руху опору проти зросійщення та національної дискримінації українського народу, провідником українського національно-демократичного визвольного руху кінця 1980—1990-х років. Засновник та головний редактор підпільного українського часопису «Український вісник», засновник Української Гельсінської групи. Ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року. У 2000 році В’ячеславу Максимовичу посмертно присвоєне звання Героя України.
Богдан Гаврилишин: засновник Всесвітнього форуму в Давосі
Всесвітньо відомий економіст Богдан Гаврилишин пройшов шлях від простого українського хлопчика з Тернопільщини до члена престижного міжнародного Римського клубу, в якому вчені та громадські діячі із понад 30 провідних країн займаються перспективами розвитку людства. Саме завдяки Богдану Гаврилишину з’явився Всесвітній Давоський форум, куди щороку з’їжджаються політики та перші особи світового бізнесу.
Володимир Кличко: олімпійський чемпіон
Боксер Володимир Кличко — найкращий боєць в історії важкої ваги за версією BoxRec. Після перемоги на Олімпіаді 1996 року, Володимир за свою спортивну кар’єру у 2000—2010-х роках майже беззаперечно панував у важкій ваговій категорії за версіями всіх найбільших боксерських організацій світу. Він переміг 23 бійців за титул чемпіона світу, що є найкращим показником в історії боксу. Досі не побитий рекорд Володимира – 12 років загальної тривалості володіння титулом чемпіона світу у важкій вазі. Бої за участю Володимира Кличка збирали біля екранів телевізорів рекордні 500 млн глядачів.
Окрім Володимира Кличка сучасний український бокс прославляли й інші спортсмени.
Старший брат Володимира, Віталій Кличко — багаторазовий чемпіон світу з боксу та кікбоксингу, чемпіон Перших всесвітніх ігор військовослужбовців (1995 рік), єдиний боксер-володар пояс «Вічного чемпіона світу у важкій вазі» за версією WBC, у 2018 році першим з українців включений до Міжнародної зали боксерської слави.
Серед нової генерації українських боксерів – багаторазові чемпіони світу Василь Ломаченко (автор найкращого нокауту 2016 року) та Олександр Усик (рекордсмен за швидкістю здобуття чемпіонського поясу – 10 боїв на професійному рингу).
Андрій Шевченко: футбольний тренер — Герой України
Андрій Шевченко — перший український футболіст, що виграв Лігу чемпіонів. Заслужений майстер спорту України та володар звання Героя України виступав за київське «Динамо», найвідоміші європейські клуби «Мілан» і «Челсі», а до недавнього часу очолював національну збірну, яку довів до чвертьфіналу Чемпіонату Європи – найвищого досягнення в історії української команди.
Сергій Бубка: перший Заслужений майстер спорту України
Знаменитий легкоатлет Сергій Назарович Бубка – один із найвідоміших у світі спортсменів, який тричі визнавався найкращим на планеті Занесений до Книги рекордів Гіннеса за найбільшу кількість світових досягнень у легкоатлетичному спорті. Бубка — володар титулу Чемпіона спорту ЮНЕСКО (2003 рік), а також перший український Заслужений майстер спорту (1993). Колишній олімпійський чемпіон зі стрибків із жердиною та 35-разовий світовий рекордсмен, Герой України Сергій Бубка нині очолює Національний олімпійський комітет України. Він є почесним громадянином кількох міст в Україні та інших державах, а у 2012 році обраний Членом Зала слави всесвітньої керівної організації «Світова легка атлетика» (колишня Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій).
Яна Клочкова: українська «Золота рибка»
Чотирикратна олімпійська чемпіонка Яна Клочкова недарма отримала прізвище «Золота рибка» — знаменита плавчиня принесла найбільшу кількість золотих олімпійських медалей в історії України. За виняткові спортивні досягнення, виявлені мужність і самовідданість та піднесення спортивного авторитету нашої країни у світі Яна нагороджена званням Героя України. Досягнення спортсменки вражають: окрім світових та європейських рекордів, Яна Клочко має на своєму рахунку 50 рекордів України у плаванні на різних дистанціях та різним стилем і у різних видах змагань!
Олег Блохін: найвидатніший український футболіст
Заслужений український футбольний тренер Олег Володимирович Блохін розпочинав футбольну кар’єру як гравець, що став найрезультативнішим бомбардиром радянського футболу — 319 голів та одним із лише трьох радянських володарів «Золотого м’яча». А вже за часи Незалежності, на посаді головного тренера українських та зарубіжних клубів і національної збірної Олег Володимирович «зустрів» своє визнання як лауреата Ювілейної нагороди УЄФА найвидатнішому українському футболісту п’ятдесятиріччя (1954–2003 рр.).
Лілія Подкопаєва: Жінка Третього тисячоліття
Заслужена майстриня спорту України та суддя міжнародної категорії гімнастка Лілія Подкопаєва відома в усьому світі. У скарбничці видатної українки із Донецька – пів сотні золотих медалей, звання олімпійської чемпіонки, абсолютна чемпіонки Європи та світу зі спортивної гімнастики. Загартована спортом Лілія Подкопаєва – активна громадська діячка, успішна міжнародна підприємиця, благодійниця та організаторка спортивних фестивалів, посол доброї волі ООН в Україні. Лауреатка Всеукраїнської премії «Жінка ІІІ тисячоліття».
Руслан Пономарьов: юний чемпіон світу з шахів
Український шахіст-гросмейстер Руслан Пономарьов став 16-м чемпіоном світу із шахів, перемігши у фіналі 2002 року іншого українця — Василя Іванчука. Тоді вперше Заслужений майстер спорту родом із Горлівки підняв над усією планетою переможний прапор України.
Герман Макаренко: перший лауреат премії ЮНЕСКО
Видатний диригент Національного академічного театру опери та балету України Герман Макаренко став першим українським лауреатом премії ЮНЕСКО. Почесне звання «Артист ЮНЕСКО в ім'я миру» народному артисту України присвоєно у 2016 році «на знак визнання його відданості справі просування музики як рушійної сили діалогу і взаєморозуміння між людьми, визнання його внеску в зміцнення миру і терпимості, зокрема за допомогою виступів оркестру «Київ-Класик», а також його глибокої відданості ідеалам і пріоритетам ЮНЕСКО».
Руслана: Найхоробріша жінка світу
Народна артистка України Руслана Лижичко – не лише знаменита співачка, вона — піаністка, диригентка, танцюристка, продюсерка… Світова слава прийшла до Руслани після перемоги на конкурсі «Євробачення-2004», де українку назвали «жінкою-воїном» за представлене шоу, яке кардинально відрізнялося від виступів інших учасників, та принесло наступного року конкурс до Києва. У 2014 році Державний департамент США нагородив Руслану Лижичко, як громадську діячку, Міжнародною премією «Найхоробріша жінка» — за лідерство, мужність, винахідливість і готовність жертвувати заради інших.
Джамала: переможниця «Євробачення»
Народна артистка України, співачка Джамала (Сусана Алімівна Джамаладінова) стала переможницею 61-го пісенного конкурсу «Євробачення» (2016) завдяки своїй авторській пісні «1944», присвяченій масовій примусовій депортації кримськотатарського народу з Криму до Середньої Азії в 1944 році.
Микола Амосов: другий після Ярослава Мудрого
Український лікар, учений, громадський діяч, академік Микола Михайлович Амосов за результатами опитування громадської думки «Великі українці» визнаний другим після князя Ярослава Мудрого. У 2003 році створеному Миколою Амосовим Інституту серцево-судинної хірургії Академії медичних наук України присвоєно його ім’я.
Ліна Костенко: відмовилася від звання Героя України
Українська письменниця, поетеса-шістдесятниця Ліна Василівна Костенко – лауреатка найпрестижніших премій України: Шевченківської, Антоновичів тощо. Ліна Костенко є почесною докторкою та професоркою провідних університетів країни, книги та збірки колишньої радянської дисидентки зараз із року в рік є лідерами продажів серед українських книжок, а сама авторка входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасно ї української традиції.
Богдан Ступка: понад 100 неймовірних ролей у кіно
Народний артист та лауреат Шевченківської премії Богдан Сильвестрович Ступка за свою кар'єру в кіно зіграв десятки яскравих ролей. Український актор працював із найкращими світовими режисерами: Отаром Іоселіані, Кшиштофом Зануссі, Єжи Гофманом, Юрієм Іллєнком та іншими. У 2011 році громадська та творча діяльність Богдана Ступки була відзначена найвищою нагородою держави – званням Героя України.
Під час отримання нагороди Римського міжнародного кінофестивалю актор сказав:
«Мрією мого життя було, щоб українська культура стала відома в цілому світі. Мрії повинні збуватися, і я щасливий, що маю можливість сприяти цьому».
Олег Ангельський: лауреат премії Галілео Галілея
Український інженер-оптик, професор Чернівецького університету, доктор фізико-математичних наук Олег Ангельський – лауреат унікальної міжнародної премії імені Галілео Галілея за значні наукові досягнення в області оптики, а також за розвиток оптичної освіти і консолідацію інших вчених. Після двох десятиліть дослідів Ангельському вдалося розробити прилад, який вимірює жорсткість поверхні з рекордною швидкістю — 10 ангстрем на секунду, що дозволяє дуже точно контролювати обробки оптичних поверхонь. Це може бути корисним, наприклад, для створення циліндро-поршневих груп у виробництві моторів високої якості.
Марина В’язовська: розв’язала задачу століття
Ім’я обдарованої дівчини-математика Марина В’язовська прогреміло на весь світ у 2016 році, коли Україна завершила розв’язання задачу, що не піддавалася провідним світовим ученим ще із XVII століття: як здійснити упаковки кульок у 8-вимірних просторах – раніше були знайдені рішення лише максимум для трьох вимірів. Марина стала лауреаткою престижної Премії Салема та була запрошена викладати математику в німецькому університеті.
Юрій Ізотов: «батько» наймолодшої галактики Всесвіту
Астрофізик Юрій Ізотов — один із найбільш цитованих у світі українських учених. Світова наукова слава прийшла до науковця після сенсаційного відкриття наймолодшої галактики — карликової I Zwicky 18, якій лише 500 млн років, тобто приблизно стільки, скільки років життя на Землі. Учений продовжує свою працю та свої відкриття, і нині індекс цитування його наукових робіт перевищив позначку «1000», що є недосяжним рекордом для Національної академії наук України та співставним із показниками нобелівських лауреатів.
Українська Кремнієва долина
Відомими вихідцями з України в американському осередку провідних IT-компаній є Стів Возняк та Макс Левчин. Возняк – шкільний друг легендарного Стівена Джобса, разом із яким вони стали засновниками компанії Apple, чим розпочали еру персональних комп’ютерів, а колишній киянин Макс Левчин – творець всесвітньої платіжної системи PayPal та віцепрезидент компанії Google.
Ми не завжди можемо назвати видатних українців поіменно, як наприклад тисячі героїв-воїнів або учасників Революції Гідності. До речі, документальний фільм про протести 2013—2014 року — «Зима у вогні» Євгена Афінеєвського і студії Netflix – був номінований на премію «Оскар». Це стало першим випадком в історії , коли український фільм змагався за престижну кінонагороду.
Цікаво, що Революція Гідності та подальша боротьба із агресією Росії показали, хто правдивий українець із числа нашої діаспори по всьому світові.
Наприклад, Володимир Палагнюк, більш відомий як оскароносний голлівудський актор Джек Паланс, ніколи не цурався свого українського походження. Надто, син вихідців зі Львова та Тернопільщини свідомо відмовився від звання Народного артиста Росії, зауваживши, що нічого спільного з Росією не має: «Я — українець, а не росіянин», — наголосила світова кінозірка. Інша голлівудська акторка Міла Йовович, народжена в Києві, — часта гостя України. Знаменитість беззастережно підтримала Революцію Гідності своїми заявами та практичними діями щодо організації матеріальної допомоги. У своїх виступах постійно засуджують російську агресію й відома акторка Віра Фарміга та її сестра Таїсія.