Шлях України до НАТО складається із чітких кроків — Вінета Кляйне

Шлях України до НАТО складається із чітких кроків   Вінета Кляйне

Нерідко можна почути, що немає конкретної «дорожньої карти», визначених вимог для України на шляху до НАТО, проте, насправді, існують дуже чіткі та прозорі етапи: заявка — ПДЧ — реформи — рішення 30-ти країн-членів Альянсу. Днями про перспективи євроатлантичних прагнень нашої держави, а також про деструктивні кампанії Кремля з дезінформації і пропаганди Укрінформ поговорив із тимчасово виконуючою обов’язки глави Представництва НАТО в Україні, директоркою Центру документації та інформації НАТО в Україні Вінетою Кляйне.

План дій щодо членства в НАТО — не автоматична перепустка в Альянс

Під час інтерв’ю пані Кляйне вчергове нагадала, що отримання країною Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — лише перший крок: наступними мають бути необхідні реформи та остаточне схвальне рішення країн-членів Північноатлантичного альянсу. Глава Представництва НАТО назвала ПДЧ лише «інструментом» досягнення Україною стратегічної мети, головне на цьому шляху — імплементація Річних національних програм та поліпшення іміджу нашої країни на міжнародній арені.

Плану дій щодо членства в НАТО — спеціальний всеосяжний документ, розроблений для кожної держави-кандидата окремо, який передбачає різні виміри — безпековий, оборонний, економічний, політичний, ресурсний та юридичний.

— Я хотіла би підкреслити, що ПДЧ не обов’язково означає отримання членства, — говорить пані Кляйне. — Це практичний інструмент, який містить поради, допомогу та практичну підтримку країнам-кандидатам... Що стосується України, під час брюсельського саміту НАТО у червні цього року було підкреслено, наскільки країна є цінною для євроатлантичної безпеки.

Нагадаємо, що раніше в інтерв’ю Вінета Кляйне повідомила, що Альянс підтверджує рішення Бухарестського саміту НАТО, на якому було ухвалено рішення про те, що Україна (та Грузія) стануть членами Альянсу з Планом дій щодо членства. Вона також підкреслила ще два моменти: ПДЧ — невід’ємна частина шляху для приєднання України та, відповідно до підсумкового документ саміту, кожна країна-партнер буде достойно оцінюватися.

При цьому НАТО не просто спостерігає на Україною: за словами пані Кляйне, Представництво Альянсу всіляко нам у реалізації пакету реформ, які країна зобов’язалася втілити в життя, натівські радники щодня консультують представників української влади. «Отже, це спільна робота, що включає в себе як зусилля України, так і підтримку НАТО», — підкреслила Вінета Кляйне.

Щодо ухвалення союзниками рішення на основі консенсусу, чи готова Україна бути прийнятою до НАТО, то тут потрібні не лише реформи, а й згаданий міжнародний імідж. Вінета Кляйне, яка є експерткою з міжнародних комунікацій, виділяє три головні (але не єдині) фактори такого іміджу: середовище, управління, економіка.

— Якщо ми говоримо про середовище, маємо на увазі гостинність місцевого населення, довкілля, кухню та культурні аспекти. Урядування — це про те, наскільки країна надійна, коли йдеться про її внесок у життя міжнародного співтовариства. Ми також враховуємо, наскільки ефективною є судова реформа, наскільки справедливими є суди… Тож усе це стосується реформ. Отже, імідж, безумовно, ґрунтується на тому, якою є політична структура, як працює економіка та забезпечується свобода слова — все це дуже важливо, коли йдеться про імідж країни.

«Уже 12 років ми допомагаємо та підтримуємо Україну у впровадженні Річних національних програм і процес йде досить добре. Спостерігається потужний прогрес»

За словами виконувачки обов’язки глави Представництва НАТО, Україні необхідно на практиці продемонструвати верховенство права, ефективність антикорупційних інституцій, дійсне, а не «паперове» впровадження реформ, загальний рівень освіти населення, умови для іноземних інвестицій тощо.

Україна може навчити НАТО способам боротьби з дезінформацією

Друге питання, якого торкнулися в розмові із Венетою Кляне — шалені дезінформаційні кампанії, які безперервно провадить Москва проти України, інших сусідів та, власне, й проти країн-членів НАТО.

— Дезінформація, шкідливі інформаційні атаки та пропаганда — це явище, з яким стикнулися всі країни, — зауважила пані Кляне. — Тому одне з правил, якого всі мають дотримуватися, — суспільство в цілому має усвідомлювати, що щодня кожен із нас стикається з дезінформацією, маніпуляціями та фейками.

Глава Представництва НАТО вважає вкрай важливим роль кожного сегменту суспільства — уряд, ЗМІ, науковців, громадян — у критичному ставленні до новин та перевірки інформації. При цьому Вінета Кляйне повідомила, досвід України, яка стикається з дезінформацією щодня та в якій ефективно діє щонайменше 10 поважних фактчекінгових організацій, — це те, чим ми можемо поділитися з членами НАТО та іншими партнерами.

«НАТО не відповідає дезінформацією на дезінформацію. Ми використовуємо факти, ми використовуємо інформацію, що є достовірною та заснованою на фактах, і ми викладаємо на стіл аргументи і факти»

В інтерв'ю для АрміяInform пані глава Представництва НАТО на запитання про можливий вплив Росії на рішення Альянсу щодо України процитувала слова Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга: «Альянс вирішуватиме питання членства України виключно між державами-членами НАТО та Україною. У жодного іншого суб’єкта міжнародної політики немає права втручатися та впливати на рішення України».

Відео із повним інтерв’ю з Вінетою Кляне

Фото Геннадія Мінченка