Згідно зі статтею 24 Закону України «Про теплопостачання», користувач послуг опалення та гарячої води має право обирати джерела теплової енергії та організації, що здійснюють теплопостачання.
Для реалізації права на індивідуальне опалення та відмову від отримання послуг центрального опалення та постачання гарячої води місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію та затверджує її склад. Засідання такої комісії повинні відбуватися не рідше одного разу на місяць.
Аби почати процедуру відключення, власник або орендар приміщення повинен звернутися до комісії із заявою, в якій потрібно просити дати дозвіл на відключення від мереж опалення.
Після вивчення технічних можливостей відключення користувача від мережі комісія в місячний термін приймає рішення за даним питанням, яке оформлюється протоколом. При цьому засідання комісії проходять за участю заявника. Витяг з протоколу протягом 10 робочих днів представляється заявнику.
Подібним рішенням місцевий орган влади лише ухвалює розробку проекту автономного опалення, а далі слідує отримання технічних умов, звернення до проектної організації та розробка проекту.
Головний проект має вміщати:
— технічні рішення з розрахунками щодо реконструкції існуючої системи теплопостачання: перенесення транзитних стояків, їхньої ізоляції, можливе перекладення
розподільчих трубопроводів, стояків, заміна дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників тощо;
— проект теплоізоляції огороджувальних конструкцій, що відділяють приміщення з автономним1 теплопостачанням від сусіднього, та зовнішніх огороджувальних конструкцій;
— значення тепловіддачі транзитних стояків та трубопроводів, які проходять через приміщення з автономним опаленням, та, за потребою, теплові навантаження місць загального користування;
— розраховані теплові навантаження квартири.
Проект узгоджується зі всіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.
По закінченні робіт складається акт про відключення
квартири від мереж теплопостачання та подається заявником комісії на затвердження. Вказаний акт комісія затверджує на своєму черговому засіданні у місячний термін.
Рішенням комісії може бути відмовлено у відключенні від мереж централізованого опалення у випадку неможливості забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому. У випадку незгоди заявника з такою відмовою спір повинен розрішатися в судовому порядку.
По закінченні описаної процедури узгоджень та встановлення автономного джерела опалення, власнику квартири слід переукласти договір теплопостачання з експлуатаційною організацією на нових умовах.
Законодавство вивчав Олександр Козубенко