Звідки з'явилися єврейські прізвища

Звідки зявилися єврейські прізвища

Звідки з'явилися єврейські прізвища

У стародавніх євреїв прізвищ не було, вони обходилися іменами, по батькові та прізвиськами. Ми з'ясували, звідки у євреїв з'явилися прізвища, що спільного між Коенами і Левінами, Шустерами та Сандлерами.

Без прізвищ

Євреї, як й інші народи Близького Сходу, прізвищ ніколи не мали. Номінація провадилася за ім’ям та по батькові. До імені приєднувалося слово «бен» (син) або «бат» (дочка). Кожен єврей, що поважав себе, повинен був пам'ятати імена своїх предків мінімум до сьомого коліна.

Через те, що імена могли часто повторюватися, для більш точної репрезентації використовувалися географічні орієнтири (ха Ромі — з Риму, Іуерушалмі — з Єрусалиму), назва професії (Сандалар, Сандлер — швець, Софер — писар). Крім того, у євреїв часто були прізвиська (Шапіро — благообразний, Іоффе — красивий), які також додавали конкретики при впізнавання.

Прізвища євреї стали отримувати тільки наприкінці XVIII століття. У 1787 році імператор Австрійської імперії Йосиф II видав закон, за яким усі євреї повинні були мати спадкові прізвища. Їхнє набуття відразу стало обростати корупційної павутиною: за хороші милозвучні прізвища з євреїв вимагали гроші, у разі відмови могли привласнити прізвища, далекі від милозвучності й пошани. Такі, наприклад, як Крауткопф (капустяна голова) або Оксеншванц (бичачий хвіст).

У Росії прізвища євреям запропонував надавати Гавриїл Романович Державін. При цьому він наполягав, що вони повинні звучати «на малоросійський лад» і відображати не тільки характер людини, а й ставлення до нього влади. Скритні отримували прізвища Хитромудрий або Замислюк, спорі у справі — Швидкий. «Положення про євреїв», в якому і було прописано обов'язкове наділення євреїв прізвищами, було затверджено 9 грудня 1804. У 1850 році євреям було також заборонено змінювати прізвища, навіть у разі переходу в іншу віру.

Коени і Леві

Першими і по сьогоднішній день найпоширенішими єврейськими прізвищами є Коен і Леві. Коени — єврейський стан священнослужителів, леві — помічники священнослужителів. Ці статуси в євреїв передавалися за батьківською лінією, тому вони стали сприйматися іншими народами як фамільні прізвиська.

Від Коенів і Леві в міру розселення євреїв утворилося безліч варіацій цих єврейських прізвищ (Коган, Кон, Кан, Коганович, Каганов, Левін, Левітан, Левієв тощо). Крім того, навіть якщо єврейське прізвище не схоже на споконвічне «коен», воно може мати до нього стосунок. Як, наприклад, прізвище Кац (абревіатура від «коhен-цедек», тобто «праведний Коен»).

Прізвища, утворені від «коен» і «леві» й сьогодні є найпоширенішими єврейськими прізвищами. Серед євреїв колишнього СРСР найпоширеніше прізвище Левін, на другому місці — Коган. В Ізраїлі 2,52% населення носять прізвище Коен, 1,48% — Леві.

Звідки сам?

Велика кількість єврейських прізвищ маю топономічну етимологію, що не дивно, враховуючи той факт, що євреї часто виявлялися переселенцями в інших місцях. Так, людина, яка прибула з Австрії, могла отримати прізвище Ойстрах (на ідиш — «Австрія»), яка прибула з Литви — Литвин, Литвак, Литвинов і так далі. Також зустрічаються прізвища, утворені просто від назв міст: Лівшиць, Ландау, Берлін.

Топонімічні єврейські прізвища часто утворювалися за допомогою суфікса «-ськ» (Гомельський, Шкловський), суфікса «-ов». Наприклад, єврейські прізвища Свердлов і Ліознов утворені відповідно від назви містечок Свердли і Ліозно у Вітебській області, Сарнов — від назви містечка Сарни в нинішній Рівненської області.

Близькі в топонімічних Етнонімічні єврейські прізвища, такі як Дейч (німець), Німець (як варіанти — Нємцов, Немцовіч, Німцевіч), Поляк та інші.

Ким працюєш?

Безліч єврейських прізвищ походить від назв професійної діяльності. Так, наприклад, прізвища Портнов, Хаят, Шнайдер і Шнайдерман — споріднені, оскільки походять від одного і того ж слова «кравець», від «шевця» походять такі прізвища як Шустер, Сандлер, власне Швець. Єврейське прізвище Меламед перекладається як «релігійний учитель», Могел — «майстер обрізання», Шадхан – «сват».

Чоловіки, жінки

Патронімічні і матронімічні прізвища, тобто утворені відповідно від особистих чоловічих і жіночих імен, поширені серед євреїв, але не так широко, як, наприклад, прізвища, утворені від назв професій. Найпростішою формою створення патроніму прізвища є використання власного особистого імені. Звідси такі прізвища як Давид, Ісраель, Адам тощо.

Велику групу єврейських прізвищ складають прізвища, утворені від «кіннуй» — побутових імен (у євреїв є і «святе ім'я», яке називається «шем кадош»). Так, наприклад, прізвище Маркс — це німецька форма імені Маркус, використовувана як кіннуй до імені Мордехай, прізвище Лоброзо — кіннуй для імені Урі, Бенвеністе — кіннуй для імені Шалом.

Крім того, прізвища могли утворюватися за іменами близьких родичів по батьківській і материнській лінії, а також на ім'я дружини. Патронімічні прізвища могли утворюватися за допомогою формантів «-штам» (ствол), або «-бейн» (кістка). Наприклад, такі прізвища як Мандельштам або Фішбейн. Також прізвища могли утворюватися за допомогою суфіксів «чик» (Рубинчик), «-ович / -евич» (Абрамович), префіксів (Бен-Давид) і різних формантів.

Прізвища-абревіатури

Якщо говорити про чисто єврейської традиції утворення прізвищ, то потрібно виділити прізвища-абревіатури. У них особливим чином зашифрована інформація про їхніх носіїв.

Наприклад, прізвище Зак розшифровується як «зера кадош», тобто «сІм’я святих», прізвище Маршак — абревіатура від «морену Рабен Шломо Клугер», що перекладається як «учитель наш, пан наш, Соломон Мудрий», прізвище Рошаль — абревіатура від «раббі Шломо Лурія».

Декоративні прізвища

Не всі єврейські прізвища мають стосунок до місця проживання, професії чи спорідненості людини. Часто зустрічаються і так звані декоративні або орнаментальні прізвища. Зазвичай вони утворювалися від коренів німецької мови або коріння з їдишу. Дуже любили євреї утворювати прізвища від слова «гольд» — Гольдбаум («золоте дерево»), Голдштейн («золотий камінь») тощо, від слова «розе» (троянда) — Розенбаум («рожеве дерево»), Розенблюм («рожева квітка»).

Багато прізвищ було вироблено від назви дорогоцінних каменів і матеріалів для ювелірних робіт. Фінкельштейн – «блискучий камінь», Бернштейн – «бурштин», Перельштейн – «перли», Сапір – «сапфір», Едельштейн – «коштовний камінь».

Дозволити собі отримати орнаментальну прізвище міг не кожен, часто вони просто купувалися за солідні гроші.

джерело

20.06.2015