З ким зустрічався Президент України в Польщі

З ким зустрічався Президент України в Польщі

1 вересня 2019 року Президент України Володимир Зеленський взяв участь у меморіальних заходах з нагоди 80-річчя початку Другої світової війни.

Загалом у заходах, які пройшли в Польщі, взяли участь близько 40 закордонних делегацій. Крім українського президента, до Варшави прибули віце-президент США Майк Пенс, президент і канцлерка Німеччини, Франк-Вальтер Штайнмайєр і Анґела Меркель, відповідно, та інші поважні гості.

Лідери інших країн за заходах у Варшаві: прем'єр-міністр Франції Едуар Філіпп, президент Хорватії Колінда Грабар-Кітарович, президент Чехії Мілош Земан, президент Литви Гітанас Науседа, президент Словаччини Зузана Чапутова та президент Угорщини Янош Адер.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Загальні заходи в Польщі

Отже, 1 вересня президенти, глави урядів і делегацій залишили записи у Книзі пам'яті, а також зробили символічні удари у Дзвін пам'яті. Присутні вшанували пам'ять загиблих у Другій світовій війні хвилиною мовчання.

Глава Української держави разом з іншими учасниками меморіальних заходів приєднався до церемонії покладання вінка до могили Невідомого солдата.

Поза основними заходами, під час дводенного офіційного візиту до Польщі Президент України Володимир Зеленський зустрівся з кількома політиками, а також із представниками бізнесу та українськими студентами. Було заплановано кілька прес-конференцій та переговорів делегацій.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Перші зустрічі відбулися напередодні основних заходів, 31 серпня, коли Зеленський тільки-но прибув до Варшави.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Президент Польщі Анджей Дуда

Офіційно першою зустріччю стало вітання Глави Української держави президентом Польщі Анджеєм Дудою. Після загальної церемонії в Президентському палаці розпочалося спілкування Володимира Зеленського та Анджея Дуди у форматі тет-а-тет.

Після зустрічі, під час спільної прес-конференції було зроблено кілька заяв.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Президент України Володимир Зеленський заявив, що виступає за диверсифікацію джерел енергопостачання, а також енергетичну співпрацю у трикутнику Польща — США — Україна.

«Радує, що торговельно-економічні зв'язки між нашими країнами щороку зростають і зростатимуть у подальшому. Уже зараз Польща є нашим другим найбільшим торговельним партнером у ЄС. Але у потенціалу цієї співпраці немає меж. Тому очікуємо на активний діалог урядів наших країн у рамках Міжурядової комісії з питань економічного співробітництва. І дуже сподіваємося — я особисто сподіваюся, — що наступне засідання Комісії відбудеться вже найближчим часом. Ми про це говорили з Президентом Польщі», — сказав Президент України

Володимир Зеленський також зазначив, що під час зустрічі обговорювалися питання енергетичної безпеки.

«І тут ми говоримо з Польщею єдиним голосом: «Північний потік — 2» є неприйнятним і несе загрози для всієї Європи», — наголосив він.

«Водночас ми виступаємо за диверсифікацію джерел енергопостачання, а також енергетичну співпрацю у трикутнику Польща — США — Україна», — підкреслив Глава Української держави.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Також Президент України Володимир Зеленський відзначив допомогу та принципову позицію Польщі в боротьбі України проти російської агресії.

«Сьогодні я щиро подякував Польщі та всьому польському народові за підтримку України у складний час російської агресії. Дякую, що впевнено стоїте на захисті міжнародного права. Ми високо цінуємо принциповість, рішучість і високий професіоналізм вашої делегації в Раді безпеки ООН, Європейському Союзі, НАТО та інших міжнародних організаціях», — сказав Глава Української держави на спільній прес-конференції з Президентом Польщі Анджеєм Дудою.

За його словами, сторони скоординували подальші кроки для припинення війни на сході України та повернення окупованого Криму.

«Наша спільна та принципова позиція: без повного виконання Мінських домовленостей, без відновлення територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах санкції ЄС можуть переглядатися лише в бік їхнього посилення, а не навпаки», — наголосив Президент України.

Зі свого боку Анджей Дуда запевнив у продовженні підтримки суверенітету та територіальної цілісності України з боку Польщі, наголосивши, що Українська держава має повернути свої території.

«Наша позиція в цьому контексті щодо Росії однозначна — ми важаємо, що політика санкцій має бути продовжена, бо це найбільш мирний спосіб змусити, щоб держава дотримувалася стандартів міжнародного права. Наголошую, що сьогодні ці стандарти порушуються. Ми тут завжди стоятимемо пліч-о-пліч з Україною, бо вона повинна повернути свою територіальну цілісність», — зазначив він. Президент Польщі також вважає, що успішний процес повернення полонених став би вважливим елементом у процесі врегулювання ситуації в Україні.

«Ми стоїмо з Україною та підтримуємо її. Україна є вільною, суверенною та незалежною державою. І такою повинна залишатися. Ніхто не може порушувати спокій і територіальну цілісність України. Особливо тепер — у контексті 80-х роковин початку Другої світової війни — треба підкреслювати, як важливо, щоб нікому не дозволяти ні в Європі, ні у світі змінювати кордони силою. Так сталося в Україні у 2014 році, і ситуація має повернутися до нормальної — повної територіальної цілісності України», — наголосив Анджей Дуда.

Президент Польщі відзначив співпрацю у військовій сфері, зокрема допомогу у лікуванні та реабілітації поранених українських бійців. Також створена та діє українсько-польсько-литовська бригада. «Ми хотіли б, щоб ця співпраця розвивалася, щоб Україна була ближчою до ЄС і НАТО», — зауважив Президент Польщі.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Нарешті, Президент України Володимир Зеленський та Президент Польщі Анджей Дуда домовились оновити й перезавантажити двосторонню робочу групу з вирішення історичних питань, що працюватиме під патронатом обох глав держав. Про це Володимир Зеленський повідомив під час прес-конференції у Варшаві.

«Я готовий розблокувати отримання дозволів на проведення пошукових робіт в Україні, а польська сторона опоряджає українські місця пам'яті в Польщі. Запропонував Президенту Дуді спорудити на кордоні України та Польщі спільний меморіал примирення»,— зазначив Глава Української держави.

Президент України підкреслив, що під час сьогоднішніх переговорів відверто обговорив з Президентом Польщі всю наявну історичну проблематику.

«Радий, що у наших відносинах немає жодних питань, які ми не змогли б вирішити шляхом діалогу та порозуміння. Чудово усвідомлюємо, що напружені відносини України та Польщі стали б для наших недругів прекрасним подарунком, а отже — ми не повинні цього робити. Ми домовились оновити й перезавантажити двосторонню робочу групу, що працюватиме під патронатом обох президентів для того, щоб усі темні плями минулого не завадили нашими народам будувати спільне світле майбутнє», — сказав Володимир Зеленський.

Президент України подякував польському колезі за запрошення взяти участь у заходах з нагоди 80-ї річниці з початку Другої світової війни. Глава держави нагадав, що 1 вересня 1939 року польський народ став на захист своєї Вітчизни від німецьких загарбників, і пліч-о-пліч з ним стояли представники українського народу.

«За підрахунками істориків, у лавах польського війська воювали тисячі українців. Багато з них віддали життя в боротьбі з нацистами та стали жертвами комуністичної тоталітарної системи, зазнавши мученицької смерті в Катині, Мідному, Харкові. Ми завжди повинні пам'ятати про це, коли говоримо про міцні основи українсько-польської дружби і братерства», — зазначив Володимир Зеленський.

Президент наголосив, що 80 років потому Польща активно та всебічно допомагає Україні боронити її територіальну цілісність.

«Наша спільна історія багата на приклади, якими треба пишатися. Водночас ми не заплющуємо очі й на спільні трагічні сторінки», — наголосив Володимир Зеленський.

Він також нагадав символічну подію, коли у 1853 році у Львові Ігнасій Лукасевич і Ян Зег винайшли гасову лампу.

«Це знаковий приклад того, що коли поляки та українці працюють пліч-о-пліч — у цьому світі стає світліше. Тому я впевнений, що партнерство і дружба України та Польщі має не просто значні перспективи, а й стратегічний вимір», — резюмував Президент України.

Зі свого боку Президент Польщі Анджей Дуда підкреслив, що обидві сторони хочуть нормалізації відносин у питанні історичної пам'яті. «Дорога до цього є такою, щоб кожна людина, яка загинула, яку вбили, була вшанована, отримала своє ім'я та прізвище на табличці, щоб мала надмогильний пам'ятник», — зазначив він. За його словами, для реалізації цього необхідні ексгумаційні роботи, і це питання є надзвичайно важливим для польського народу. «Це вшанування найближчих. Це питання того, щоб людина знала, де своєму діду, прадіду чи батьку запалити свічку, схилити голову й помолитися. Щоб мати своє місце пам'яті», — констатував він.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Ще однією важливою заявою Президента Зеленського стали слова про те, що Україна покращуватиме роботу пунктів пропуску на кордоні з Польщею, що сприятиме економічній співпраці з Європейським Союзом, заявив

«Важливим елементом нашого діалогу є й прикордонне співробітництво. Ми покращуватимемо роботу пунктів пропуску на українсько-польському кордоні, що сприятиме економічній співпраці України з ЄС, і найголовніше — посиленню міжлюдських контактів», — сказав Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції з Президентом Польщі Анджеєм Дудою у Варшаві.

Він також зазначив, що Україна зацікавлена стати активним учасником регіональних проектів та ініціатив Польської держави, наприклад таких, як «Тримор'я», що охоплює країни між Балтійським, Адріатичним та Чорним морями.

«Вже зараз ми співпрацюємо у рамках будівництва транс'європейської магістралі Via Carpatia. Ми також обговорили амбітний для нас проект водного шляху Е-40», — повідомив Президент України.

Зі свого боку Анджей Дуда зазначив, що під час зустрічі Володимир Зеленський звернув увагу на проблему з транспортними ліцензіями, які необхідні українським перевізникам. «Ми занотували ці справи. Я розмовлятиму з відповідними міністрами: міністром інфраструктури — паном Анджеєм Адамчиком, а також з міністром внутрішніх справ — паном Маріушем Камінським», — запевнив Президент Польщі.

За його словами, у контексті розмови про покращення прикордонної інфраструктури сторони згадали про польський кредит у розмірі 100 млн євро. «Ми почули, що відбувається процедура, яка дозволить українській стороні використати цей кредит. Я дуже радий, тому що це поліпшить інфраструктуру на кордоні», — зазначив Анджей Дуда.

Президент Польщі окремо повідомив, що обговорюватиме зі своїми міністрами створення нових пунктів перетину кордону з Україною.

Він також висловив бажання, щоб товарообіг між двома країнами збільшувався, щоб зростали можливості польського бізнесу в Україні, а Польща була більш відкритою для підприємців з України. «Сподіваюся, що такі можливості будуть і що співпраця в цій галузі розвиватиметься», — резюмував Президент Польщі.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Маршалок Сенату Станіслав Карчевський

Уже ввечері 1 вересня Президент України Володимир Зеленський зустрівся з маршалком Сенату Республіки Польща Станіславом Карчевським. Сторони виступили за активізацію міжпарламентського діалогу.

Володимир Зеленський побажав польським парламентарям успіхів на виборах до Сейму та Сенату у жовтні цього року.

Учасники зустрічі також обговорили подальшу співпрацю у рамках тристоронньої Міжпарламентської асамблеї Верховної Ради України, Сейму Литви, а також Сейму та Сенату Польщі.

Перед зустріччю Володимир Зеленський взяв участь у церемонії покладання вінків до Могили Невідомого солдата, що на площі Юзефа Пілсудського у Варшаві.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Голова Ради міністрів Матеуш Моравецький

Після зустрічі зі спікером польського парламенту, Володимир Зеленський поспілкувався з Головою Ради міністрів Республіки Польща Матеушем Моравецьким.

Сторони відзначили постійне зростання взаємного товарообігу та важливість проведення найближчим часом засідання Міжурядової українсько-польської комісії з питань економічного співробітництва.

Володимир Зеленський і Матеуш Моравецький обговорили подальший розвиток двосторонніх торговельно-економічних відносин, співпрацю у промисловій, енергетичній галузях, а також можливість посилення прикордонного співробітництва.

Глава Української держави запросив Польщу до участі в інвестиційних проектах з відновлення інфраструктури Донбасу.

На зустрічі також ішлося про можливість використання польського СПГ-терміналу у м. Свіноуйсьце для диверсифікації постачання газу в Україну, що є важливим кроком для забезпечення енергетичної безпеки нашої держави.

Ще однією темою перемовин було підвищення ефективності роботи пунктів пропуску на кордоні двох країн.

Зеленський в Польщі, 2 вересня

Наступного дня, 2 вересня, Президент України взяв участь у загальних пам'ятних заходах, а потім провів ще кілька зустрічей.

Бізнесмени і студенти

Спочатку Володимир Зеленський зустрівся з представниками бізнесу та українськими студентами. Молодь розповіла про співпрацю з бізнесом у Польщі. Студенти наголосили, що хотіли б перенести найкращі практики на батьківщину.

Бізнес був представлений українськими та польськими інвесторами у різних галузях, як-от: підприємства, банківський, фінансовий, будівельний сектори, транспорт, логістика. Володимир Зеленський закликав бізнес інвестувати в Україну й пообіцяв створити всі умови, щоб захистити інвестиції.

«Я особисто готовий захищати всі інвестиції, — сказав Глава держави. — Ми вже підготували понад 70 законопроектів. Йдеться про реформу правоохоронної, судової систем. Там дуже багато законопроектів для поліпшення інвестиційного клімату та для бізнесу».

Володимир Зеленський розповів про проект «Держава у смартфоні», наголосивши на діджиталізації послуг і документообігу в Кабінеті Міністрів, електронній митниці. Він також поділився планами щодо основних реформ. Зокрема, йшлося про проведення приватизації, земельної реформи, зміни на залізниці, концесію портів і подолання корупції.

«Бізнес налаштований оптимістично», — зазначив Ярослав Романчук, голова Асоціації українського бізнесу в Польщі.

Зі свого боку бізнесмени наголосили, що готові інвестувати в Україну, а також чекають наших інвесторів у Польщі.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі

Наступні зустрічі були міждержавними. Після підприємців і молоді, Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з Президентом Грузії Саломе Зурабішвілі. Загалом співрозмовники позитивно оцінили політичний діалог між двома країнами.

Під час зустрічі обговорювалася торговельно-економічна співпраця та координація взаємодії у рамках співробітництва з європейськими інституціями. Окрему увагу сторони приділили безпеці та обороні.

Президенти домовилися найближчим часом здійснити взаємні візити на найвищому рівні.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Президент Литви Гітанас Науседа

У другий день офіційного візиту до Польщі Президент України Володимир Зеленський також зустрівся з Президентом Литви Гітанасом Науседою. Лідери країн позитивно оцінили економічну та інвестиційну співпрацю двох держав, а також наголосили на важливості поглиблення співробітництва в цих галузях.

Учасники зустрічі обговорили рух України до Європейського Союзу. Володимир Зеленський запевнив, що керівництво держави продовжуватиме реформи в рамках євроінтеграції.

«Ми обрали цей курс і далі робитимемо реформи. Ми зробимо їх не для Євросоюзу, а для себе. Однак вони збігаються з баченням ЄС», — заявив Президент України.

Під час зустрічі також обговорили активізацію співпраці у галузі альтернативної енергетики.

Литовська сторона підтвердила підготовку до проведення Міжнародної конференції з питань реформ в Україні, що відбудеться у 2020 році в Литві.

Учасники зустрічі також обговорили питання мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, зокрема в рамках Нормандського формату.

Президент Литви запросив Володимира Зеленського до Вільнюса. А Глава Української держави закликав литовців відвідати інвестиційний форум у Маріуполі восени цього року й долучитися до відновлення інфраструктури Донбасу.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Прем'єр-міністр Бельгії Шарль Мішель

Потім Президент України зустрівся з Прем'єр-міністром Королівства Бельгія Шарлем Мішелем. Володимир Зеленський подякував за практичну підтримку нашої держави у низці сфер, а також за допомогу в реабілітації ветеранів війни на Донбасі.

«Життя людей для нас — пріоритет. Дякую Бельгії за реабілітацію та лікування наших хлопців», — зазначив Глава держави.

Прем'єр-міністр Бельгії позитивно оцінив відновлення переговорів щодо мирного врегулювання конфлікту на сході України в рамках Нормандського формату.

Шарль Мішель також підтримав прагнення української влади активізувати боротьбу з корупцією.

Натомість Володимир Зеленський зазначив, що Україна проводитиме всі необхідні для держави реформи. Насамперед ідеться про зміни в роботі правоохоронної системи, запуск Вищого антикорупційного суду та перезапуск роботи антикорупційних органів. Окремо Глава держави наголосив на важливості впровадження реформ у медичній, пенсійній та освітній сферах.

«Ми справді впроваджуватимемо реформи. Ми обрали європейський шлях. Ми впевнені, що з вашою допомогою, із залученням інвестицій і фахівців досягнемо успіху», — наголосив Президент України.

З ким зустрічався Президент України в Польщі

Віце-президент США Майк Пенс

Офіційна програма візиту до Польщі завершилася зустріччю Президента України Володимира Зеленського з Віце-президентом США Майком Пенсом.

Українська та американська сторони обговорили ситуацію на Донбасі та покрокову стратегію повернення миру в Україну. Майк Пенс запевнив, що США не змінять позицію щодо підтримки територіальної цілісності та суверенітету України. У фокусі уваги сторін було надання військово-технічної допомоги Україні.

Віце-президент Сполучених Штатів підняв питання реформ, які провадитиме новий уряд, та боротьби з корупцією. Володимир Зеленський зазначив, що Україна рішуче налаштована на трансформацію, наголосивши, що в перший день роботи нового парламенту було зареєстровано понад 70 законопроектів, які, серед іншого, передбачають подолання корупції.

«Ми маємо не просто боротися з корупцією, ми маємо перемогти її. Ми запустили Антикорупційний суд, який починає працювати вже 5 вересня. Ми перезапускаємо інші антикорупційні органи, змінили голову Служби безпеки України, маємо нового Генерального прокурора та новий молодий уряд. Ми справді налаштовані дозволити бізнесу, економіці розвиватися», — запевнив глава Української держави.

Сторони також обговорили співпрацю в енергетичній сфері, наголосивши на важливості підписаного Меморандуму про взаєморозуміння між Україною, Польщею та США. Віце-президент Майк Пенс особливо відзначив підтримку Сполученими Штатами незалежності України в енергетичному питанні.

Крім того, йшлося про майбутній візит Володимира Зеленського до США та зустріч з Президентом Дональдом Трампом.

Джерело: president.gov.ua