Любите подорожувати і ходити в гори? Дізнайтеся, як зменшити вагу рюкзака на стільки, на скільки це можливо! Безцінним досвідом ділиться мандрівник Володимир Гринюк.
Коли будучи студентом, починав подорожувати, мав здоровенний ватний спальник, на пів рюкзака. Рюкзак власне теж не з кращих. Взагалі все спорядження було або ще радянське, або знайдене на секонді імпортне б/у. От і доводилось тягати на горбі купу всякого старого барахла. Коли бюджет поїздки складав 2 стипендії (в околі $50), про нормальне спорядження не йшлося. Згодом, коли щось зношувалось, купував нове, дещо краще, але на масу то впливало не сильно. Зараз 90% вмісту рюкзака оновилось, але звичка тягати різні, як мінімум не оптимальні речі залишилась.
Під час одної з крайніх поїздок, перед вильотом рюкзак заважив 16,6 кг, мене то трафило, особливо на фоні того, що люди місяцями подорожують з сумками, які влізають в ручну поклажу (до 10 кг). Отож вирішив, що по приїзді перегляну свій багаж, поміняю весь старий мотлох на новий легший, навіть якщо та вся затія вийде далеко не бюджетна. На мою думку такі дії є виправданими.
Далі по тексту я аналізуватиму вміст рюкзака, мінятиму одні речі на інші, та описуватиму свої міркування для кожного конкретного випадку. Щось поміняю, щось викину.
Для початку, складу список речей (вже вкотре), тепер тільки найнеобхідніше!
рюкзак
спальник
мала напоясна сумка
середній компресійний пакет для одягу
малий компресійний пакет для дрібниць
великий компресійний пакет — сітібег
зубна щітка/паста, бритва, мило
трійник
аптечка
нетбук/зарядка
фотоапарат/зарядка
ліхтарик
одяг (тут важливо написати точну кількість чого і скільки треба, бо як правило якраз лишнього одягу береться більше всього)
штани 2 шт (одна на собі)
сорочки 2 шт (одна на собі)
футболка 1 шт
шкарпетки 3 пари (одна на собі)
труси 3 пари (одна на собі)
пляжні шорти
дощовик
фліс
головний убір (баф)
путівник і карти
кросівки (для теплих країв сандалі) (на собі)
в'єтнамки
Деякі речі з прийнятною масою в мене вже були. Перерахую їх нижче.
Рушник з мікрофібри.
Ще на нього кажуть флісовий рушник. Не скажу, що ним особо приємно витиратись, але вологу він вбирає добре, швидко сохне, і майже нічого не важить.
Компресійні пакети.
Маю їх три штуки. Менший використовую для різних дрібниць типу зарядок, батарейок тощо. Середній для одягу. Найбільший в якості міського рюкзака. Або в якості торби для ручної поклажі, при довгих пересадках в аеропортах, коли основний рюкзак не видають. Його розмір достатній для того щоб запакувати одночасно великий фотоапарат, нетбук, спальник і дрібниці поменше.
Мала напоясна сумка.
Раніше їздив з напоясною сумкою по типу таких, як бабки на базарі гроші тримають.
Вона достатньо велика, туди влазить крім документів і грошей ще багато корисних дрібниць. Але є недолік, така сумка досить помітна, і відносно легко знімається. Отож я поміняв її на малу напоясну сумку тілесного кольору від Татонки.
Можете також глянути на водонепроникний варіант.
Вміщається лише саме необхідне, документи, гроші, банківські картки. Зате абсолютно непомітна, ховається в штанах, і добратись до неї без вашого відома не так то просто. (ПОРАДА: щоб не заважало і не парило нічого нижче паску, чіпляти не по центру, а трохи збоку) Інші дрібниці з більшої напоясної сумки перепакував в великий компресійний пакет, який використовую в якості сітібега.
Ну от і все з того, що в мене було нормального. Решта все довелось поміняти на нове.
Рюкзак
На першому курсі купив собі 85-літровий Adventurer, в порівнянні з Єрамком то був технологічний прорив, але якість покрою була така, що до п'ятого курсу він успішно розвалився. Після нього був Terra Incognita Mountain 80, він в свою чергу виявився завеликий, і викликав спокусу напакувати всякого лишнього.
Останні 2 роки катаюсь з 65 літровим Neve Nanga 64, в принципі досить хороший рюкзак, надійний простий, добре пошитий. Маса 1,8 кг. Але я поставив собі за мету зменшити вагу багажу до 10 кг, і віддавати майже 2 кг на рюкзак вийшло якось забагато, тож було прийнято рішення поміняти його на більш підходящий.
Вибір і покупка наплічника, мабуть самий важкий етап в зміні «гардеробу». Основні критерії були: маса в околі 1 кг, літраж 40 +/- 5, висота жорсткої частини до 55 см (щоб вміщався в ручну поклажу в літаках). Виробники пропонують досить багато наплічників, що згрубша вписуються в мої критерії, але дійсно толкових серед них мало. Головна проблема, більшість рюкзаків в даній масі/літражі – штурмові для альпіністів. Конструктивно вони високі і витягнуті, впакувати в таку трубу об'ємні речі не так то просто, і в ручну поклажу можуть не пустити.
В результаті, коли всі основні речі вже були куплені, я спакував свої пожитки, і пішов в магазин з рюкзаками. Там по черзі перепаковував речі з одного наплічника до іншого, поки не знайшов той, куди все добре влазило і не залишалося зайвого місця.
Переможцем виявився Osprey Talon 44 S. Об'єм в розмірі S 42 літри, маса 1100 грам.
Досить не зле зшитий, як на мене може навіть занадто технологічний. Має купу кріплень і стяжок, які скоріш за все в подорожі використовуватись не будуть. Тому повідрізав лишнє, щоб не чіплялось. Само собою без проблем влізає в ручну поклажу.
Єдиний мінус, не надто міцні шлейки. Але для загрузки 10 кг, їх міцності цілком достатньо.
Спальник
Після білоруського ватника купив легкий Trimm Compact/Impact. Маса в нього цілком прийнятна 950 грам. Але після п'яти років активного використання він затовкся на ніц, тож відправимо його на пенсію, та підшукаємо кращу заміну.
І заміна знайшлася в особі Deuter Dream Lite 500. Один з найлегших спальників, що опинився в радіусі досяжності. Маса 600 грам по паспорту. Досить не зле зшитий, і значно більш технологічний ніж старий Trimm.
Для Карпат, навіть літом, такий спальник холодний, тому буде їздити виключно по теплих краях.
Дощовик
Возив з собою стару куртку Trimm. Куртка та добра для міста і гірських походів, але для подорожей в теплі краї співвідношення маси до інтенсивності використання явно не на її користь. Замінив на одношаровий дощовик Pinguin Rain. Відношення маси 840г/420г на користь нового дощовика. Існують також легші і кращі гортексні куртки, але викладати 2-3к грн задавила жаба.
Тропічну зливу він навряд чи витримає, аде для загальних потреб цілком підходить.
Штани
Завжди брав джинси. То мабуть стара звичка зі студентських часів. З одного боку, дешево і сердито. З іншого купа зайвої маси, плюс до всього, страшенно не зручно прати і довго сохнуть. В Африці сушив джинси 3 дні. Задумався над трекінговими штанами.
Тут проблема наступна. Більшість трекінгових штанів з доступних під рукою магазинів спорядження мають розміри S/M/L, тобто розміри досить відносні.
Знайшов підходящі штани в Коламбії:
Одні котон, одні синтетика. Виграш по масі в порівнянні з джинсами 310 і 340г проти 640г в джинсів. Після кількох поїздок в тих штанях, можу сказати, що як одні так другі, покупка надзвичайно вдала. Дуже добре носяться, на порядок зручніше від джинсів. Легко прати, швидко сохнуть. Кдє я бил всє еті годи?
Шорти
З тої ж опери що й джинси. Раніше брав з собою джинси з обтятими нагавками. Заміню їх на пляжні шорти. Можна буде використовувати заодно і як плавки. На скільки я розумію, закордоном в плавках купаються тільки російські туристи і геї.
Батарейки.
Раніше тягав з собою упаковку батарейок. Стандартний блістер 4 шт. Пояснюючи це тим, що коли розрядиться батарейка свіжої під рукою не виявиться. На практиці зі всього пакета, за весь час подорожі, бралась як правило тільки одна батарейка. Як виявилось, купити батарейки можна всюди. Навіть в глухих африканських селах де нема електрики були основні типи батарейок, про великі міста взагалі мовчу. Висновок: є сенс брати не більше одної запасної батарейки.
Зарядні пристрої.
Більшість зарядних пристроїв комплектуються зйомником-довгим шнуром 1-1,5-2 м. Наприклад зарядка мого фотоапарата має півтораметровий кіловатний кабель. Доцільність існування такого кабелю підтвердилася тільки один раз в аеропорту Шарджі, де розетки мало не на стелі. Навіть, якщо маса кабелю не така велика, то місця в рюкзаку все одно займає достатньо.
На Ebay можна знайти шнури довжиною по 10-15 см, з будь якими роз'ємами, за ціною в околі $1 з доставкою. Якщо шнур не знімний, можна просто перепаяти.
Путівник.
Зустрічав людей, в яких було по 3-4 Лонлі Пленети. Особисто я більше одного не брав ніколи, а останнім часом взагалі схиляюсь до переходу на електронні туристичні довідники (Wikivoyage).
Якщо не будете подорожувати автостопом, детальна карта автодоріг скоріш за все не знадобиться.
Засоби гігієни
Деякі фріки обрізають ручку від зубної щітки. Не берусь сказати, на скільки то корисно з точки зору економії маси, але то що це шалено не зручно – факт. От що на мою думку точно варто зробити, так то поміняти великий пенал для зубної щітки, на ковпачок який закриває тільки ворс (чи як там воно називається). Економія місця буде в декілька разів.
Тут мав написати про шампуні в економній упаковці, але я якщо і беру шампунь, то в пакетиках.
Комп
Для довгих поїздок, ноут є дуже помічна річ. На моїй практиці, декілька разів завдяки наявності компа під рукою розрулювались різні непонятки, які могли призвести до в тій чи іншій мірі значних неприємностей. Плюс часто доводиться щось ґуґлити, дізнаватись, букати, пересилати гроші тощо.
В продажі є багато різних моделей лептопів масою 1,5-2 кг, від нетбуків до досить потужних бізнес девайсів.
Так як я під час поїздки намагаюсь щось писати і едітати фото, то собі взяв більш шустрий.
Якщо ви не бавитеся з фото під час поїздки, то цілком достатньо нормального смартфона, чи планшета. Економія маси ще 1,5 кг в порівняння з компом.
Чекаю того часу, коли андроід-девайси почнуть нормально працювати з RAW форматами, і заміню лептоп на планшет.
Фотоапарат
Тут можна було б поголіварити, але скажу коротко, якщо ви не фотодрочер чи «профі», візьміть собі щось з нових бездзеркальних камер. При компактності й не великій масі, в більшості випадків по якості зображення вони не поступаються дзеркалкам.
Я купив Fuji X100S. Камера не така вже й дешева, але все ж в тричі дешевша ніж Nikon D800 з хорошою лінзою. Оптика і якість зображення цілком прийнятна для тревела, ще й маса 450 грам.
Це основні речі, які я поміняв, решта дрібниці, яких вже й не пам'ятаю. Даний текст почав писати по дорозі з Найробі в Шарджу літом 2013-го року, а завершую писати в Бірмі в березні 2014-го. Експеримент тривав майже рік, і вартував не одну тисячу грн, ще при старих цінах. На даний момент маса рюкзака складає 9,5 кг. Після майже двох місяців подорожі нові речі тримаються відмінно, виконують свою функцію на всі 100%.
P.S. Виїхати з 10-ти кілограмовим рюкзаком, то ще пів біди. Проблема втримати масу рюкзака на такому рівні протягом подорожі. Є люди, які не можуть відмовити собі в задоволенні купувати сувеніри, в результаті повільно, але невпинно кілограми ростуть. Особисто я, щоб уникнути подібних ситуацій, купую сувеніри та подарунки друзям в останній день. Погодьтесь, дотягнути пару зайвих кілограмів до аеропорту простіше, ніж тарабанити то все на собі пару місяців.