Фокус: Топ-10 змін, породжених кризою

Фокус: Топ 10 змін, породжених кризою

Видання «Фокус» зібрало найцікавіші тенденції, які принесла глобальна економічна криза. Картина «Селяни ворошать сіно», Жюльен Дюпре.

1. У родинному колі

Дослідження в країнах з розвиненими економіками показують: під час кризи рівень смертності знижується. Фахівці з Університету вашингтонської школи охорони здоров'я пояснюють це тим, що через безробіття люди менше користуються транспортом, частіше відмовляються від споживання алкоголю, сигарет, намагаються не переїдати. До того ж, мало хто трудиться на кількох роботах, тому більше часу проводять з сім'єю і друзями.

2. Нічні кошмари

За інформацією компанії TNS, що досліджує тенденції глобального ринку, середньостатистичні менеджери під час кризи страждають безсонням. Найбільше від стресу страждають американці — 30% з них погано сплять через проблеми на роботі. На другому місці — німці, на третьому і четвертому — британці та японці. Дані компанії ComPsych ще більш пригнічують: у розпал кризи восени минулого року 92% американців перестали спати ночами, переживаючи за своє фінансове становище.

Фокус: Топ 10 змін, породжених кризою

3. Дихайте глибше

Китайці шукають порятунок від фінансової кризи у психотерапевтів. Міністерство праці відкрило в університетах курси для студентів, які переживають стрес і не можуть самі впоратися з психологічними навантаженнями. Фахівців готують і в американо-китайському Союзі психоаналітиків. Крім того, в Пекіні працює Центр запобігання самогубствам, серед співробітників якого чимало американців. Слід зазначити, що психотерапія в Піднебесній до недавнього часу була заборонена.

Фокус: Топ 10 змін, породжених кризою

4. Не золотом єдиним

Індійці в кризу почали економити на весіллях. Весільна індустрія країни, де прийнято одружуватися з шиком, переживає не найкращі часи. Спуск нареченого до коханої з небес на вертольоті тепер уважається надмірністю. Наречені теж стали скромнішими — вони вже не обважують себе золотом, як це було прийнято ще зовсім недавно. Індійські сім'ї не хочуть залазити в борги, адже найчастіше за розкішну весільну церемонію доводилося розплачуватися не один десяток років.

5. Кредит від мафії

За даними італійської прокуратури з боротьби з мафією, хто під час кризи процвітає — так це злочинні картелі. У нинішньому році мафіозні клани Італії зароблять 200 млрд євро (в порівнянні з 170 млрд євро в 2008-му). Основну частину доходу приносить торгівля наркотиками і зброєю. Проблеми банків кланам тільки на руку — вони кредитують фірми і простих громадян на більш вигідних умовах.

Фокус: Топ 10 змін, породжених кризою

6. Виїзний офіс

Багато турецьких бізнесменів перебралися з офісів у кафе, де потрібно лише заплатити за чеком за напої та закуску. Замість звичних години-півтори люди з лептопами стали просиджувати в закладах по п'ять-шість годин. У боротьбі за клієнтів турецькі кафе стали пропонувати швидкісний інтернет і врізноманітнили своє меню. Отже багато ресторанів фастфуду перетворилися на якусь подобу офісів.

7. Папа в декреті

У Німеччині декретну відпустку все частіше оформлює батько. У другому кварталі 2009 року так звані батьківські гроші – допомога на дитину — отримували на 30% більше чоловіків, ніж за той же період 2008-го. Понад 70% батьків обмежують свою відпустку на два місяці, 8% йдуть у декрет на рік. У Німеччині допомога на дітей виплачуються протягом 14 місяців після народження дитини.

Фокус: Топ 10 змін, породжених кризою

8. Тим, кому за...

У Росії, як, утім, в Європі й США, стають все більш популярними сайти знайомств і шлюбні агентства. Співробітники агентств ледь устигають консультувати своїх клієнтів. Але якщо раніше чимало, наприклад, росіянок прагнуло вийти заміж за іноземця, тепер вони воліють підшукувати собі супутника на батьківщині. Зате число тих, кому за 55 років, росте — вони не проти влаштувати особисте життя за кордоном.

Текст: Маша Матвєєва, переклад