Як вижити під час бомбардування та артобстрілу в зоні АТО

Як вижити під час бомбардування та артобстрілу в зоні АТО

Журналіст Ігор Мягченков на своїй сторінці Facebook радить, що робити під час артилерійського обстрілу, щоб залишитися в живих, а в разі обвалу будинку — щоб людей могли знайти рятувальники.

Цитую із невеличкими скороченнями.

Усім, хто проживає в зоні АТО

1. Найбезпечніше місце під час обстрілів в старих радянських будинках — туалет і ванна. Вони виливалися як бетонний моноблок і витримують багато що. Плюс чавунна радянська ванна. Винесіть із ванної / туалету абсолютно все скло і весь метал!!! У «чеських» будинках моноблочною була і кухня (але там вікна). Крім того, обидва блоки розташовувалися в «центрах міцності» будинкових каркасів.

2. Під час затишшя заклейте вікна скотчем. Найкращий орнамент — ромбічна решітка з мінімальним асиметричним кроком. Пам'ятайте, що багато серйозних травм, порізів і навіть поранень завдаються осколками скла, що розлітається від вибухової хвилі.

В ідеалі перетворіть домашні стекла на «триплекс» — суцільна заклейка скотчем із двох боків. Ціна питання — 10-20 грн на вікно проти поранень і травм.

3. Перенесіть до ванної / туалету все найнеобхідніше, щоб під час обстрілу не виходити до приміщень, що напевно обстрілюватимуть. Захистіть двері ванної / туалету ватяними матрацами — дуже ефективний засіб від осколків і куль на вильоті.

4. Перетягніть холодильник у коридор — там для нього найбезпечніше місце, а продукти і напої на війні на вагу золота.

5. В Афганістані багато клопоту нашим солдатам доставляли... ватяні халати душманів. Навіть кулі АКМ у них, траплялося, заплутувалися. Осколки у ваті часто застрявали. Не соромтеся надягати ватяні костюми під час обстрілу.

6. Не їжте під час обстрілів консерви! Хімікати, що вони містять, провокують спрагу, а подорож до води може стати фатальною.

7. Найкраща аварійна їжа — шоколад, банани і несолоні бутерброди (в жодному випадку – не з ковбасою!). Можна з несолоним салом. Але без фанатизму.

8. Тримайте вдома Coca Cola / Pepsi (але не Fanta, Sprite чи щось подібне!). Розчинені в цих напоях хімікати нейтралізують сльозогінні і порохові гази [промивайте ними очі]. Цей метод довів свою ефективність узимку на Майдані.

На випадок завалу будівлі

9. Купіть автомобільний FM-модулятор (така річ, що вставляється в автоприкурювач; зазвичай з мп3-плеєром; коштує близько 100 грн). Прикріпіть до нього дві [батарейки] «Крона» (18 Вольт замість 14,5 Вольт — не страшно) і перевірте працездатність. Налаштуйте модулятор на частоту, не зайняту FM-станціями (бажано ближче до 88 МГц — за міжнародними стандартами нижній FM-діапазон має пріоритет для урядових і загальногромадянських передавачів).

У разі завалу будинку записаний на пам'ять плеєра SOS-текст і ввімкнений модулятор (фактично це малопотужний передавач, який магнітоли чують на відстані близько 10 м, а професійні сканери — метрів за 200) допоможе відшукати вас під завалами. Текст повинен бути розбірливим і не містити довгих слів — вас чутимуть сусіди або рятувальники на межі чутливості приймачів.

10. Доброю аварійної рацією послужать старі фірмові радіотелефони, що працювали на частотах порядку 27 МГц. Субгармоніка трубок чутна в зоні 13-15 МГц і приймається навіть звичайними короткохвильовими приймачами на відстані в сотні метрів.

Щоб пункти 9-10 принесли користь, відрепетируйте з сусідами (в першу чергу на виручку прийдуть саме вони) сеанси аварійного зв'язку.

Дай Бог, аби нікому з вас ці поради не знадобилися. Але в критичній ситуації вони можуть урятувати життя вам, вашим близьким, вашим сусідам.

джерело

04.07.2014